Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwala na prowadzenie metody podwójnego sprawdzania, inaczej zwanej metodą wieloobjawową. Jest to jedna z 3 metod obserwacji cyklu miesiączkowego. Dwie pozostałe to metoda termiczna poszerzona oraz metoda objawowo-termiczna.

Reklama

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego

Do prawidłowego odczytania karty obserwacji cyklu, czyli tego kiedy są dni płodne, potrzebne są przynajmniej 2 wskaźniki. Im więcej wskaźników zaznaczysz na karcie, tym odczyt będzie dokładniejszy. Początek fazy płodności określany jest na podstawie obserwacji śluzu oraz obliczeń wynikających z zapisów naniesionych na kartę. Koniec fazy płodności zaś określa się na podstawie temperatury ciała i wyglądu śluzu.

Karta obserwacji cyklu NPR do pobrania i wydruku

Karta obserwacji (lub zeszyt obserwacji) to niezbędne narzędzie przy metodzie naturalnego planowania rodziny. Poniżej znajdziesz przykładową kartę obserwacji cyklu w formacie PDF do wydruku (kliknij w obrazek, aby przejść do wersji do wydruku).

obserwacja cyklu miesiączkowego, metoda termiczna: wykres do druku
edipresse

Karty obserwacji cyklu w metodach naturalnego planowania rodziny

Wykresy i karty obserwacji cyklu przydatne są, kiedy stosujesz metody NPR.

Metoda podwójnego sprawdzania

Metoda podwójnego sprawdzania polega na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności w danym cyklu. Jest to jedna z metod naturalnego planowania rodziny. Metoda polega na obserwacji 3 objawów płodności:

Zobacz także
  • temperatury,
  • śluzu płodnego,
  • objawów mięknięcia lub twardnienia szyjki macicy.

Metoda termiczna poszerzona

Metoda termiczna poszerzona, tak jak metoda termiczna ścisła, opiera się na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Określa się dodatkowo okres niepłodności przedowulacyjnej wyznaczanej na podstawie czasu trwania cyklu - aby to określić, potrzebujemy co najmniej 6-12 poprzednich cykli lub fazy niskiej temperatury.

Metody objawowo-termiczne

Metody objawowo-termiczne opierają się na wyznaczaniu fazy płodności oraz jej końca na podstawie wszystkich znanych objawów płodności:

  • podstawowej temperatury ciała,
  • zmiany struktury śluzu szyjkowego
  • i położenia szyjki macicy.

Najbardziej znane metody objawowo-termiczne to: austriacka opracowana przez dra J. Rotzera (tzw. metoda Rotzera); amerykańska opracowana przez S.J. Kippleyów; polska opracowana przez dra T. Kramarka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama