Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
test owulacyjny - czy warto z niego korzystać?
Adobe Stock
Starania o dziecko

Test owulacyjny - idealny sposób na wyznaczenie dni płodnych kobiety?

Jest bardzo prosty w obsłudze i na pewno ułatwia życie kobiety. Ale oprócz zalet, ma też minusy. Przekonaj się, czy warto z niego korzystać.

Test owulacyjny jest  bardzo pomocny w wyznaczeniu dnia owulacji dla osób, które starają się o poczęcie dziecka. Wyglądem przypomina test ciążowy, podobny jest także w sposobie użycia. Ale nie zawsze może być uznawany za jedyne źródło wiedzy o cyklu miesiączkowym kobiety i jej dniach płodnych. Zobacz dlaczego!

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny to inaczej test płodności, umożliwiający określenie momentu owulacji, czyli jajeczkowania. Dzięki temu możesz precyzyjne ustalić dni płodne, zwiększając tym samym szanse na zapłodnienie.

Działanie testu owulacyjnego polega na pobraniu próbki moczu i zmierzeniu poziomu występowania w nim lutropiny, czyli hormonu luteinizującycego – LH. Jego stężenie wzrasta gwałtownie mniej więcej na 24-36 godzin przed owulacją. W momencie osiągnięcia maksymalnej wartości pęcherzyk Graafa znajdujący się w jajnikach pęka i uwalnia komórkę jajową. Rozpoczyna się owulacja, a wraz z nią największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Testy owulacyjne są bardzo czułe i są w stanie wykryć stężenie LH na poziomie 40 mlU/ml. Ich wiarygodność wynosi nawet 99 proc.

Jak wykonać test owulacyjny?

Najczęściej używane są testy owulacyjne w formie pasków. Przy regularnych cyklach 28-dniowych, kiedy owulacja wypada około 14 dnia cyklu, najlepiej zrobić test 2-3 dni wcześniej, czyli ok. 11 dnia cyklu.

Aby wykonać test, należy:
 

  • na 2 godziny przed badaniem ograniczyć spożycie płynów (aby mocz nie był za bardzo rozcieńczony);
  • przygotować czysty pojemniczek na próbkę moczu (najlepiej sterylny pojemnik kupiony w aptece);
  • mocz pobierany do testu nie powinien być pierwszym porannym moczem;
  • zanurzyć pasek testowy na 10 sekund w próbce moczu do poziomu wskazanego w instrukcji (nie całkowicie).


Wynik testu powinien pojawić się po około 5 min. od wyjęcia paska. Wynik otrzymany dopiero po 10 minutach lub później, nie jest miarodajny. Jeżeli nie pojawi się żaden, oznacza to, że nieprawidłowo przeprowadzono test lub wynik jest niejednoznaczny.

Test owulacyjny - interpretacja wyników

Po wykonaniu testu na pasku powinny pojawić się kreski - kontrolna oraz druga, wykazująca, czy lutropina jest obecna w moczu.

Jeżeli pojawiła się jedna kreska, oznacza to, że:
 

  • test został wykonany prawidłowo;
  • tester nie wykrył hormonu LH;
  • kobieta w tym momencie nie jest płodna, a owulacja nie nastąpi w ciągu najbliższych 36 godzin.


Uwaga! Jeżeli kreska pokazała się w miejscu wyniku, a kreska testowa jest niewidoczna oznacza to, że test został źle wykonany.

Jeżeli pojawiły się dwie kreski:
 

  • wynik testu jest pozytywny;
  • kobieta  jest w tym momencie płodna;
  • do owulacji zostało maksymalnie 36 godzin.


Jeżeli kreska z wynikiem jest jaśniejsza od kreski kontrolnej, chociaż widoczna na teście, warto powtórzyć test następnego dnia, bo prawdopodobnie stężenie hormonu dopiero narasta.

Uwaga! Jeżeli po upływie 5 minut kreski na pasku są niewidoczne, oznacza to, że prawdopodobnie test jest wadliwy lub został niepoprawnie wykonany.

Test owulacyjny – zalety i wady testów paskowych

Największym atutem testu jest pomoc w kontrolowaniu zajścia w ciążę. Ponadto jego zaletami są:
 

  • wygoda wykonania;
  • wysoka wiarygodność;
  • nie potrzeba wykonywać go codziennie;
  • dostępność w aptece bez recepty;
  • przystępna cena.


Stosowanie testu owulacyjnego ma również swoje minusy:
 

  • nie ma wysokiej skuteczności w przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych - trudno będzie oszacować orientacyjny dzień owulacji, a używanie testów będzie nieekonomiczne - trzeba będzie zużyć dużą ich ilość;
  • nie jest miarodajne przy zespole policystycznych jajników - wyrzut hormonu może być nieregularny, niekiedy wzrost poziomu LH nie jest na tyle wyraźny, aby został wykryty przez test;
  • nie jest skuteczny, jeżeli kobieta przyjmuje środki hormonalne dla zwiększenia szans na zajście w ciążę;
  • jedynie przewiduje wystąpienie owulacji, ale jej nie potwierdza;
  • nie sprawdza równie istotnego dla zapłodnienia parametru – jakości śluzu szyjki macicy.

Inne rodzaje testów owulacyjnych

Poza testami paskowymi, na rynku dostępne są także inne testy owulacyjne:
 

  • elektroniczny monitor owulacji – zamiast papierowych pasków masz plastikową pałeczkę, którą należy włożyć pod strumień moczu, następnie umieśćić w elektronicznym urządzeniu, na wyświetlaczu którego pojawi się informacja o stopniu płodności; urządzenie daje możliwość ciągłego powtarzania testów;
  • mikroskop owulacyjny – opiera się na określeniu poziomu stężenia estrogenu w organizmie, na podstawie badania śliny; poziom tego hormonu rośnie tuż przed owulacją, przez co struktura śliny zmienia się; następuje to od dwóch dni przed owulacją, do dwóch dni po jej zakończeniu;
  • komputer cyklu - urządzenie medyczne precyzyjnie określające moment owulacji; jest to możliwe poprzez porówanie zmiany temperatury w przebiegu cyklu, do bazy danych ponad 1 miliona cykli znajdującej się w pamięci urządzenia.

     

Cena testów owulacyjnych

Testy możesz kupić bez recepty w każdej aptece, także w hipermarketach. Występują pod nazwą "test owulacyjny" lub "LH test". Cena testów owulacyjnych zależy od producenta, rodzaju i od tego, gdzie kupujesz. Za testy paskowe zapłacisz niewiele ponad 10 złotych (zawiera 5 testów). Pięć sztuk testów strumieniowych to ok. 30 złotych.

Cena mikroskopu owulacyjnego to 80 –160 złotych, zaś elektronicznego monitora owulacji 350-560 złotych. Posiadanie komputera cyklu to już bardzo duży wydatek - kosztuje ponad 2 tys. złotych.
 

 

Jak szybko zajść w ciążę? - film

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
5 badań, które trzeba wykonać, jeśli nie możecie zajść w ciążę
Od wielu miesięcy miesiączka wywołuje u Ciebie poczucie zawodu? Spokojnie, to jeszcze nie powód do paniki. Warto jednak zdiagnozować, dlaczego nie zachodzicie w ciążę. Zobacz, jakie badania zaleca ekspert.
Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

pozytywny test ciążowy
adobe stock
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Pozytywny test ciążowy pokazuje dwie kreski i na ogół świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. W niektórych sytuacjach wynik może być pozytywny przy braku ciąży. Wyjaśniamy, kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny i kiedy najlepiej go wykonać, aby wynik na teście ciążowym był wiarygodny.

Pozytywny test ciążowy potwierdza ciążę nawet z 99 proc. pewnością. Domowe testy ciążowe badają poziom hormonu hCG, który pojawia się w moczu kobiety, gdy dojdzie do zapłodnienia. Rzadko się zdarza, by pozytywny wynik testu ciążowego był fałszywy, ale należy brać pod uwagę również taką sytuację.  Sprawdź, kiedy test ciążowy faktycznie pokazuje ciążę, a kiedy może się mylić. Spis treści:  Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego? Jak wygląda pozytywny test ciążowy? Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Pozytywny test ciążowy – co dalej? Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego? Pozytywny wynik testu ciążowego w większości przypadków oznacza ciążę. Test musi być jednak wykonany w odpowiednim czasie. Z tego względu nie warto spieszyć się ze zrobieniem testu. Hormon beta hCG , którego obecność wykrywają testy ciążowe, zostanie wykryty w moczu dopiero minimum po tygodniu od zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Test wykonany po kilku godzinach od stosunku na pewno nie będzie pozytywny, nawet jeśli faktycznie doszło do zapłodnienia (poziom hormonu hCG jest wtedy jeszcze zbyt niski). Kiedy test ciążowy wyjdzie pozytywny? Jeśli staracie się o dziecko i zaplanowaliście współżycie w dniach płodnych, warto wykonać test ciążowy minimum 10 dni od owulacji bądź w pierwszym dniu przewidywanej (spóźniającej się) miesiączki.  Wiarygodny wynik zależy również od rodzaju testu ciążowego . test o czułości poniżej 500 IU/l  – wykryje ciążę najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu, test o czułości 500-800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu, test o czułości powyżej 800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 3 tygodnie po zapłodnieniu. O czym warto pamiętać : Test...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz