Reklama

Obserwacja śluzu jest jednym z trzech podstawowych czynników ułatwiających obserwację cyklu miesiączkowego kobiety. Umiejętność obserwacji i interpretacji śluzu pozwala na precyzyjne określenie początku i końca fazy płodności.

Reklama

Jak obserwować śluz?

Obserwacja śluzu odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszy dotyczy odczucia jakie towarzyszy kobiecie w trakcie całego cyklu miesiączkowego, drugi zaś oceny wzrokowej śluzu.

Odczucia i ocena wzrokowa

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz badań w ciąży Czytaj więcej

Każda z nas jest w stanie stwierdzić jakie odczucie w danej chwili jej towarzyszy. Czy w okolicy intymnej aktualnie jest sucho, wilgotno czy mokro.
Ocena wzrokowa polega na obserwacji śluzu biorąc pod uwagę jego kolor i elastyczność śluzu. Obserwacji dokonuje się przez cały dzień. Wieczorem zapisujemy wynik obserwacji. Jeśli rano nie będziesz odczuwała wilgotności lub stanu mokro a po południu się to zmieni na karcie wpisujesz ostateczne, wieczorne odczucie.

Obserwacja śluzu - odczucia

Wyróżniamy odczucia:
- mokro
- naoliwienie
- wilgotno
- sucho

Cechy śluzu widoczne gołym okiem:
- mętność
- kleistość
- lepkość
- przejrzystość
- płynność
- rozciągliwość

Śluz typu płodny jest rozciągliwy, przejrzysty towarzyszy mu odczucie mokro. W dni płodne śluz ten przypomina surowe białko jaja kurzego.

Zmiany śluzu szyjkowego w czasie cyklu

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zakorkowana gęstym czopem śluzu. W czasie dojrzewania komórki jajowej w pęcherzyku zwiększa się stężenie estrogenu we krwi, a to powoduje wytwarzanie śluzu. W tej fazie można zaobserwować gęsty i lepki śluz, który z czasem będzie bardziej przejrzysty i rozciągliwy. Śluzu będzie coraz więcej i coraz bardziej przypominał będzie białko kurzego jajka. Taki śluz oznaczany jest mianem płodny i charakteryzuje to kiedy są dni płodne. W tej fazie kobieta odczuwa stan "mokro". Proces zmieniania się śluzu od chwili pojawienia aż do konsystencji "płodny" trwa około 6 dni. Pod koniec fazy występowania śluzu rozciągliwo-przejrzystego następuje jajeczkowanie. Po tym fakcie macica nie wytwarza już płodnego śluzu macica ponownie zostaje zamknięta czopem gęstego śluzu

Reklama

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Reklama
Reklama
Reklama