Reklama

Gruczoły płciowe chłopców nie produkują plemników. Taki stan trwa do okresu dojrzewania (w naszej strefie klimatycznej do ok. 14. roku życia). Rozpoczyna się wtedy wytwarzanie męskich hormonów, które pobudzają gruczoły płciowe. Młody mężczyzna wchodzi w okres reprodukcyjny w wieku 17-19 lat, a jego jądra są zdolne do produkcji plemników.

Reklama

Ilość plemników w nasieniu

Dorosły mężczyzna może wyprodukować ponad 150 milionów plemników dziennie. Zgodnie z normami WHO nasienie uznaje się za zdolne do zapłodnienia, gdy zawiera 20–250 milionów plemników w jednym mililitrze. Co ciekawe, rzucenie nałogu (palenia papierosów) powoduje nawet dwukrotny wzrost liczby zdrowych plemników w ciągu jednego roku!

Jaki kolor mają plemniki?

Zdrowa sperma, która zawiera plemniki, ma białawy, mleczny kolor, a jeśli jest jałowa, ma kolor żółtawy i jest przezroczysta.

Budowa plemników

Prawidłowo zbudowany plemnik musi mieć główkę, witkę i tzw. czapeczkę składającą się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej i zapłodnienie. Ma długość ok. 60 mikrometrów.

Temperatura dobra dla plemników

Nie bez powodu plemniki znajdują się w jądrach w worku mosznowym, praktycznie na zewnątrz ciała. Dzięki temu panuje w nich nieco niższa temperatura. Normalna dla naszego organizmu doprowadziłaby do ograniczenia, a nawet zatrzymania produkcji plemników.

Sprawdź: Co wpływa na jakość nasienia

Ruch plemników

Plemniki są bardzo szybkie – w ciągu sekundy potrafią przebyć drogę równą czterokrotnej długości ich ciała. Najlepsi sprinterzy na świecie biegają z prędkością około 36 km/godz. Zaś plemniki podczas wytrysku osiągają prędkość do 45 km/godz.

Długość życia plemników

W ciepłym klimacie plemniki mogą przetrwać (poza organizmem) około 18 godzin. Ich żywotność może wzrosnąć trzykrotnie, jeśli obniżymy temperaturę do 20 stopni. Wewnątrz ciała plemniki preferują środowisko zasadowe (znajdujące się w szyjce bądź jamie macicy, jajowodach). W nim też mogą przeżyć najdłużej – do 48 godzin. W pochwie zaś występuje środowisko kwaśne i w nim plemniki mogą przetrwać maksymalnie 2 godziny.

Rodzaje plemników

Organizm mężczyzny wytwarza tyle samo plemników z chromosomami X i Y. Według dr Franciszka Benendo plemniki z chromosomem Y są bardziej ruchliwe, ale krócej żyją. Z X poruszają się wolniej, ale mogą dłużej przetrwać w niesprzyjającym środowisku.

Jakość nasienia mężczyzny

Wstrzemięźliwość seksualna może dobrze wpływać na plemniki, ale tylko do pewnego stopnia. Jakość plemników pogarsza się po 14 dniach bez współżycia.

Przeczytaj także:
Sperma co trzeciego faceta w Polsce nie spełnia norm WHO
7 sposobów na zwiększenie męskiej płodności
Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama