Śluz przed okresem: co oznacza, jak powinien wyglądać?
Śluz przed okresem może mieć różne kolory i konsystencję. Jego wygląd zależy między innymi od diety, poziomu stresu, możliwych infekcji lub ciąży. Inny jest śluz w dni płodne, inny w fazie niepłodnej.
Śluz przed okresem to szerokie pojęcie. Dotyczy śluzu na przestrzeni całego cyklu, jak i śluzu wydzielanego po owulacji, bezpośrednio przed okresem. Wygląd śluzu może sugerować ciążę. Nie jest to jednak jednoznaczny sygnał, że doszło do zapłodnienia. Konsystencja i właściwości śluzu zmieniają się, aby chronić drogi rodne przed zakażeniem, a także by ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Śluz szyjkowy w trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się pod wpływem działania hormonów (estrogenu i progesteronu).
- Estrogen jest wytwarzany przed owulacją. Im wyższy poziom estrogenu, tym śluz szyjkowy staje się bardziej płynny, bardziej przezroczysty i sprężysty. Jego pH jest zasadowe, korzystne dla plemników. To tak zwany śluz płodny.
- Progesteron jest wytwarzany po owulacji przez tzw. ciałko żółte. Im więcej progesteronu, tym śluz szyjkowy jest bardziej lepki i suchy. Dzięki temu lepiej chroni przed patogenami. Jego pH staje się kwasowe.
Śluz przed okresem
Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Produkują go gruczoły szyjki macicy. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji – może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z barier, które utrudniają wędrówkę plemnikom lub inwazję bakterii i wirusów. Jest to uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – od stężenia estrogenu oraz progesteronu.
Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Jaki śluz przed okresem?
Śluz przed okresem nazywany jest także śluzem typu G. Nazwa pochodzi od substancji, która odpowiada za jego produkcję, czyli gestagenu.
Śluz przed okresem – jak wygląda?
Na ogół śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym i może być:
- gęsty
- zawiesisty
- nieprzejrzysty – mleczny lub żółty
- biały
- ciągnący, o konsystencji galaretki
- kwaśny w odczynie.
Jeśli zauważasz dużo śluzu przed okresem, może to być sygnał infekcji lub ciąży. W przypadku braku zapłodnienia, ilość śluzu powinna być niewielka. Śluz na początku ciąży, różni się znacząco strukturą i kolorem od śluzu zazwyczaj pojawiającego się przed okresem. Wydzielina zmienia wygląd w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Gdy mamy do czynienia z ciążą, śluz może być bardziej obfity niż zazwyczaj oraz mieć kremowy kolor. Jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, może to oznaczać ciążę.
Obserwacja śluzu przed okresem
Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji i ilości możesz ocenić, czy jesteś płodna, czy też jesteś w fazie niepłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.
Pamiętaj, że na organizm kobiety, jej płodność i rodzaj wydzielanego śluzu wpływa wiele czynników, takich jak zażywane leki, silne emocje, zmiany klimatu lub diety. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do sześciu dni. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z obserwacji śluzu jako metody zapobiegania ciąży, musisz mieć świadomość, że może być obarczona dużym błędem.
Zobacz też: