Biały śluz przed okresem jest oznaką zdrowia. Jeżeli organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo, przed okresem powinien pojawić się biały śluz o gęstej konsystencji. Spełnia on ważną rolę, hamując dostęp plemników do dróg rodnych kobiety.

Reklama

Biały śluz przed okresem:

Biały śluz przed jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "okresem — charakterystyka".---#---Biały śluz przed okresem - charakterystyka---#---okresem-charakterystyka#okresem — charakterystyka---#---okresem - charakterystyka">okresem – charakterystyka

Biały śluz przed okresem to śluz produkowany w szyjce macicy, który kobieta wydziela w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. W przeciwieństwie do śluzu z pierwszej połowy cyklu jest on znacznie bardziej gęsty i nieprzejrzysty.

Biały śluz przed okresem jest:

 • biały lub lekko żółtawy,
 • gęsty,
 • lepki,
 • nieprzejrzysty,
 • nierozciągliwy,
 • bezzapachowy,
 • jest go mniej niż w trakcie okresu płodności kobiety.

Dlaczego pojawia się biały śluz przed okresem?

Biały śluz przed okresem spełnia następujące funkcje:

Zobacz także
 • zamyka ujście szyjki macicy,
 • uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej,
 • jest naturalną metodą zapobiegania ciąży,
 • hamuje żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn.

Kolor białego śluzu przed okresem wynika ze zmian w cyklu miesiączkowym kobiety. Po owulacji aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego organizm kobiety jest w drugiej fazie cyklu (faza lutealna). Trwa ona około 10 dni.

Śluz przed okresem w ginekologii nazywany jest śluzem typu G, od substancji odpowiadającej za jego produkcję, czyli gestagenu. Ten moment cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje się tym, że dominującą rolę odgrywa w nim hormon progesteron.

Hamuje on dostęp plemników do dróg rodnych kobiety i w związku z tym śluz szyjkowy jest bardziej gęsty i mniej przejrzysty. To dlatego ten moment w cyklu kobiecym nazywany jest okresem niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej.

Biały śluz przed okresem a higiena

Biały śluz przed okresem pozostawia często ślad na bieliźnie. Najlepiej obserwować go z rana poprzez włożenie zdezynfekowanego palca do pochwy (wkładanie papieru toaletowego może dać zafałszowany obraz koloru śluzu).

Ze względu na swoją konsystencję może być mylnie uznany za objaw infekcji intymnej, np. upławów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stanu zapalnego pochwy występują także inne dolegliwości, w tym przede wszystkim pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie, nieprzyjemny zapach. Jeżeli kobieta zauważy u siebie takie niepokojące objawy towarzyszące białemu śluzowi, powinna udać się do lekarza ginekologa.

Biały śluz przed okresem a ciąża

Biały kolor śluzu przed okresem może być również objawem ciąży. Jednak podstawową cechą śluzu po zapłodnieniu nie jest jego zabarwienie, gdyż śluz ten nie ma jasno określonych cech. Jest to kwestia indywidualna każdej kobiety, wymagająca obserwacji swojego organizmu.

Jeżeli dotychczas u kobiety po owulacji ilość śluzu była nieznaczna, a zaobserwowała dużą ilość białej wydzieliny przed okresem, to może to świadczyć o ciąży.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama