Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
biały śluz przed okresem
Adobe Stock
Mama

Biały śluz przed okresem chroni przed ciążą (ale może też oznaczać ciążę lub infekcję!)

Biały śluz przed okresem chroni kobietę przed zajściem w ciążę. Jednak jego zwiększona ilość może być też sygnałem zapłodnienia. Jeżeli towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, może być oznaką infekcji intymnej.

Biały śluz przed okresem jest oznaką zdrowia. Jeżeli organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo, przed okresem powinien pojawić się biały śluz o gęstej konsystencji. Spełnia on ważną rolę, hamując dostęp plemników do dróg rodnych kobiety.

Biały śluz przed okresem:

Biały śluz przed jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "okresem — charakterystyka".---#---Biały śluz przed okresem - charakterystyka---#---okresem-charakterystyka#okresem — charakterystyka---#---okresem - charakterystyka">okresem – charakterystyka

Biały śluz przed okresem to śluz produkowany w szyjce macicy, który kobieta wydziela w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. W przeciwieństwie do śluzu z pierwszej połowy cyklu jest on znacznie bardziej gęsty i nieprzejrzysty.

Biały śluz przed okresem jest:

  • biały lub lekko żółtawy,
  • gęsty,
  • lepki,
  • nieprzejrzysty,
  • nierozciągliwy,
  • bezzapachowy,
  • jest go mniej niż w trakcie okresu płodności kobiety.

Dlaczego pojawia się biały śluz przed okresem?

Biały śluz przed okresem spełnia następujące funkcje:

  • zamyka ujście szyjki macicy,
  • uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej,
  • jest naturalną metodą zapobiegania ciąży,
  • hamuje żywotność plemników z uwagi na swój kwasowy odczyn.


Kolor białego śluzu przed okresem wynika ze zmian w cyklu miesiączkowym kobiety. Po owulacji aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego organizm kobiety jest w drugiej fazie cyklu (faza lutealna). Trwa ona około 10 dni.

Śluz przed okresem w ginekologii nazywany jest śluzem typu G, od substancji odpowiadającej za jego produkcję, czyli gestagenu. Ten moment cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje się tym, że dominującą rolę odgrywa w nim hormon progesteron.

Hamuje on dostęp plemników do dróg rodnych kobiety i w związku z tym śluz szyjkowy jest bardziej gęsty i mniej przejrzysty. To dlatego ten moment w cyklu kobiecym nazywany jest okresem niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej.

Biały śluz przed okresem a higiena

Biały śluz przed okresem pozostawia często ślad na bieliźnie. Najlepiej obserwować go z rana poprzez włożenie zdezynfekowanego palca do pochwy (wkładanie papieru toaletowego może dać zafałszowany obraz koloru śluzu).

Ze względu na swoją konsystencję może być mylnie uznany za objaw infekcji intymnej, np. upławów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku stanu zapalnego pochwy występują także inne dolegliwości, w tym przede wszystkim pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie, nieprzyjemny zapach. Jeżeli kobieta zauważy u siebie takie niepokojące objawy towarzyszące białemu śluzowi, powinna udać się do lekarza ginekologa.

Biały śluz przed okresem a ciąża

Biały kolor śluzu przed okresem może być również objawem ciąży. Jednak podstawową cechą śluzu po zapłodnieniu nie jest jego zabarwienie, gdyż śluz ten nie ma jasno określonych cech. Jest to kwestia indywidualna każdej kobiety, wymagająca obserwacji swojego organizmu.

Jeżeli dotychczas u kobiety po owulacji ilość śluzu była nieznaczna, a zaobserwowała dużą ilość białej wydzieliny przed okresem, to może to świadczyć o ciąży.


Zobacz także:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Brązowe plamienie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju
Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.

Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu.  Spis treści: Brązowe plamienie w ciąży Brązowe plamienie w ciąży: krwiak Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży Inne upławy: kiedy się pojawiają i co znaczą? Brązowe plamienie w ciąży Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej. Brązowe plamienie na początku ciąży Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu. Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych . Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy. Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest...

upławy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Upławy w ciąży: co oznaczają? Przyczyny, kolor, niepokojące objawy
Upławy w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli mają odpowiedni kolor i brak zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży jest przezroczysta lub lekko biaława, rzadka, kleista. Zdarza się jednak, że upławy w ciąży mogą być niepokojącym sygnałem. Jeśli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie – koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy infekcje intymne lub problemy z ciążą, np. odklejanie łożyska czy zagrażające poronienie.

Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą, może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie.  Spis treści:  Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Jak leczyć upławy w ciąży? Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży są normalne, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży  jest bezbarwny (lub lekko biały), kleisty i nie ma zapachu. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle. Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód. W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby. Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Kolor upławów w ciąży często może pomóc określić przyczynę ich występowania: Żółte upławy w ciąży.  Jeśli towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja, mogą być objawem infekcji grzybiczej pochwy,...

objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.  Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz