Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
śluz na początku ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Jaki jest śluz na początku ciąży? Kolor, konsystencja, zapach

Śluz na początku ciąży odgrywa ważną rolę – tworzy on barierę ochronną dla płodu. Funkcja ochronna śluzu ma szczególne znaczenie, ponieważ drogi rodne ciężarnej są o wiele bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Sprawdź, jaki kolor i konsystencję powinien mieć śluz we wczesnej ciąży.

Śluz w pierwszych miesiącach ciąży zwiększa swoją objętość i nie należy tym się martwić. Dużo śluzu na początku ciąży to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu i dodatkowa ochrona dla kształtującego się płodu. Wydzielina z pochwy zmienia się na różnych etapach ciąży, a gdy jest już blisko do porodu, staje się bardzo gęsta i zostaje wydalona w postaci czopa śluzowego.

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

Jaki jest śluz na początku ciąży?

Na zwiększoną objętość śluzu na początku ciąży wpływ mają hormony (większa produkcja estrogenów i progesteronu) oraz ukrwienie narządów płciowych. Śluz w pierwszych dniach ciąży przypomina ten, który można zauważyć na bieliźnie w czasie dni płodnych. Powinien on być przezroczysty, może też przybierać białawą lub lekko żółtą barwę.

Śluz we wczesnej ciąży powinien być:

  • lekko ciągnący lub rozrzedzony,
  • być bezwonny lub mieć delikatny naturalny intymny zapach,
  • niezbyt gęsty (niekiedy nawet wodnisty).
Śluz w ciąży zmienia się w zależności od stopnia jej zaawansowania. Niektóre kobiety uskarżają się na suchość pochwy i brak śluzu na początku ciąży. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Z kolei galaretowaty śluz pojawia się niedługo przed zbliżającym się porodem. Pod koniec ciąży dochodzi do odejścia czopu śluzowego, który przez cały czas trwania ciąży dodatkowo chronił macicę przed infekcjami.

Różowy śluz na początku ciąży

Różowy śluz, brązowy lub brunatny sygnalizuje, że może w nim znajdować się krew. Taki objaw zawsze należy traktować poważnie – może on oznaczać, że ciąża i rozwój płodu przebiegają nieprawidłowo. Jeśli brunatne plamienie w ciąży pojawia się w śladowych ilościach, nie musi ono oznaczać czarnego scenariusza, może być jedynie symptomem infekcji. Krew w śluzie należy jednak traktować tak samo poważnie jak każde inne krwawienie z dróg rodnych w ciąży!

Różowy śluz na początku ciąży może się również wiązać z wystąpieniem plamienia implantacyjnego. Może on być wtedy mylnie zinterpretowany jako przewidywany okres, choć doszło do zapłodnienia.

Należy bezzwłocznie udać się do lekarza, jeżeli oprócz zmiany koloru, zapachu i obecności krwi w śluzie kobieta zaobserwuje także ból w okolicy podbrzusza czy gorączkę. Mogą to być sygnały przedwczesnego odklejania się łożyska lub poronienia!

Kolor śluzu na początku ciąży a infekcje intymne

O nieprawidłowościach w postaci infekcji świadczy często kolor śluzu. Zielony śluz w ciąży może być sygnałem, że doszło do infekcji dróg rodnych, np. zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Zazwyczaj towarzyszy temu: 

  • świąd okolic intymnych,
  • pieczenie,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.


Z kolei biały śluz w ciąży może być oznaką grzybicy pochwy. Upławy mają wtedy konsystencje twarożku i, podobnie jak zielony śluz, wymagają jak najszybszej wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę. Konieczne staje się wówczas leczenie. O zastosowaniu leków, właściwych w zależności od infekcji i bezpiecznych dla dziecka, zdecyduje lekarz prowadzący ciążę po wykonaniu badania USG, posiewu, wymazu bakteriologicznego oraz cytologii i czystości pochwy.


Zobacz także:

upławy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Upławy w ciąży: co oznaczają? Przyczyny, kolor, niepokojące objawy
Upławy w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli mają odpowiedni kolor i brak zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży jest przezroczysta lub lekko biaława, rzadka, kleista. Zdarza się jednak, że upławy w ciąży mogą być niepokojącym sygnałem. Jeśli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie – koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy infekcje intymne lub problemy z ciążą, np. odklejanie łożyska czy zagrażające poronienie.

Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą, może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie.  Spis treści:  Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Jak leczyć upławy w ciąży? Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży Jak wyglądają upławy w ciąży? Upławy w ciąży są normalne, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży  jest bezbarwny (lub lekko biały), kleisty i nie ma zapachu. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle. Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód. W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby. Upławy w ciąży: kolory i przyczyny Kolor upławów w ciąży często może pomóc określić przyczynę ich występowania: Żółte upławy w ciąży.  Jeśli towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja, mogą być objawem infekcji grzybiczej pochwy,...

Brązowe plamienie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju
Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.

Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu.  Spis treści: Brązowe plamienie w ciąży Brązowe plamienie w ciąży: krwiak Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży Inne upławy: kiedy się pojawiają i co znaczą? Brązowe plamienie w ciąży Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej. Brązowe plamienie na początku ciąży Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu. Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych . Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy. Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest...

bakteryjne zapalenie pochwy
Fotolia
Mama
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem .Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie. Spis treści: Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganie Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy . W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku. Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej . Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.   Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze , a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz