Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
AdobeStock_ SianStock
Przebieg ciąży

Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?

Obserwacja śluzu w ciąży może pomóc przyszłej mamie wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą okazać się niebezpieczne dla niej lub dla płodu. Sprawdź, jaki powinien być śluz w ciąży (zwróć uwagę na jego kolor i konsystencję) oraz kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Śluz w ciąży spełnia ważne zadanie – chroni przed przedostaniem się bakterii do macicy. Może on przybierać różne barwy. Jeśli jest biały lub przezroczysty, a kobiecie nie dokuczają inne niepokojące objawy, nie ma powodu do obaw. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest zielona lub lekko różowa wydzielina. Wyjaśniamy, jaki kolor ma śluz w ciąży i o czym dokładnie świadczą jego barwa i konsystencja.

Spis treści:

 1. Śluz na początku ciąży
 2. Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?
 3. Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić?
 4. Brązowy śluz w ciąży
 5. Zielony śluz w ciąży
 6. Żółty śluz w ciąży
 7. Biały śluz w ciąży 
 8. Różowy śluz w ciąży
 9. Śluz w ciąży a prawidłowa higiena intymna

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Śluz na początku ciąży

Śluz płodny to wydzielina, która ułatwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Zwykle jest on ciągnący się, lepki, przezroczysty lub mlecznobiały. Im jest obfitszy, tym kobieta ma większy komfort podczas stosunku (suchość pochwy powoduje, że kobieta nie tylko odczuwa ból w trakcie penetracji, lecz także jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne).

Śluz po zapłodnieniu nie znika, ale dalej pełni ważną rolę – ochrania macicę, by nie przedostały się do środka żadne bakterie ani drobnoustroje, które mogłyby zagrażać rozwijającemu się płodowi. Śluz na początku ciąży nadal przypomina ten z okresu płodnego. Powinien być lekko ciągnący lub rozrzedzony. Charakterystyczna podczas ciąży jest również zwiększona produkcja śluzu – jest go znacznie więcej niż normalnie. 

U niektórych kobiet objawem ciąży jest brak śluzu – borykają się one z suchością pochwy. Często takie kobiety mają również problem po porodzie z niewystarczającym nawilżeniem pochwy. Warto zasięgnąć wtedy porady specjalisty. 

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży?

To, jak powinien wyglądać śluz w ciąży, zależy od jej etapu. Na początku śluz ciążowy jest wodnisty i obfity. Nie powinien mieć zapachu, ewentualnie jego zapach powinien być neutralny. Może być on przezroczysty lub lekko białawy – czasami ma jasnożółte zabarwienie, co również mieści się w normie i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Śluz w ciąży jest niezwykle ważny – stanowi on barierę ochronną dla rozwijającego się płodu. To właśnie dlatego w czasie ciąży wydzielina z pochwy jest tak obfita. Gęsty i galaretowaty śluz w postaci tzw. czopu śluzowego zamyka szyjkę macicy i stanowi niejako korek, przez który nie mogą przedostać się żadne drobnoustroje. Odejście czopu śluzowego to jedna z oznak zbliżającej się akcji porodowej.

Jaki rodzaj śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Jeśli wydzielina z pochwy zmieni swój kolor na zielonkawy, brunatny lub biały, stanie się bardziej grudkowata albo też będzie widoczna w niej krew, a do tego zmieni swój zapach, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wszelkie pieczenie, swędzenie w pochwie czy ból podczas oddawania moczu to sygnały alarmujące, które powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy. Tego typu upławy mogą wskazywać np. na infekcje bakteryjne lub inne problemy zdrowotne ciężarnej. Nie można ich lekceważyć.

Brązowy śluz w ciąży

Jeśli zauważysz brunatny lub brązowy śluz w ciąży, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Brunatne zabarwienie śluzu może oznaczać, że znajduje się w nim krew. Wydzielina, w której krew jest wyraźnie zauważalna, również jest objawem wskazującym na to, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Krwawienie z dróg rodnych w czasie ciąży może być związane z nieprawidłowym rozwojem dziecka lub problemami z łożyskiem. Niewielkie plamienia mogą się pojawiać i nie muszą od razu wskazywać na coś złego, ale zawsze należy powiadomić o nich lekarza prowadzącego ciążę.  

Zielony śluz w ciąży

Zielony śluz w ciąży może świadczyć o tym, że doszło do infekcji dróg rodnych. Zielonkawy, czasem zielonożółty śluz zazwyczaj jest objawem infekcji o podłożu bakteryjnym lub pierwotniakowym.

Przyczyną zielonego śluzu w ciąży mogą być również choroby przenoszone drogą płciową:

 • zakażenie rzęsistkiem pochwowym,
 • rzeżączka,
 • chlamydia.
Zielony śluz pod koniec ciąży to niepokojący objaw. Niewykluczone, że wydzielina to sączące się wody płodowe. Gdy ich kolor jest zielony, oznacza to, że płód wydalił smółkę. Należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ taki stan może być to niebezpieczny dla ciężarnej i płodu.

Żółty śluz w ciąży

Żółte upławy w ciąży zazwyczaj nie są powodem do obaw. Mogą przybierać taką barwę, zwłaszcza gdy ciężarna przyjmuje  luteinę. Obecność na bieliźnie czy wkładce żółtawego śluzu powinno być skonsultowane z lekarzem, jeśli pojawieniu się wydzieliny towarzyszą inne objawy, np.:

 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • obrzęk okolic intymnych.


Żółty śluz, podobnie jak zielony, może świadczyć o zakażeniu bakterią rzęsistka pochwowego. Upławy mają wtedy zazwyczaj rybi i cuchnący zapach. Taka sytuacja również wymaga wizyty u lekarza.

Biały śluz w ciąży

Śluz w ciąży przybiera białawą lub przezroczystą barwę – jest to zupełnie normalne. Jeśli jednak biały śluz w ciąży ma konsystencję, która przypomina twaróg – może być to sygnał, że doszło do infekcji grzybiczej. Zazwyczaj towarzyszy temu również swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Grzybica pochwy wymaga odpowiedniego leczenia (zwykle leki na grzybicę mają postać globulek dopochwowych).

Różowy śluz w ciąży

Różowy śluz na początku ciąży występuje u ok. 30-35% kobiet. Zazwyczaj jest on spowodowany zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Może jednak być też przyczyną infekcji dróg rodnych lub stanu zapalnego. Wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem jest ciemniejsza, bardziej krwista barwa śluzu. Pod koniec ciąży może ona świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej, czego skutkiem może być przedwczesny poród.

Do przyczyn pojawienia się różowego śluzu w ciąży zalicza się również:

 • ciążę pozamaciczną,
 • powstawanie łożyska
 • odejście czopa śluzowego,
 • zmiany hormonalne.

Śluz w ciąży a prawidłowa higiena intymna

Aby pozbyć się uczucia dyskomfortu z powodu większej ilości śluzu w ciąży, konieczna jest regularna i dokładna higiena miejsc intymnych – najlepiej z pomocą płynu o optymalnym pH.

Kobietom w ciąży zaleca się stosowanie:

 • specjalnych płynów do higieny intymnej z kwasem mlekowym;
 • podmywanie w kierunku od pochwy do odbytu;
 • delikatne opłukiwanie wodą okolic pochwy;
 • używanie bezzapachowego papieru toaletowego;
 • noszenie oddychającej, bawełnianej bielizny;
 • pranie bielizny w delikatnych proszkach.


Zobacz także: 

Brązowe plamienie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju
Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.

Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu.  Spis treści: Brązowe plamienie w ciąży Brązowe plamienie w ciąży: krwiak Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży Inne upławy: kiedy się pojawiają i co znaczą? Brązowe plamienie w ciąży Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej. Brązowe plamienie na początku ciąży Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu. Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych . Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy. Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest...

kobieta, radość, emocje, łóżko
© Peter Atkins - Fotolia.com
Starania o dziecko
Wszystko o śluzie szyjkowym
Odpowiedni poziom estrogenów, progesteronu, LH czy FSH – to nie wszystko. Śluz szyjkowy jest równie silnym uwarunkowaniem płodności, co fakt zachodzącej owulacji.

Obserwacja śluzu szyjkowego , choć wymaga systematyczności, jest łatwa i może ją wykonywać niemal każda kobieta. Śluz szyjkowy – skład i jakość Śluz produkowany przez szyjkę macicy składa się przede wszystkim z wody (w około 90 proc.), ale zawiera także cukry, białka, enzymy. Śluz zależy nie tylko od poziomu hormonów, np.podczas owulacji zwiększa się hormon luteinizujący , ale także od odpowiednich uwarunkowań w samej biocenozie pochwy. Ogromne znaczenie ma naturalna czystość pochwy, czyli rozwijające się w pochwie pałeczki kwasu mlekowego , a nie uzyskiwana sztucznie poprzez stosowanie preparatów do higieny intymnej. Stoją one na straży czystości środowiska pochwy, gdyż uniemożliwiają rozwój innych bakterii poprzez wytwarzanie kwaśnego środowiska. Na jakość śluzu ma wpływ to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz, podobnie jak olej z wiesiołka (jednakże zażywany tylko do owulacji). Ogromny wpływ mają także farmaceutyki, począwszy od syropów na kaszel (np. Flegamina rozrzedza śluz), aż po tabletki hormonalne. Śluz szyjkowy a antykoncepcja hormonalna Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej niekorzystnie wpływa na śluz szyjkowy. Blokuje ona zachodzące naturalnie procesy w ciele kobiety, dlatego też szyjka macicy odzwyczaja się od cyklów hormonalnych, a co za tym idzie – od produkcji śluzu. Parametry takiego śluzu szyjkowego są dużo gorsze, stąd kobiety, które mają problem z poczęciem dziecka trafiają właśnie do gabinetów ginekologicznych. Oczywiście medycyna oferuje w takim przypadku rozwiązania farmakologiczne – przy założeniu, że szyjka ogólnie jest zdrowa, że nie ma stanu zapalnego czy nadżerki. Jednak leczenie i powrót do naturalnego stanu zajmuje czas. Jak kobieta może obserwować zmiany śluzu Wygląd i konsystencja śluzu...

Choroby weneryczne, bezpłodność, kobieta, mężczyzna, bielizna, seks
Fotolia
Starania o dziecko
Choroby weneryczne: objawy, rodzaje, leczenie
Choroby weneryczne są przyczyną ponad połowy powikłań, które występują w ginekologii i położnictwie. Na całym świecie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań rocznie! Każda z chorób wenerycznych może szkodzić płodności.

Choroby weneryczne mogą być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Chorobami wenerycznymi można się zarazić nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych. Pierwszymi objawami chorób wenerycznych , które powinny wzbudzić twoją czujność są: wydzielina z pochwy lub penisa o nieprzyjemnym zapachu, inny niż dotąd kolor upławów oraz ich gęstość, bolące wrzody, świąd oraz ból i pieczenie w okolicach narządów intymnych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać u siebie choroby weneryczne. Spis treści: Choroby weneryczne: czy to już epidemia? Choroby weneryczne: objawy, objawy u mężczyzn Choroby weneryczne: chlamydioza Choroby weneryczne: rzęsistkowica Choroby weneryczne: HPV Choroby weneryczne: opryszczka narządów rodnych Choroby weneryczne: rzeżączka Choroby weneryczne: kiła Czy WZW B to choroba weneryczna? Czy grzybicę pochwy trzeba leczyć? Choroby weneryczne: zrób test na HIV  Choroby weneryczne - czy to już epidemia? Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii . Większość z nas, myśląc o grzybicy, rzeżączce czy AIDS jest przekonana, że przypadki zachorowań są bardzo rzadkie. Niestety, choroby weneryczne  są nie tylko częste, ale i wyjątkowo groźne w skutkach (gdy nie są leczone). Niektóre mogą doprowadzić do niepłodności lub śmierci! Choroby weneryczne: objawy Objawy chorób wenerycznych są uzależnione od konkretnej choroby wenerycznej. Objawy chorób wenerycznych u kobiet najłatwiej poznać po bólu i swędzeniu przy oddawaniu moczu, towarzyszącej temu temperaturze czy zmianie koloru upławów na zielone lub żółte. Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn można poznać po wydzielinie ropnej z cewki moczowej, owrzodzeniu główki penisa czy wysypce . Warto jednak pamiętać, że objawy chorób...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz