Czym są rekomendacje?

Są to sugestie, które każdy szpital powinien wykorzystać podczas tworzenia własnego modelu postępowania w przypadkach straty ciąży. Rekomendacje skierowane są do personelu 52 oddziałów położniczo-ginekologicznych na Mazowszu.

Reklama

Dokument ma na celu m.in. zapewnienie kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem. Pismo zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego.

Co zaproponowała Hafija?

Agata Aleksandrowicz, dyplomowany promotor karmienia piersią oraz autorka bloga hafija.pl, wysłała maila do urzędu, z prośbą o pochylenie się nad tematem, o którym nie było wzmianki w dokumencie. Reakcja była natychmiastowa. Rekomendacje zaktualizowano, dodając informację dotyczącą laktacji po stracie ciąży.

- Cieszę się, że rekomendacje uwzględniły tak istotny problem, jakim jest pojawienie się u kobiet po poronieniu laktacji. Jest to nadal zaniedbana sfera tego, jakże bolesnego, wydarzenia. Trzeba mówić o tym, że opieka laktacyjna jest kobietom niezbędna, nie tylko po narodzinach dziecka, ale także w czasie żałoby po stracie dziecka - powiedziała Agata Aleksandrowicz.

Zobacz także

Jakie są obecne zalecenia dla kobiet po stracie dziecka?

Kobiety, u których rozpoczęła się laktacja, powinny skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub doświadczonej położnej, a co najważniejsze, powinny skorzystać z łagodnych i naturalnych sposobów zakończenia laktacji.

To zrób:

  • pij napary z szałwii
  • delikatnie odciągaj pokarm - nie pobudzi to laktacji, a przyniesie ulgę
  • rób okłady z liści kapusty

Koniecznie omów postępowanie ze swoim lekarzem lub położną.

Tego nie rób:

  • nie bandażuj piersi
  • nie bierz środków farmakologicznych

Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2014 r. w województwie odnotowano około 7 tys. przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży. Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami w takiej sytuacji.

Reklama

Zobacz też: Jak poradzić sobie ze stratą?

Reklama
Reklama
Reklama