
Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka przysługuje w wymiarze 8 tygodni po porodzie i nie krócej, niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Kobieta ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. W ramach świadczeń po urodzeniu martwego dziecka nie przysługuje jednak becikowe. Urlop macierzyński w takiej sytuacji ma służyć regeneracji fizycznej, ale także psychicznej. W niektórych przypadkach nie można jednak z niego skorzystać.
Spis treści:
- Urodzenie martwego dziecka a poronienie
- Karta martwego urodzenia
- Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
- Skrócony urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
- Wniosek o urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
- Zasiłek macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
- Odszkodowanie za urodzenie martwego dziecka z ZUS
Urodzenie martwego dziecka a poronienie
Podkreślenia wymaga fakt, iż jedynie w przypadku urodzenia martwego dziecka i posiadania aktu urodzenia (zgonu) kobieta ma prawo do zasiłku macierzyńskiego – o ile oczywiście spełnia konkretne warunki. W przypadku poronienia przysługuje jedynie zasiłek chorobowy.
Karta martwego urodzenia
Karta martwego urodzenia jest przekazywana kierownikowi urzędu stanu cywilnego w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
W razie zgonu dziecka po upływie 8. tygodnia życia pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeśli na świat przyszło więcej dzieci i jedno z nich zmarło po upływie 8. tygodnia życia, urlop macierzyński przysługuje w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
- zaświadczenie lekarskie, stwierdzające przewidywaną datę porodu,
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z informacją o martwym urodzeniu oraz zaświadczenie płatnika składek.
Skrócony urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
Kobieta, która zdecyduje się skorzystać z urlopu macierzyńskiego, może również skrócić czas jego trwania. Urlop nie może jednak trwać krócej niż 7 dni. Czas jego rozpoczęcia liczy się nie od dnia złożenia wniosku, a od daty urodzenia martwego dziecka.
Wniosek o urlop macierzyński po śmierci dziecka
Gdy kobieta chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego po śmierci dziecka, musi złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, na którym powinna być zamieszczona dodatkowa informacja o urodzeniu martwym.We wniosku o urlop macierzyński po śmierci dziecka powinny znaleźć się następujące informacje:
- miejscowość i data,
- imię i nazwisko pracownika,
- adres pracownika,
- nazwa i adres pracodawcy,
- prośba o udzielenie urlopu,
- termin urlopu,
- podpis.
Zasiłek macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
Odszkodowanie za urodzenie martwego dziecka z ZUS
Jeśli rodzice po urodzeniu martwego dziecka zdecydują się na jego pochówek, to przysługuje im prawo do otrzymania zasiłku pogrzebowego z ZUS w wysokości 4000 zł.
Zasiłek pogrzebowy z ZUS po urodzeniu martwego dziecka
Zasiłek pogrzebowy to pieniądze na zorganizowanie pochówku dziecka. Wniosek o świadczenie należy złożyć do ZUS na specjalnym druku (ZUS Z-12) wraz z:
- odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu,
- oryginałami rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy po urodzeniu martwego dziecka wypłacany jest po pogrzebie.
Urodzenie martwego dziecka a becikowe
Becikowe nie przysługuje kobiecie, która urodziła martwe dziecko. Świadczenie to przyznawane jest jedynie w sytuacji, gdy dziecko urodziło się żywe (nawet jeżeli po paru godzinach zmarło).
Urodzenie martwego dziecka: inne świadczenia
Warto wiedzieć, że dostępne są też inne świadczenia w sytuacji urodzenia martwego dziecka. PZU proponuje dodatkowe grupowe ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka.
PZU Życie SA wypłaca świadczenie w przypadku:
- urodzenia dziecka – w wysokości 100 proc. sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu urodzenia,
- urodzenia martwego dziecka w rozumieniu przepisów dotyczących porodów i urodzeń, jeżeli urodzenie zostało zarejestrowane – w wysokości 200 proc. sumy ubezpieczenia aktualnej w dniu urodzenia.