Wiadomości są dobre: awokado w ciąży i awokado dla małych dzieci jest zdrowe i dozwolone. Awokado można też jeść w czasie laktacji. Choć zdarza się alergia na awokado, to owoc ten nie należy do częstych alergenów. Większość z nas może więc spokojnie go jeść, ale ze względu na ochronę środowiska warto czasem zastępować awokado innymi zdrowymi produktami.

Reklama

Czy awokado jest zdrowe?

Awokado jest bardzo zdrowe, jest to jednak najbardziej kaloryczny owoc. 100 g awokado dostarcza około czterokrotnie więcej kalorii niż melon, jabłko czy brzoskwinia. Taka kaloryczność wynika z dużej zawartości tłuszczu, jednak w przypadku małych dzieci nie powinna ona przerażać. Tłuszcz awokado to zdrowe dla serca jednonienasycone kwasy tłuszczowe (z rodziny omega-3) – takie, które zawiera też oliwa z oliwek. Dzięki temu owoc jest też bardzo zasobny w witaminę E.

Awokado dostarcza także więcej niż inne owoce witamin z grupy B (potrzebne są do prawidłowej pracy układu nerwowego i mózgu) oraz sporych ilości żelaza, potasu czy magnezu. To bogate źródło antyoksydantów. Jednocześnie, jak na owoc, awokado ma mało cukru.

Od kiedy dziecko może jeść awokado?

Awokado można podawać już małemu dziecku, czyli ok. 1. roku życia. Z awokado można zrobić np. pyszną pastę kanapkową – nadaje się nie tylko dla dorosłych, ale również dla małych dzieci. Powszechnie znany jest meksykański sos guacamole (świetny do ostrych dań). Awokado można dodawać też do sałatek.

Czy w ciąży można jeść awokado?

Tak, awokado w ciąży jest dozwolone, jeśli oczywiście przyszła mama nie ma na nie alergii. Poza bogactwem wymienionych wyżej witamin, mikro- i makroelementów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych awokado jest również produktem obfitującym w kwas foliowy, czyli witaminę M. To kluczowa witamina potrzebna zarówno przed zapłodnieniem, jak i w pierwszych tygodniach ciąży. Kwas foliowy chroni przed powstaniem wad układu nerwowego u płodu, więc awokado w ciąży jest zwykle bardzo zdrowym wyborem.

Zobacz także

Pamiętaj, że dieta przyszłej mamy powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana, musi też zawierać wszystkie niezbędne składniki, w tym witaminy i składniki mineralne. Dlatego warto sięgać po różne produkty i dbać o urozmaicenie jadłospisu.

Czy mama karmiąca może jeść awokado?

Również dla kobiety karmiącej piersią nie ma przeciwwskazań, by jadła awokado. Więcej – awokado dla karmiącej to superfood. Najważniejsze jednak, by mama sama dobrze się czuła po zjedzeniu awokado i nie miała żadnych dolegliwości. Pamiętaj, że dieta podczas karmienia piersią powinna być bogata również w inne owoce i warzywa.

Czy awokado w ciąży może uczulać?

Choć awokado nie należy do częstych alergenów, to krzyżową reakcję uczuleniową może wywołać u osób mających alergię na lateks. To tzw. zespół lateksowo-owocowy. Osoby uczulone na awokado mogą też czasami mieć alergię krzyżową na banany i kiwi. Jeśli przed ciążą byłaś uczulona na awokado, w ciąży również musisz obejść się smakiem.

Jak kupować awokado?

Kupując awokado, warto zwrócić uwagę na jego kolor i miękkość. Dojrzałe awokado jest miękkie i delikatne, będzie miało ciemniejszą skórkę, a po delikatnym dotknięciu wgniecenie będzie wracać do stanu pierwotnego. Miąższ powinien być zielonkawy lub żółty. Nie należy go jednak zbytnio ugniatać, bo powstaną ciemniejsze plamki na miąższu. Niedojrzałe awokado jest niesmaczne.

Ważne! Awokado to zdrowy i pożywny owoc, ale jego uprawa jest bardzo szkodliwa dla środowiska. Po pierwsze, aby zrobić miejsce dla upraw awokado, wycina się olbrzymie obszary lasów i dżungli w Ameryce Południowej i Środkowej. Po drugie, do uprawiania awokado zużywa się ogromnych ilości wody (każdego dnia ok. 9,5 miliarda litrów – dane za Światowym Forum Ekonomicznym). Po trzecie uprawy monokulturowe, takie jak awokado, prowadzą do degradacji gleby, która później nie nadaje się już do użytku. Zamiast awokado warto więc częściej wybierać produkty o podobnej konsystencji i właściwościach, jak hummus, masło orzechowe, banany, pesto.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama