
Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu.
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?
Badania sugerują, że zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę. Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty.
Po co brać kwas foliowy planując ciążę?
Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia).
Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.
Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji.
Ile brać kwasu foliowego przed ciążą?
Niemieckie Towarzystwo ds. Żywienia alarmuje, że kobiety w wieku między 25. a 51. rokiem życia cierpią na niedobór tzw. mikroskładników odżywczych (m.in. kwasu foliowego). Dieta nie zawsze gwarantuje, że danego dnia kobieta dostarczy odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Dlatego lekarze rekomendują przyjmowanie suplementów.
W okresie starania się o dziecko kobiety powinny suplementować kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dzień – maksymalnie 1 mg/dzień. Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę, wcześniej uzgodnioną z lekarzem. Kwas foliowy dostępny jest w aptekach bez recepty.
Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?
Planując ciążę, warto nie tylko suplementować kwas foliowy, ale zadbać również o to, by bogate w niego produkty pojawiały się w diecie. Należą do nich m.in.:
- brukselka,
- szpinak,
- bób,
- szparagi,
- sałata,
- brokuły,
- pełne ziarna zbóż,
- wątróbka,
- jajka,
- cytrusy,
- groch.
Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50 proc.). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy.
Zobacz też: