Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?

Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu.

Chcesz być tatą? Zadbaj o witaminę M. Nie mamy na myśli nic frywolnego!

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?

Badania sugerują, że zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążęCo ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty.

Po co brać kwas foliowy planując ciążę?

Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia).

Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji.

Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego przed ciążą i we wczesnej ciąży, częściej rodzą zdrowe dzieci. Dlatego przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą i do końca 2 trymestru ciąży – powinna go suplementować.

Ile brać kwasu foliowego przed ciążą?

Niemieckie Towarzystwo ds. Żywienia alarmuje, że kobiety w wieku między 25. a 51. rokiem życia cierpią na niedobór tzw. mikroskładników odżywczych (m.in. kwasu foliowego). Dieta nie zawsze gwarantuje, że danego dnia kobieta dostarczy odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Dlatego lekarze rekomendują przyjmowanie suplementów.

W okresie starania się o dziecko kobiety powinny suplementować kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dzień – maksymalnie 1 mg/dzień. Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę, wcześniej uzgodnioną z lekarzem. Kwas foliowy dostępny jest w aptekach bez recepty.

Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy?

Planując ciążę, warto nie tylko suplementować kwas foliowy, ale zadbać również o to, by bogate w niego produkty pojawiały się w diecie. Należą do nich m.in.:

  • brukselka,
  • szpinak,
  • bób,
  • szparagi,
  • sałata,
  • brokuły,
  • pełne ziarna zbóż,
  • wątróbka,
  • jajka,
  • cytrusy,
  • groch.


Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50 proc.). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy.

Przed ciążą warto zrobić badanie genetyczne, które pomoże ustalić, czy organizm przyswaja kwas foliowy na odpowiednim poziomie. Jeśli nie, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki suplementów z kwasem foliowym. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.

Zobacz też:

Najlepsza pora roku na zajście w ciążę
AdobeStock
Starania o dziecko
Płodność zmienia się wraz z porami roku! Kiedy najłatwiej zajść w ciążę?
Staracie się o dziecko? Sprawdźcie, czy to rzeczywiście najlepszy moment. Naukowcy zbadali, jaka pora roku sprzyja poczęciu.

Naukowcy z Boston University School of Public Health w USA oraz z Uniwersytetu w Aarhus w Danii w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzili, że ludzi mieszkający na półkuli północnej mają większe szanse na poczęcie dziecka… późną jesienią i wczesną zimą niż w innych porach roku. Swoją analizę opublikowali w czasopiśmie „Human Reproduction”.   Amerykańsko-duńskie badania na temat płodności Eksperci z dwóch ośrodków – amerykańskiego i duńskiego – dokonali analizy danych zebranych od 14,3 tys. kobiet (ok. 8,5 tys. z Danii oraz ok. 5,8 tys. z USA i Kanady), które przed rozpoczęciem badania planowały powiększenie rodziny przez maksymalnie pół roku. Zadaniem kobiet było przez 12 kolejnych cykli menstruacyjnych wypełnianie co dwa miesiące ankiety, w której miały odpowiadać na takie pytania, jak: częstość stosunków seksualnych z partnerem, daty pojawiania się miesiączek, stosowanie używek, w tym palenie papierosów, rodzaj stosowanej diety. Po przeanalizowaniu ankiet eksperci zauważyli, że najczęściej parom udawało się doprowadzić do zapłodnienia w drugiej połowie listopada i w pierwszej połowie grudnia , nawet jeśli starania rozpoczynali kilka miesięcy wcześniej, np. we wrześniu. Główna autorka pracy, dr Amelia Wesselink z Boston University School of Public Health stwierdziła: “Po uwzględnieniu sezonu, w którym pary zaczynają się starać o dziecko, zaobserwowaliśmy, że płodność spada najbardziej późną wiosną , a rośnie w największym stopniu późną jesienią. Co ciekawe, zależność ta w większym stopniu dotyczyła par żyjących w niższych szerokościach geograficznych”. Przyczyny zmian płodności w różnych porach roku Naukowcom udało się ustalić, że taka zależność występuje, nie potrafią jednak jak dotąd odpowiedzieć na pytanie, skąd biorą się sezonowe zmiany płodności....

olej z wiesiołka
Adobe Stock
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Olej z wiesiołka to bardzo popularny i polecany przez lekarzy suplement diety dla kobiet. Wpływa na skórę, włosy, paznokcie, odporność, ale i na... płodność. Wyjaśniamy, jak stosować olej z wiesiołka, aby szybciej zajść w ciążę.

Olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie, na płodność. Poza tym olej z wiesiołka pomaga na bolesne miesiączki, przynosi ulgę suchej skórze z AZS, poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Podpowiadamy, ile oleju przyjmować, aby cieszyć się promiennym wyglądem i ułatwić sobie zajście w ciążę. Olej z wiesiołka: właściwości Olej z wiesiołka ma liczne prozdrowotne właściwości i idealnie nadaje się dla kobiet na różnych etapach życia i z różnymi kobiecymi dolegliwościami. Nie zaszkodzi jednak stosować go po prostu profilaktycznie, jako element zdrowej diety. Najczęściej wiesiołek pomaga na: nieregularne cykle, bolesne miesiączki, zespół policystycznych jajników , zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w tym bolesność piersi, atopowe zapalenie skóry (AZS) , trądzik, wypadanie włosów, suchość pochwy, menopauzę . Dzięki zawartości kwasu linolenowego, kwasu gamma linolenowego, witaminie E, antyoksydantom i fitosterolom roślinnym olej z wiesiołka reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia ukrwienie skóry, działa przeciwzapalnie. Olej z wiesiołka na owulację: czy działa? Nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że olej z wiesiołka wpływa bezpośrednio na owulację. Wiadomo jednak, że wpływa on na gospodarkę hormonalną, której prawidłowe działanie przekłada się na regularne jajeczkowanie. Systematycznie spożywany wpływa na odpowiedni poziom prolaktyny i progesteronu, które regulują cykl miesiączkowy.  Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę? Czy to prawda, że suplementowanie oleju z wiesiołka pomaga zajść w ciążę? Prawda! Jedną z prozdrowotnych cech oleju z wiesiołka jest poprawa płodności. Co prawda nie ma twardych, naukowych dowodów, że olej z wiesiołka poprawia płodność, natomiast jest...

progesteron
Adobe Stock
Mama
Progesteron – hormon odpowiedzialny nie tylko za płodność
Progesteron, inaczej luteina, jest hormonem płciowym żeńskim. Tworzy warunki do zagnieżdżenia się zarodka. Produkowany jest przez jajniki, ciałko żółte i przez łożysko.

Progesteron odpowiada przede wszystkim za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka i ułatwia mu zagnieżdżenie się w niej. Dlatego stężenie tego hormonu nie jest w ciągu całego cyklu miesiączkowego takie samo. Progesteron: O samym hormonie Funkcje Kiedy bada się jego poziom Niedobór progesteronu Nadmiar luteiny Co to jest progesteron Progesteron należy do gestagenów – jednej z dwóch najważniejszych grup żeńskich hormonów płciowych . Jest to hormon produkowany głównie przez jajniki – tak jest u kobiet, które nie są w ciąży. U ciężarnych wytwarza go łożysko lub ciałko żółte – w zależności od zaawansowania ciąży. Niewielką ilość progesteronu wytwarzają też męskie jądra. Progesteron jest hormonem steroidowym i powstaje z cholesterolu. Wydzielają go do krwi głównie jajniki, nadnercza. We krwi łączy się z albuminami lub transkortyną i w takiej postaci dociera do tkanek, w których ma swoje zadanie do spełnienia. W tkance nerwowej może pełnić funkcję neuroprzekaźnika. Funkcje progesteronu Początek uwalniania progesteronu przypada na początek owulacji . Po niej pęcherzyk, z którego pochodziła uwolniona komórka jajowa, zamienia się w tzw. ciałko żółte, które intensywnie produkuje progesteron. Wpływa on na śluzówkę macicy : rozrasta się i pogrubia, staje się silniej ukrwiona. Jeśli w ciągu 10-11 dni od owulacji nie dojdzie do zagnieżdżenia się jajeczka w macicy, stężenie progesteronu spada. Zobacz: Wszystko o testach owulacyjnych Progesteron w ciąży Gdy dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się jajeczka w macicy, progesteron przez 2-3 miesiące nadal produkowany jest przez ciałko żółte. Po tym czasie produkcję tego hormonu przejmuje łożysko. Podczas ciąży progesteron ułatwia implantację jajeczka , umożliwia stopniowe powiększanie się mięśnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz