W ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe
Pewnie to już wiesz, że w ciąży unika się cukru, mało soli i rzadko pija kawę. Ale to nie wszystko. Ciąża to nie tylko czas ograniczeń, ale też czas dobrych wyborów. Zobacz, dlaczego powinnaś postawić teraz na tradycyjne przepisy, spokój przy stole i ciepłe śniadania.
Jedzenie, także w ciąży, to przyjemność – na pewno podpisujesz się pod tą opinią. Nie pozostaje zatem nic innego, niż jeść tak, by czuć przyjemność nie tylko w trakcie posiłku, ale po jego zakończeniu i długo, długo potem i wybierać menu, które przyniesie korzyść i mamie, i dziecku. Najwyższy czas wcielić w życie sześć zasad zdrowego żywienia. Bez obaw – „zdrowo" może również znaczyć „smacznie".
1. Ciepłe danie nawet rano
W ciąży ważny jest nie tylko ciepły obiad. Również na śniadanie warto zjeść ugotowaną ciepłą potrawę. Takie dania jak owsianka, kasza jaglana z orzechami, suszonymi owocami pomogą od samego rana wzmocnić organizm. Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz czerpać sił z chłodnego twarożku, kanapek czy muesli z zimnym mlekiem? To proste – na ogrzanie chłodnego jedzenia organizm musi zużyć sporo energii, co zamiast wzmacniać, osłabia.
2. Przyrządzone zgodnie z tradycją
Daniem z kuchni kalifornijskiej możesz zabłysnąć na rodzinnym obiedzie, ale na co dzień kobieta w ciąży powinna jadać potrawy tradycyjne, odpowiednie dla strefy klimatycznej, w której mieszka (zimą gęstsze pożywne zupy gotowane pod przykryciem, by zgromadziło się w nich więcej energii, latem – lżejsze, rzadsze i odkryte podczas gotowania). Najlepiej przyrządzaj je z produktów sezonowych (zimą – kiszona kapusta, ogórki, buraki, suszone owoce; wiosną – nowalijki; latem – truskawki, czereśnie, wiśnie; jesienią – pomidory czy dynie).
3. Urozmaicone
Choć kasza jaglana jest bardzo zdrowa, nie możesz jej jeść na okrągło. Pamiętaj o pełnoziarnistym makaronie, ryżu, ziemniakach i innych rodzajach kasz. Ulubioną chudą pierś z kurczaka zastąp od czasu do czasu indykiem, kaczką, wołowiną. Nie zapominaj również o rybach, które doskonale wpływają m.in. na rozwój mózgu nienarodzonego dziecka.
4. Przyrządzane i zjadane w spokoju
Czy wiesz, że stres podczas przyrządzania posiłku sprawia, że jedzenie staje się mniej smaczne? To nie są czary. Spokój sprzyja skupieniu na tym, co robisz. Zestresowana zapomnisz dodać tymianku, za późno zmniejszysz temperaturę pod garnkiem, w porę nie zamieszasz, nie odparujesz. A od takich drobiazgów często zależy ostateczny smak i wartości odżywcze potrawy. Spokój wskazany jest także podczas posiłków. Jedząc na siedząco, powoli przeżuwając każdy kęs, unikniesz wzdęć czy bólów brzucha, o których kobieta w ciąży wolałaby zapomnieć.
5. We właściwych proporcjach
W czasie ciąży podstawą jedzenia powinny być produkty zbożowe (kasze, płatki, pełnoziarniste pieczywo), które zawierają ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Na drugim miejscu postaw produkty bogate w białko, czyli mięso (pamiętaj, że nie trzeba go jeść codziennie), ryby (np. tłuste ryby morskie czy pstrągi), nabiał (w ciąży polecany jest kefir, jogurt, śmietana, masło, ser owczy, naturalny biały ser). Kolejna grupa to warzywa. Są źródłem witamin i składników mineralnych, jedz je 5–6 razy dziennie, na surowo i w gotowanych daniach. Uzupełnieniem warzyw są owoce (świeże i suszone). Wbrew pozorom nie możesz z nimi przesadzić. Powinny stanowić tylko 5 proc. pożywienia, bo zawierają fruktozę, czyli cukier, którego nadmiar nie jest wskazany.
Zobacz także: Dieta w ciąży – miesiąc po miesiącu
6. Nieprzetworzone i świeże
Polska żywność ma dobrą opinię pod względem jakości. Jednak wśród wielu produktów znajdziesz takie, które szczególnie warto jeść w ciąży. Co je wyróżnia? Nie zawierają sztucznych dodatków, są nieprzetworzone, świeże (zimą sprawdzą się też mrożonki) i kupowane w pewnym miejscu, np. warzywa i owoce u dostawcy, który ogranicza stosowanie chemii. Unikaj gotowych dań, które wymagają tylko podgrzania, zup w proszku czy fast foodów. Jeśli lubisz mięso, gotowe wędliny zastąp pieczonym lub duszonym w domu mięsem. Jeżeli kupujesz nieznane wcześniej produkty, uważnie czytaj etykiety. Im krótszą zawierają listę składników, tym lepiej to o nich świadczy.
Obejrzyj film: Czy wystarczy sparzyć skorupkę jaja, by pozbyć się sallmonelli – wyjaśnia Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW, ekspert Farmio