dr Preeti Agrawal

dr n. med. Preeti Agrawal

Specjalistka medycyny integracyjnej oraz ginekologii i położnictwa, prezeska Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego. Leczy w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej i naturalnej. Została odznaczona Złotym krzyżem od Prezydenta RP
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży

Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów

ciąża po terminie
poród
poród po terminie
komplikacje w ciąży

Ciąża po terminie: co robić, gdy ciąża jest przeterminowana i kiedy jechać do szpitala?

O ciąży po terminie mówimy wtedy, gdy długość trwania ciąży to 42 tygodnie albo dłużej. Taka ciąża wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego przyszła mama powinna wiedzieć, jak postępować, gdy termin minął, a wciąż nie ma objawów porodu.
rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
ból porodowy
ból porodowy

Czy poród boli? Do czego można porównać ból porodowy?

To, czy poród boli, zależy od wielu czynników, a najważniejszym z nich jest nastawienie kobiety do porodu. Ból porodowy wywołany jest przez rozciąganie się mięśni, ucisk nerwów w kręgosłupie lędźwiowym, skurcze macicy oraz główka dziecka, która umieszcza się w kanale rodnym. Poród może najbardziej boleć podczas skurczów partych, a bol ten można porównać do ataku kolki nerwowej lub rodzenia kamienia nerkowego.
pozycje do porodu
pozycje do porodu
ból porodowy

Pozycje do porodu: najlepsze pozycje do rodzenia (wertykalna, kuczna, kolankowo-łokciowa i inne)

Pozycje do porodu – te, które są najlepsze dla kobiety – nie pokrywają się z tą, która jest najwygodniejsza dla personelu szpitala, czyli pozycją leżącą. Jednak to rodząca ma prawo decydować, jaka pozycja porodowa będzie dla niej najlepsza. Często wybiera więc pozycję wertykalną lub kolankowo-łokciową.
pierwsze dni po porodzie w szpitalu
poród
dolegliwości po porodzie
Preeti Agrawal

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu: czego się spodziewać?

Pierwsze dni po porodzie w szpitalu często zaskakują młode mamy. Obkurczająca się macica może pobolewać, brzuch po wyjściu dziecka na świat nie robi się od razu płaski, a z piersi leci niewiele mleka. Do tego dochodzi prawdziwa burza hormonalna.
brzuch i łożysko w ciąży
ciąża
łożysko w ciąży
Preeti Agrawal

Problemy z łożyskiem w ciąży – łożysko przodujące, odklejone, niewydolne, starzejące się

Łożysko to niezwykły organ, który rośnie w ciele ciężarnej razem z dzieckiem. Jest niezbędne, aby płód mógł się dobrze rozwijać. Niestety, czasem dochodzi do patologii związanych z łożyskiem. Ich skutki może odczuwać i mama, i dziecko. Wyjaśniamy, do czego mogą prowadzić.
połóg, wsparcie po porodzie, baby blues, matkowanie matce, noworodek, w domu po porodzie
połóg
baby blues
związek po porodzie

Pomoc partnera lub mamy po porodzie - jak to zorganizować?

Planujesz, kto będzie z tobą przy porodzie? Pomyśl także, kto będzie wspierał cię tuż po nim. Czy wystarczy ci opieka twojego partnera? „Matkowanie matce" to stary, dobry sposób, by lepiej znieść pierwsze dni opieki nad dzieckiem. Sprawdź, na czym to polega.
oddychanie w ciąży
przygotowania do porodu
szkoła rodzenia
joga w ciąży

Oddychanie w ciąży i podczas porodu - ćwiczenia ułatwią poród i dotlenią organizm

Odpowiedni sposób oddychania przyda się nie tylko przy porodzie. Dzięki ćwiczeniom oddechowym lepiej zniesiesz całą ciążę. Świadome i głębokie oddychanie sprawi, że zarówno ty, jak i dziecko, będziecie lepiej dotlenieni. O prawidłowym oddychaniu w ciąży opowiedziała nam dr Preeti Agrawal.
poronienie
krwawienie w ciąży
ciąża zagrożona
utrata dziecka

Poronienie: objawy, przyczyny, zapobieganie – wyjaśnia ginekolog

Poronienie to utrata ciąży przed 22. tygodniem, czyli w czasie, gdy dziecko jest jeszcze na tyle niedojrzałe, że nie może przeżyć poza ciałem mamy. Objawy poronienia nie zawsze są charakterystyczne, z tego względu wiele poronień we wczesnym okresie ciąży może zostać niezauważonych.
Pępowina: budowa i rola
rozwój płodu
wskazania do cesarskiego cięcia
Preeti Agrawal

Pępowina: budowa, rola, problemy z pępowiną

Pępowina żywi, dostarcza tlen, a także służy dziecku do zabawy. Ale czasem może się wokół niej owinąć. Czy jest się czego obawiać? Odpowiada ekspert, dr Preeti Agrawal.
Co słyszy dziecko w brzuchu?
kontakt z dzieckiem
zmysł dotyku
stres w ciąży

Czy pogaduszki z brzuchem są tylko dla naiwnych?

Słyszałaś gdzieś, że możesz nawiązać kontakt z własnym dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami. Bajka, naiwne podejście do tematu? Razem z dr Preeti Agrawal wyjaśniamy, ile w nim prawdy.
początek ciąży, test ciążowy, pierwsza wizyta u ginekologa, dobry ginekolog, prowadzenie ciąży, zakazane w ciąży, co wolno w ciąży
badania w ciąży
zakazane w ciąży
pierwsze objawy ciąży

Jestem w ciąży! 6 zadań, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Bez względu na to, czy cieszysz się, martwisz, czy może spokojnie czekasz na rozwój wydarzeń, jest kilka rzeczy, które powinnaś teraz zrobić.
przygotowania do karmienia
ciąża
karmienie piersią
Preeti Agrawal

Przygotowania do karmienia: czy rozmiar biustu może utrudnić karmienie piersią?

Do karmienia piersią przygotowuje natura, ale lepiej nie czekać z założonymi rękami do chwili, gdy pierwszy raz przystawisz dziecko. Oto plan działań dla przyszłej mamy na czas ciąży.
ktg, ktg w ciąży, ktg skurcze, ktg płodu, kardiotokografia, badania w ciąży, tętno płodu, skurcze porodowe
badania w ciąży
KTG
Preeti Agrawal

Najbardziej wzruszające ciążowe badanie

Badanie, które może doprowadzić przyszłą mamę do łez, to słuchanie bicia serca dziecka. Umożliwia je USG, ale także wykonywane pod koniec ciąży i podczas porodu KTG. O pierwszym na pewno wiesz już dużo. Sprawdź, po co wykonuje się KTG.
dieta w ciąży, jedzenie w ciąży, ciąża, zdrowie a ciąża, witaminy w ciąży, co jeść w ciąży
witaminy w ciąży
dieta w ciąży
Preeti Agrawal

W ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe

Pewnie to już wiesz, że w ciąży unika się cukru, mało soli i rzadko pija kawę. Ale to nie wszystko. Ciąża to nie tylko czas ograniczeń, ale też czas dobrych wyborów. Zobacz, dlaczego powinnaś postawić teraz na tradycyjne przepisy, spokój przy stole i ciepłe śniadania.
co ułatwi poród, poród bez znieczulenia, tens, gaz rozweselający, dmuchana piłka
poród naturalny
poród bez znieczulenia
Preeti Agrawal

Co ułatwi poród - tens, żel, gaz czy coś innego?

Poród bez znieczulenia wcale nie musi tak mocno boleć. Oto 9 wynalazków, które pomogą znieść ból porodowy i ułatwią narodziny dziecka. Z nimi możesz rodzić bardziej komfortowo.
kobieta, ciąża, leżeć, brzuszek
ciąża
palenie w ciąży
tycie w ciąży

Co zawdzięczam ciąży - opowieści 3 mam

Ciąża może mieć zbawienny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Zobacz, jakiej rewolucji dokonała w życiu trzech kobiet.
Dorota Hartwich