Reklama

Feta należy do miękkich serów białych. Oryginalna feta pochodzi z Grecji, gdzie wytwarza się ją z owczego mleka lub z mieszanki mleka owczego i koziego. Dawniej ser feta produkowano tylko z mleka niepasteryzowanego. A takie mleko oraz wytwarzane z niego sery nie mogą się pojawiać w diecie w ciąży. Jedzenie tego typu produktów grozi zakażeniem listeriozą – chorobą groźną dla ciężarnych. Teraz feta jest produkowana także inaczej, co sprawia, że może być dozwolona w ciąży.

Reklama

Spis treści:

Czy w ciąży można jeść ser feta?

Odpowiedz na to pytanie brzmi: tak i nie. Wytwarzana w Polsce feta jest w znakomitej większości produkowana z mleka pasteryzowanego i nie stwarza zagrożenia dla ciężarnej i dla przebiegu ciąży. Proces pasteryzacji eliminuje chorobotwórcze drobnoustroje, dlatego ser feta z pasteryzowanego mleka można w ciąży jeść bez obaw. Obecnie nawet w samej Grecji większość sera feta wytwarzana jest z pasteryzowanego mleka. Potwierdzają to eksperci:

„Kobiety w ciąży nie powinny spożywać mleka i jego przetworów z mleka niepasteryzowanego i niewiadomego pochodzenia! Obecnie, przynajmniej w Polsce, ser typu feta wytwarzany jest najczęściej z mleka krowiego, ale pasteryzowanego” – tłumaczy na portalu znanylekarz.pl Estera Kłosowicz, ginekolog z Jaworzna.

Kupując fetę lub wybierając w knajpce danie z takim serem, ciężarna powinna upewnić się, że ser wyprodukowano z pasteryzowanego mleka. Jeśli tak nie jest, lepiej zrezygnować z tego przysmaku i zrezygnować z jego jedzenia aż do porodu.

Zjadłam ser feta w ciąży, co teraz?

Niektóre kobiety martwią się: „zjadłam fetę w ciąży, boję się, że zaszkodziłam dziecku, co robić?” W takiej sytuacji nie ma co panikować. Najlepiej upewnić się, czy mleko użyte do produkcji sera było pasteryzowane. W znakomitej większości przypadków tak właśnie jest.

Nie warto się denerwować, nawet jeśli mleko nie było pasteryzowane. Ryzyko zakażenia listerią w takim przypadku jest niewielkie. Dla własnego spokoju można zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na badania w kierunku listeriozy. Wykonuje się je z krwi lub z wydzieliny pochwy, płynu mózgowo-rdzeniowego lub stolca.

Jedzenie fety w ciąży – korzyści i wady

Ser feta zawiera witaminę B12 i niewielką ilość żelaza. Stanowi cenny składnik diety zapobiegający anemii, o którą łatwo w ciąży. Feta zawiera również probiotyki. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit i zapobiegają wielu problemom z trawieniem. To nie wszystkie korzyści z jedzenia fety w ciąży.

Ze względu na dużą zawartość wapnia ser feta połączony z produktami bogatymi w witaminę D wspomaga mocne kości u przyszłej mamy i ich tworzenie się u dziecka. Obecne w fecie białko alfa-laktalbumina po związaniu się z jonami wapnia i cynku działa przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowo. Bogata w witaminę B2 feta działa też przeciwmigrenowo i dba o wzrok. Ma też niski indeks glikemiczny, co jest szczególnie ważne w przypadku cukrzycy, także ciążowej.

Kolejna korzystna właściwość: sera feta dostarcza organizmowi użytecznych probiotyków. Pomagają one utrzymać prawidłową pracę jelit i zapobiegają wielu problemom z trawieniem.

A jakie są wady wynikające z jedzenia fety w ciąży? Ser ten zawiera sporo soli i tłuszcze nasycone. Sól sprzyja obrzękom i może podnosić ciśnienie krwi. Już 100 g fety zaspokaja aż 50 proc. zapotrzebowania dorosłej osoby na sód, dlatego w ciąży należy zachować umiar w jej jedzeniu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama