Kabanosy w ciąży – czy można jeść, jakie wybierać?
Jedzenie kabanosów w ciąży nie jest zakazane. Ciężarna powinna jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj kabanosów jest zdrowy. W ciąży warto zwracać uwagę, czy kupowany produkt nie jest naszpikowany zbędnymi lub wręcz szkodliwymi substancjami. Sprawdź, jakie kabanosy jeść, jeśli spodziewasz się dziecka.
Jestem w ciąży, czy mogę zjeść kabanosa? Kabanos kabanosowi nierówny, jakiego kabanosa wybrać, jeśli spodziewam się dziecka? Czy kabanosy są zdrowe, czy ich jedzenie mi nie zaszkodzi? Nic dziwnego, że ciężarne zadają sobie takie pytania. Odpowiednie dieta w ciąży ma znaczenie dla przyszłego zdrowia dziecka. Kiełbasy, jak wiadomo, nie są produktem, który jakoś szczególnie polecają dietetycy. Czy zatem ciężarna, która ma wielką ochotę na kawałek dobrze obsuszonego kabanosa, musi odmówić sobie tej przyjemności? Czy kabanosy są niezdrowe? Na co zwracać uwagę, kupując kabanosy w ciąży? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Spis treści:
- Czy można jeść kabanosy w ciąży?
- Czy kabanosy są zdrowe?
- Kabanosy wędzone w ciąży – jeść czy nie?
- Kabanosy a toksoplazmoza
Czy można jeść kabanosy w ciąży?
Kabanosy są tradycyjną polską odmianą kiełbasek. Jedzone w rozsądnych ilościach, niewątpliwie są zdrową przekąską także w ciąży, pod warunkiem że są przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą.
Dobry kabanos jest dużo zdrowszą przekąską niż inne popularne „pogryzacze”: czipsy, krakersy, słone paluszki itp. Nie należy się nimi objadać ze względu na nasycone tłuszcze zwierzęce i sporą zawartość soli. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, które mają podwyższone ciśnienie krwi. Kabanos ważący 45 g dostarcza ok 150 kalorii, 12 gramów białka, 11 gramów tłuszczu i ok 1.5 grama soli. Warto wiedzieć, jakie kabanosy wybierać, bo w sklepach znaleźć można nie tylko kabanosy najwyższej jakości.
Czy kabanosy są zdrowe?
Kabanosy możemy oznaczać symbolem GTS, czyli gwarantowana tradycyjna specjalność. Ale uwaga: takie oznaczenie mogą otrzymać tylko kabanosy wyprodukowane zgodnie z tradycją! Ten symbol gwarantuje, że kabanosy są zdrowe! Kabanosy oznaczone symbolem GTS zawierają mięso wieprzowe, kminek i pieprz. Jednak w sprzedaży są też kabanosy produkowane z innych rodzajów mięsa – np. wołowego, drobiowego.
Skład kabanosów
O tym, czy kabanosy są zdrowe, decyduje ich skład, dlatego obowiązkowo należy czytać etykiety na opakowaniu. Im krótszy skład, tym lepiej. Zdziwisz się, gdy zobaczysz, jak długa może być lista składników kabanosów! Tymczasem te najlepsze zawierają wyłącznie mięso i przyprawy. Żadnych polepszaczy smaku, konserwantów itp.
O tym, że kabanos kabanosowi nierówny, świadczy porównanie składu różnego rodzaju kabanosów. Wybraliśmy dwa skrajne przypadki, które dobitnie pokazują, jak bardzo 335201330201może różnić się skład tego typu wyrobów:
- Tarczyński Naturalnie Kabanosy z Kurczaka: mięso z kurczaka, sól, przyprawy, osłonka jadalna – jelito baranie.
- Olewnik – kabanosy Stixy kiełbasa drobiowo wieprzowa: mięso z kurcząt, mięso wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, sól, glukoza, białko wieprzowe kolagenowe, cukier, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego), przyprawy, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), stabilizatory (trifosforany, węglany sodu), substancja konserwująca (azotyn sodu). Produkt w osłonce jadalnej (substancja żelująca (alginian sodu), stabilizator (chlorek wapnia), aromat).
Kabanosy wędzone w ciąży – jeść czy nie?
Kabanosy produkowane w sposób tradycyjny są wędzone i to nie skreśla ich z listy produktów dozwolonych w ciąży. Tak naprawdę poddaje się je aż trzem rodzajom obróbki: wędzeniu, peklowaniu i suszeniu. Żadna z tych technik nie sprawia, że kabanos staje się niezdrowy.
Jednak kabanosy zawierające w składzie aromaty, przeciwutleniacze, stabilizatory i konserwanty z pewnością muszą zostać poddane nie tylko tym trzem prostym i naturalnym procesom przetwarzania mięsa. Lepiej skutków tych praktyk nie testować, jedząc takie kabanosy w ciąży.
Kabanosy a toksoplazmoza
Niepokoisz się, że jedząc kabanosy w ciąży, możesz zarazić się toksoplazmozą? Niepotrzebnie. Dobre jakościowo kabanosy poddaje się wędzeniu w temperaturze 70 stopni, a to oznacza, że drobnoustroje nie mogą się w nich namnażać. Można je jeść bez obaw o zakażenie toksoplazmozą.
W zapobieganiu toksoplazmozie w ciąży kluczową rolę odgrywa unikanie surowego mięsa. Poddanie go obróbce termicznej likwiduje ryzyko zakażenia.
Zobacz także: