toksoplazmoza w ciąży - choroba odzwierzęca
Zdrowie w ciąży

Toksoplazmoza w ciąży: dlaczego jest groźna i jak się jej ustrzec

Toksoplazmoza w ciąży jest szczególnie groźna w pierwszym trymestrze. Może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do jego obumarcia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Zanim omówimy toksoplazmozę w ciąży, warto dowiedzieć się, czym jest sama choroba. Toksoplazmoza to zakaźna choroba odzwierzęca, którą przenosi pasożyt Toxoplasma gondi. Pierwotniak ten występuje najczęściej u kotów (szczególnie bezdomnych i przebywających na dworze), a także w surowym mięsie. Choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, bo grozi zdrowiu przyszłej mamy, ale również zdrowiu i życiu dziecka. Choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest, by przeprowadzić badania w kierunku toksoplazmozy już na początku ciąży.

Toksoplazmoza w ciąży:

Toksoplazmoza w ciąży: dlaczego trzeba jej unikać

W ciąży toksoplazmoza jest bardzo groźna, szczególnie w 1. trymestrze, ponieważ skutkiem zakażenia pierwotniakiem może być:

 • uszkodzenie zarodka 
 • poronienie 
 • przedwczesny poród
 • niska masa urodzeniowa
 • wady wrodzone
 • urodzenie martwego dziecka
 • uszkodzenia wzroku czy mózgu
 • napadowe drgawki
 • porażenia kończyn
 • głuchota 
 • opóźnienia rozwoju umysłowego


Największe ryzyko zakażenia występuje w 3. trymestrze: wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo przeniknięcia pasożyta przez łożysko do dziecka.Toksoplazmoza może ujawnić się u dziecka dopiero po kilku latach od narodzin. Toksoplazmoza oczna może pojawić się nawet 10 do 20 lat po urodzeniu – objawami takiej postaci choroby są podwójne widzenie, zwiększona wrażliwość na światło oraz zaburzenia ostrości widzenia.

Toksoplazmoza w ciąży – mechanizm zakażenia

Choroba przenoszona jest poprzez pokarmy, przez łożysko (z matki na dziecko), a także przez zakażenie wskutek transfuzji krwi. To typowa choroba odzwierzęca. Na zakażenie toksoplazmozą, szczególnie narażone są osoby, które:

 • posiadają kota, który wychodzi na dwór,
 • spędzają czas z dzieckiem w piaskownicy lub mają kontakt z ziemią (np. w ogrodzie)
 • jedzą surowe mięso (tatar) lub skorupiaki
 • piją mleko niepasteryzowane.

 

Choroba przenoszona jest w kocim kale, w ziemi (nawet tej doniczkowej), a także w niemytych owocach. Żeby uniknąć ryzyka powinnaś zrezygnować z wymienionych wyżej przyzwyczajeń, a także zacząć jak najczęściej myć ręce i przestrzegać podstawowych zasad higieny, bo to właśnie przez pokarmy pierwotniaki najczęściej przedostają się do organizmu. Jeśli jesteś w ciąży, unikaj potraw z surowego lub na półsurowego mięsa – wołowiny i wieprzowiny. Badania wykazują, że wielu dorosłych ma w organizmie przeciwciała Toxoplasma gondi, co oznacza, że mieli do czynienia z tym pasożytem, ale nie zainfekował on organizmu.

Toksoplazmoza w ciąży – badania

Badanie na toksoplazmozę najlepiej wykonać jeszcze w czasie planowania poczęcia. Kobiety w ciąży powinny je zrobić do 10. tygodnia ciąży, a gdy wynik jest ujemny, należy dla pewności powtórzyć badanie między 21. a 26. tygodniem ciąży. 
Badanie przeprowadza się na pobranej od ciężarnej krwi (nie trzeba być na czczo). Gdy wynik jest:

 • dodatni - przyszła mama może być spokojna, bo to oznacza, że ciąża nie jest zagrożona. Należy jednak przeprowadzać kontrole co 2-3 miesiące, bo wzrost przeciwciał powinien budzić niepokój - to oznacza, że choroba pasożytnicza się uaktywniła.
 • ujemny - świadczy o tym, że przyszła mama jest w grupie ryzyka, przez co musi badanie powtarzać co 6-8 tygodni. Jeśli pojawią się przeciwciała, oznacza to zakażenie toksopolazmozą i natychmiastowe leczenie i nadzór lekarski.

Jak interpretować wyniki badań na toksoplazmozę?

 • IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące
 • IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność* przeciwciał, być może do zakażenia doszło przed poczęciem)
 • IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie
 • IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga szybkiego leczenia
*awidność - to wskaźnik informujący o mocy przeciwciał w organizmie. Im dłużej pasożyty bytują w naszym organizmie, tym awidność jest wyższa, zwiększa się w raz z czasem trwania choroby.

Toksoplazmoza w ciąży – leczenie

Gdy ktoś raz przebył toksoplazmozę, organizm uodparnia się na nią i nie jest w takim przypadku groźna dla ciężarnej. Nie jest też tak bardzo groźna, gdy kobieta zaraziła się nią jeszcze przed poczęciem, bo wtedy ryzyko zarażenia dziecka maleje. Po wykryciu zakażenia chorobę leczy się antybiotykoterapią – leczenie obejmuje również dziecko w brzuchu matki, choć nie zawsze choroba przenosi się z matki na dziecko powodując toksoplazmozę wrodzoną

Leki, które eliminują toksoplazmozę to leki przeciw pasożytom, które dodatkowo chronią płód przed uszkodzeniem. Po porodzie jednak robi się na wszelki wypadek badania dziecku z krwi pępowinowej, aby wykluczyć ryzyko przejścia choroby z matki na dziecko. Jeśli jednak doszło do zarażenia dziecka, należy leczenie rozpocząć jak najszybciej.

Ciąża a kot w domu

Koty to zwierzęta, które najczęściej przenoszą toksoplazmozę na ludzi. To, że masz kota, nie znaczy jednak, że jest on zakażony toksoplazmozą, a także, że się od niego zarazisz. Kot wydala z organizmu pierwotniaki razem z kałem, sprzątaj więc regularnie jego kuwetę (częściej niż raz dziennie) i rób to zawsze w ochronnych rękawiczkach. Choć dorosły kot przechodzi chorobę bezobjawowo, jest kilka zasad, które powinnaś stosować w czasie ciąży:

 • nie pozwalaj kotu na swobodne chodzenie po dworze
 • zwracaj uwagę na jego posiłki - unikaj tych, które sam „upoluje”, bo zainfekowane są najczęściej polne myszy
 • podawaj kotu do jedzenia posiłki przygotowane w domu lub gotowe, szczelnie zamknięte karmy (unikaj surowego i niedogotowanego mięsa)
 • możesz również swojego pupila przebadać u weterynarza pod kątem obecności w jego organizmie pasożytów.

Toksoplazmoza u dzieci

Bywa, że dziecko ma przeciwciała przeciw toksoplazmozie, ale nie uwidoczniają się żadne objawy choroby. Jednak nawet wtedy warto, by było pod opieką pediatry i neurologa. Dziecko może toksoplazmoza zarazić się również później - tak samo jak dorosły. By uniknąć zarażenia pierwotniakiem, ucz dziecko od małego zasad higieny, mycia owoców i warzyw, bezpiecznej zabawy w piaskownicy. U dzieci do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez:

 • zjedzenie zanieczyszczonych owoców i warzyw,
 • brudne ręce, które miały kontakt z zakażoną ziemią czy piaskiem,
 • uszkodzoną skórę (przeniesienie przez krew).

 

Toksoplazmoza u dzieci przebiega bezobjawowo, ale może także objawiać się gorączką i powiększonymi węzłami chłonnymi. Jeśli coś budzi twoją wątpliwość, jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza i wykonajcie badanie krwi w kierunku wykrycia przeciwciał swoistych dla T. gondii. Leczenie w przypadku dzieci również odbywa się za pomocą antybiotykoterapii przy użyciu leków przeciw pasożytom.

Zobacz także:

6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki

ciężarna u lekarza
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jak leczy się toksoplazmozę w ciąży?
Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba odzwierzęca. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci, ale możliwa do wyleczenia. Sprawdź, jak leczy się tę chorobę przenoszoną m.in. przez koty.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; line-height: 26.0px; font: 24.0px Roboto; color: #323333} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial} li.li4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} ul.ul1 {list-style-type: none} Leczenie toksoplazmozy polega na antybiotykoterapii, czyli podawaniu leków przeciw pasożytom. Jeśli osobą zarażoną jest kobieta w ciąży, obejmuje również płód, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez łożysko i wywołanie u niego toksoplazmozy wrodzonej . Co to jest toksoplazmoza? Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza, która jest przenoszona przez zwierzęta. Jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Zagraża zdrowiu i życiu matki oraz nienarodzonego dziecka, które może się zarazić poprzez łożysko . Toksoplazmozę w ciąży można rozpoznać, przeprowadzając badania z krwi. Należy powtarzać je co 3 miesiące (choć jeśli wynik wykaże chorobę odzwierzęcą , leczenie należy rozpocząć jak najszybciej i częściej przeprowadzać badania kontrolne). Badania na toksoplazmozę – normy oraz interpretacja wyników IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące ​IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność* przeciwciał, być może do  zakażenia doszło przed poczęciem ) IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga...

badania na toksoplazmozę
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmoza: objawy i wyniki badań
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Tę chorobę często przenoszą koty. Jeśli więc posiadasz czworonoga, sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} li.li3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} ul.ul1 {list-style-type: none} Toksoplazmoza, to choroba odzwierzęca, którą najczęściej przenoszą koty. Jest chorobą pasożytniczą, szczególnie groźną dla ciężarnych , ponieważ pasożyty, które zarażają organizm, są niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka w brzuchu – choroba może się przenieść na płód, co może mieć nawet śmiertelny skutek. Nie każdy, kto choruje na toksoplazmozę ma widoczne objawy, które świadczą o obecności pasożyta. Jest jednak kilka oznak, które mogą świadczyć o chorobie i konieczności leczenia. Jeśli zaobserwowałaś je u siebie (i dodatkowo jesteś w ciąży), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ toksoplazmoza w czasie ciąży jest szczególnie groźna - nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także zdrowia i życia dziecka. Toksoplazmoza: rodzaje Objawy toksoplazmozy możemy podzielić na dwie grupy. Jest to związane z rodzajem choroby pasożytniczej , jej charakterystyką i pochodzeniem. Toksoplazmozę dzielimy na nabytą i wrodzoną i każda z nich ma nieco inne objawy: Toksoplazmoza nabyta - jeśli układ immunologiczny działa prawidłowo, choroba może nie dawać zewnętrznych oznak (dopiero w wynikach testów, które zleca się ciężarnym). Jeśli jednak pojawią się objawy, są nimi: powiększone węzły chłonne, gorączka, bóle stawowe, stany zapalne narządów, które choroba zaatakowała: serce, płuca, wątroba. Toksoplazmoza objawia się również zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowych . Toksoplazmoza wrodzona - głównie objawia się u dzieci, które zostały zarażone w...

kobieta i mężczynza, para ze smartfonem
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niezwykła aplikacja na smartfona, która bada jakość spermy!
Jak się okazuje, technologia z każdym kolejnym dniem idzie do przodu. Wśród popularnych w ostatnim czasie aplikacji na smartfona można już znaleźć taką, która badan jakość nasienia i pomaga leczyć niepłodność lub problemy zdrowotne związane z nasieniem.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s2 {font: 20.0px Roboto; color: #101010} Niezwykła aplikacja nazywa się Seem i istnieje w sieci już od ponad roku. Zestaw do zbadania jakości spermy i ilości plemników w nasieniu składa się z aplikacji (narazie działającej wyłącznie w systemie iOS) oraz małego pudełka, w którym znajduje się: kubeczek na nasienie, pipetka oraz soczewka.  Jak przeprowadza się badanie nasienia w domowym zaciszu? Aplikacja polega na tym, że soczewkę zawartą w zestawie należy umieścić na kamerze telefonu, która dzięki aplikacji zamieni się w mikroskop. Kiedy już w kubeczku znajdzie się nasienie, należy jego część (za pomocą pipety) umieścić na soczewce. Resztę badania wykonuje już sama aplikacja: interpretuje zachowanie plemników , określa ich ilość i określa ruchliwość. Po zbadaniu materiału, wylicza dane i pokazuje wykresy dotyczące jakości nasienia . Wynik, który pokazuje aplikacja są podane w przystępny sposób, tak że zrozumie je przeciętny człowiek, bez szczegółowej edukacji medycznej. Po co taka aplikacja i komu się przyda? Już nie raz pisaliśmy o tym, że coraz więcej mężczyzn ma problemy z jakością nasienia, cierpi na oligospermię lub jej pochodne: kryptozoospermię lub azoospermią. Wielu mężczyzn nie dopuszcza do siebie jednak myśli, że to z ich zdrowiem może być cos nie tak i nie godzą się na pójście do kliniki, gdzie można zbadać nasienie. Dla takich osób ta aplikacja będzie przynajmniej wyznacznikiem, czy powinni zacząć się martwić jakością swojego nasienia. Dzięki niej, każdy mężczyzna może uniknąć szpitalnego stresu , całej procedury dotyczącej badania nasienia w laboratorium i bez konieczności dzielenia się tym wstydliwym dla panów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj