Makrela w ciąży – czy ciężarne mogą jeść makrelę wędzoną lub z puszki?
Makrela to tłusta ryba morska, która zawiera cenne kwasy omega-3. Wydaje się więc cennym składnikiem diety ciężarnych. Tymczasem jedzenie makreli w ciąży lepiej ograniczyć do dwóch porcji w tygodniu, a makreli królewskiej lepiej w ogóle unikać.
Makrela to ryba, która dość szybko się psuje, dlatego świeżą trzeba przyrządzić i zjeść jeszcze tego samego dnia. Stąd najbardziej popularna jest makrela wędzona lub z puszki – w takiej postaci znacznie dłużej nadaje się do spożycia. Makrela zawiera cenne składniki: mnóstwo kwasów omega-3, witaminę D, magnez i fosfor. Niestety, w jej mięsie mogą też kumulować się szkodliwe dla płodu metale ciężkie, zwłaszcza rtęć.
Jedzenie ryb w czasie ciąży generalnie jest polecane, ale nie wszystkie ryby powinny trafiać na talerz ciężarnej. Sprawdź, czy makrela jest bezpiecznym składnikiem diety przyszłej mamy i czy jej jedzenie nie stanowi ryzyka dla mającego się urodzić dziecka.
Czy w ciąży można jeść makrelę?
Istnieje kilka gatunków makreli, które można spotkać w sprzedaży – makrela atlantycka, hiszpańska, pacyficzna oraz największa spośród nich – makrela królewska. Dla ciężarnych to rozróżnienie ma bardzo duże znaczenie:
- mniejsze makrele można jeść w ciąży do 2 razy w tygodniu
- makreli królewskiej ciężarna nie powinna jeść wcale i to niezależnie od sposobu przygotowania ryby.
Makrela wędzona w ciąży
Jeśli zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść makrelę wędzoną, odpowiedź brzmi – to zależy. Mniejsze gatunki makreli wędzonej na gorąco można jeść do dwóch razy w tygodniu. Ale ryb wędzonych na zimno lepiej unikać – w ten sposób można zakazić się pasożytami lub chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wędzenie na gorąco znacząco ogranicza to ryzyko.
W przypadku makreli królewskiej sposób wędzenia nie ma znaczenia dla ciężarnych, gdyż nie powinny jeść jej wcale.
Uwaga! Makrela wędzona na zimno, a poddana później obróbce w wysokiej temperaturze jest bezpieczna dla kobiety w ciąży (nie dotyczy to makreli królewskiej).
Makrela, także wędzona, należy do tłustych ryb morskich, które są szczególnie podatne na skażenie rtęcia, dioksynami oraz innymi substancjami chemicznymi. Ponieważ jednak makrela (poza królewską) jest niewielką rybą, kumuluje toksyczne związki w mniejszym stopniu niż większe ryby takie jak łosoś czy miecznik (łosoś wędzony w ciąży jest dozwolony, ale z poważnymi ograniczeniami). Najzdrowsza jest makrela wędzona najmniejsza – atlantycka, a najmniej zdrowa – królewska.
Makrela z puszki w ciąży
Puszkowane ryby są poddawane pasteryzacji, czyli działaniu wysokiej temperatury, która eliminuje pasożyty i bakterie. Wydawać by się więc mogło, że to najbezpieczniejsza postać makreli dla ciężarnych. I faktycznie, makrelę z puszki można jeść w ciąży, ale nadal lepiej ograniczyć się do 2 porcji tygodniowo. Warto także sprawdzać, jaki gatunek makreli znajduje się w puszce.
Ograniczenie w spożywaniu ryb w puszce wynika nie tylko z faktu, że ich mięso może zawierać metale ciężkie. Do puszkowanej żywności z opakowania może przenikać również związek BPA, który imituje działanie żeńskich hormonów. Substancja ta może niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka.
Bibliografia:
NHS. Should pregnant and breastfeeding women avoid some types of fish? 2018.
NHS. Foods to avoid in pregnancy. 2017.
Zobacz także: