Spodziewasz się dziecka, więc myślisz o suplementach dla kobiet w ciąży. Tymczasem to nie one są najważniejsze, ale dobra dieta, która zapewni tobie i rozwijającemu się w tobie dziecku witaminy i składniki mineralne. Nie wszystkie jednak substancje odżywcze dostarczysz w odpowiedniej ilości – nawet najlepiej się odżywiając. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami są 4 suplementy, która powinna przyjmować każda ciężarna kobieta. Koniecznie zapytaj o nie swojego lekarza!

Reklama

Jakie są najważniejsze suplementy, które trzeba brać w ciąży?

– Te 4 suplementy to jedyne, których skuteczność została udowodniona u kobiet w ciąży – mówi prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Ich przyjmowanie powinien zalecić lekarz.

1. Kwas foliowy. Najlepiej zacząć go przyjmować już 6 tygodni przed ciążą (można wcześniej, nie jest szkodliwy). Codziennie powinnaś przyjmować 0,4 mg (400 mikrogramów) kwasu foliowego. Konieczne jest jego przyjmowanie również w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas foliowy chroni dziecko przed rozszczepem kręgosłupa i innymi poważnymi wadami neurologicznymi. Na zlecenie lekarza, kwas foliowy może być przyjmowany przez całą ciążę.

Zobacz także

2. Jod. Jest niezbędny do wytworzenia hormonów tarczycy: w takiej ilości, jakiej potrzebuje rozwijające się dziecko. Hormony tarczycy sterują pracą całego organizmu. – 150 mikrogramów jodu dziennie powinna przyjmować każda kobieta, która planuje ciążę, a potem w okresie ciąży i karmienia piersią – mówi prof. Romuald Dębski. – Niedobory jodu u kobiety w ciąży mogą zaburzać rozwój dziecka, zakłócać wytwarzanie się nerwowych, co prowadzi do niższego IQ u dziecka (czytaj też: Co jeść w ciąży, by dziecko było mądre i zdrowe?).

3. Witamina D3. Konieczne jest jej przyjmowanie zwłaszcza w okresie między jesienią a zimą, gdy w Polsce jest mało słońca. Witamina D jest potrzebna nie tylko do prawidłowego rozwoju kości dziecka. Witamina D działa także ochronnie na wiele narządów, m.in. jest niezbędna dla dobrej pracy tarczycy. – W formie dodatkowego suplementu kobieta przez cały okres ciąży i karmienia piersią powinna przyjmować w 1000-2000 jednostek witaminy D – dodaje prof. Dębski

4. Kwasy DHA. To kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Udowodniono, że kwasy DHA chronią one przed przedwczesnym porodem, są bardzo ważne w prawidłowym kształtowaniu się mózgu dziecka i układu nerwowego, zapobiegają niskiej masie urodzeniowej dziecka, sprzyjają dojrzewaniu u dziecka siatkówki oka, a w przyszłości chronią przed pojawieniem się u dziecka alergii i astmy. Obecnie zaleca się przyjmowanie 200–600 mg DHA dziennie przez kobiety w ciąży (czytaj też: Gdzie jest najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3?).

Czytaj też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama