Reklama

Nigdy przedtem nie byłaś tak odpowiedzialna za innego człowieka, jak teraz, kiedy jesteś w ciąży. To dzięki tobie twój maluszek rozwija się, rośnie… To ty dostarczasz mu składników do budowy kości, tkanek oraz komórek. Dlatego, patrząc na talerz, zamiast brukselki zobacz żelazo, a zamiast truskawek – witaminę C. Pewnie już wiesz, że w ciąży nie powinnaś jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Co to oznacza? Mniej więcej to, że nie musisz zjadać dwa razy więcej – dopiero w drugim i trzecim trymestrze potrzebujesz o 300–500 kcal więcej niż przed ciążą. To kotlet z chudego mięsa, jarzynka i owoce, nie zaś pięć porcji lodów! Koniecznie postaw na jakość, a nie ilość. Tym bardziej że zapotrzebowanie na niektóre cenne składniki diety, witaminy i minerały, rośnie aż o połowę! Czy dobra dieta jest w stanie dostarczyć ich wszystkich? A jeśli nie, to może warto sięgnąć po gotowe preparaty witaminowo-mineralne? Uwaga, nie zawsze są one potrzebne. Ale rzeczywiście, bywają konieczne – szczególnie gdy dokuczają ci ciążowe dolegliwości.

Reklama

Gdy jesteś całkowicie zdrowa…

Jeśli nie przestrzegasz żadnej diety (np. antyalergicznej albo wegetariańskiej), jesz codziennie pięć urozmaiconych posiłków, dużo owoców i warzyw, a oprócz tego chude mięso, ryby, nabiał oraz kasze, czyli odżywiasz się dokładnie tak, jak zalecają lekarze, nie musisz w czasie ciąży brać preparatów witaminowo-mineralnych. Wszystkie niezbędne cenne składniki przekazujesz dziecku w tym, co jesz (wyjątkiem jest kwas foliowy: patrz ramka obok). Jeżeli jednak nie masz pewności, czy twój jadłospis jest idealny, i bierzesz gotowe preparaty, to pamiętaj,
że wciąż są one jedynie dodatkiem do diety – organizm dużo łatwiej przyswaja witaminy z warzyw i owoców.

Gdy jesteś na diecie eliminacyjnej

Jeśli stosujesz dietę wegetariańską, najlepiej by było, żebyś na czas ciąży zrezygnowała z niej. Jajka, ryby, chude mięso (drób, cielęcina) to źródło świetnie przyswajalnego żelaza, a także witamin z grupy B. Zamiast mięsa możesz jeść więcej kasz, fasoli, orzechów i moreli.
Licz się jednak z tym, że lekarz zaleci przyjmowanie preparatów witaminowych. To także konieczne, gdy masz alergię na mleko krowie.

Gdy męczą cię nudności

Ciążowe kłopoty z żołądkiem często oznaczają również mniejszy apetyt. W takiej sytuacji aż się prosi, abyś wzięła dodatkowe witaminy. Bo gdy wymiotujesz, są szczególnie potrzebne. Dlatego jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Pomocne mogą być gotowe preparaty witaminowe. Niestety, często podrażniają one delikatny żołądek przyszłej mamy. Jeśli i ty nie będziesz dobrze tolerowała danego preparatu, powiedz o tym lekarzowi, na pewno coś na to poradzi.
[CMS_PAGE_BREAK]

Dostałaś nagle anemii

Gdy twój organizm pracuje dla dwojga, znacząco spada ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek we krwi, co może doprowadzić do anemii (krwinki nie dostarczają dziecku odpowiedniej ilości tlenu oraz składników odżywczych). Zadbaj w takiej sytuacji, by na twoim talerzu często gościły ryby, zielone warzywa, orzechy, morele czy mięso. To bogactwo żelaza. Lekarz prawdopodobnie zaleci ci teraz przyjmowanie preparatów krwiotwórczych: żelaza i witamin z grupy B. Nie lekceważ jego decyzji i przyjmuj wszystkie lekarstwa regularnie!

Gdy pojawiły się uciążliwe skurcze

Drętwiejące nogi, kołatanie serca, ból w mięśniach… Takie objawy mówią wyraźnie – w twoim organizmie brakuje magnezu! Jedz zatem teraz kasze, migdały, figi, banany oraz ryby, pij niesłodzone kakao i niegazowaną wodę mineralną bogatą w magnez. Lekarz może również przepisać ci dodatkowo preparaty zawierające ten pierwiastek. Dzięki nim dokuczliwe drętwienia i inne przykre dolegliwości szybko będą na szczęście tylko niemiłym wspomnieniem!

Zestaw obowiązkowy dla brzuszka

Witamina, o której przyjmowaniu nie możesz zapomnieć w czasie ciąży, to B9, czyli kwas foliowy. Twojemu maluszkowi w brzuchu jest ona wprost niezbędna!
- Kiedy brać? Kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować, ZANIM zajdziesz w ciążę. Możesz go stosować długie miesiące. W ciąży łykanie tej witaminy jest konieczne co najmniej do 12. tygodnia.
- Dlaczego taki ważny? To jest najlepszy i wyjątkowo prosty sposób zapobiegania poważnym wadom centralnego układu nerwowego dziecka.
- W jakiej ilości? Wystarczy 0,4 mg dziennie, o większych dawkach decyduje lekarz. Uwaga: kwas foliowy znajduje się także w wielu zestawach witamin dla ciężarnych, więc jeśli je bierzesz, spytaj ginekologa, czy musisz go przyjmować dodatkowo.

PAMIĘTAJ!
Żadnych preparatów witaminowych nie bierz bez konsultacji z ginekologiem. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdy tworzy się cały układ nerwowy dziecka. Nadmiar witamin może szkodzić!

Reklama

Zobacz też: Nadmiar witamin w organizmie

Reklama
Reklama
Reklama