Zupka chińska w ciąży – czy można ją jeść, będąc mamą?
Zupka chińska w ciąży nie powinna być jadana regularnie. Jej bogaty w substancje chemiczne skład wyklucza ją z kategorii zdrowej żywności, a taką powinna wybierać przyszła mama. Sprawdź, czy zupki chińskie mogą zaszkodzić i czy można je jeść karmiąc piersią.
Zupki chińskie mają jedną zaletę – błyskawicznie się je przygotowuje. Jednak będąc w ciąży lepiej nawet na szybkie przekąski wybierać inne produkty spożywcze, gdyż zupki chińskie nie są odżywcze, choć są kaloryczne (od 200 do nawet 500 kcal). W dodatku swój charakterystyczny smak i aromat zawdzięczają w dużej mierze dodatkom chemicznym, których w ciąży lepiej unikać.
Zupka chińska to sprasowany, suchy makaron i sproszkowane dodatki smakowo-aromatyczne, które rzadko stanowią sproszkowane warzywa. Składniki zalewa się gorącą wodą i po paru minutach ciepła aromatyczna zupka gotowa. Kuszące, ale niestety niezdrowe.
Spis treści:
- Czy w ciąży można jeść zupki chińskie?
- Czy karmiąc piersią można jeść zupki chińskie?
- Czy makaron z zupek chińskich jest zdrowy?
Czy w ciąży można jeść zupki chińskie? Czy nie zaszkodzą?
Z całą pewnością lepiej zrezygnować z jedzenia zupek chińskich w czasie ciąży, bo nie jest to przykład zdrowej żywności. Choć część zupek zawiera suszone warzywa, to jest ich mało. W dodatku technologia suszenia pozbawia je większości cennych składników, np. witamin. W zupkach chińskich, poza chemią użytą do produkcji makaronu, znajdować się także mogą, składniki, których nie uznaje się za korzystne dla zdrowia:
- tłuszcz palmowy,
- wzmacniacze smaku,
- substancje wydłużające przydatność do spożycia.
Zawarty w zupkach glutaminian sodu oskarżany jest o powodowanie wahań ciśnienia krwi, problemów trawiennych, bólów i zawrotów głowy, bóle mięśni i stawów, wysypkę.
Jedzenie sporadyczne zupek chińskich nie powinno zaszkodzić. Jeśli jednak będą one stanowiły stały punkt menu, z pewnością znacząco pogorszą dietę ciężarnej. Przypomnijmy, że przyszła mama nie tylko odżywia siebie, ale również dziecko.
Wartości odżywcze zupek chińskich (średnio w 100 g):
- węglowodany – 13 g
- tłuszcz – 4 g
- białko – 2 g
- sól – 1,1 g.
Czy karmiąc piersią można jeść zupki chińskie?
Dieta karmiącej powinna dostarczać składników, z których powstanie mleko dla dziecka bez nadmiernego obciążania organizmu kobiety. Do tego niezbędna jest zdrowa dieta obfitująca w składniki odżywcze, minerały, witaminy itp. Zupka chińska nie należy do tej kategorii.
Jadanie zupek chińskich podczas laktacji lepiej ograniczyć do minimum lub całkowicie z nich zrezygnować. Jeśli będą zbyt często gościć na stole karmiącej mamy i zastąpią pełnowartościowe posiłki, mogą przyczynić się do powstania anemii.
Czy makaron z zupek chińskich jest zdrowy?
Makaron z zupek chińskich trudno uznać za zdrowy. Wystarczy przyjrzeć się jego składowi. Produkuje się go z:
- oczyszczonej mąki pszennej,
- wody,
- soli,
- mieszanki fosforanów i węglanu potasu,
- wzmacniaczy smaku,
- polepszaczy,
- substancji konserwujących.
Oczyszczona mąka pszenna to niemal same węglowodany, bez błonnika i witamin, które zawarte są w mące razowej. A dodatek soli i substancji chemicznych również nie przydaje takiemu makaronowi właściwości zdrowotnych.
Przeczytaj też: