Najlepszy test ciążowy to test, który dzięki dużej czułości na hormon hCG w moczu wykryje ciążę lub ją wykluczy. Ale nawet najczulszy test ciążowy nie da wiarygodnego wyniku, jeśli zostanie zrobiony za wcześnie albo błędnie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, warto wybrać najdokładniejszy i najszybszy test ciążowy. Do wyboru masz testy o czułości 10 mlU/ml lub 25 mlU/ml. Najpopularniejsze są wygodne testy ciążowe strumieniowe i płytkowe.

Reklama

Jaki test ciążowy kupić?

Czułość testu ciążowego to dla wielu kobiet ważne kryterium wyboru. Najczulsze i najdokładniejsze testy ciążowe mogą wykryć ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Działanie testów ciążowych opiera się na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), czyli tzw. hormonu ciąży. HCG jest obecny we krwi już po 48 godzinach od implantacji zarodka, a jego stężenie wynosi >1 mIU/ml. W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta. Test ciążowy najlepiej jest jednak zrobić nie wcześniej niż na ok. dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany.

Czułość testu ciążowego: 10 czy 25?

Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Jeśli zastanawiasz się więc, kiedy zrobić test ciążowy, najpierw sprawdź na opakowaniu jego czułość. Dostępne na rynku testy mają najczęściej czułość 10 mIU/ml (mogą wykryć nawet kilkudniową ciążę) oraz 20 i 25 mlU/ml (test będzie wiarygodny, jeśli zrobisz go 7-10 dni po współżyciu).

Pamiętaj jednak, że specjaliści zalecają robienie testów ciążowych najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli wstrzymasz się do tego terminu, kupisz dobry test ciążowy i nie popełnisz błędów podczas jego wykonywania, nie będzie miało większego znaczenia, czy kupiłaś ultraczuły test 10 czy 25.

Test ciążowy strumieniowy czy płytkowy?

Test ciążowy strumieniowy i płytkowy to najczęściej wybierane rodzaje testów. Oba wskazują na poziom hormonu hCG w moczu, ale sposób ich wykonywania nieco się różni. Wybierz ten, który będzie dla ciebie wygodniejszy.

Zobacz także

Test ciążowy strumieniowy

Strumieniowy test ciążowy jest uważany za najwygodniejszy domowy test ciążowy. Nazywa się go też „flamastrowym”, ponieważ próbnik testu przypomina kształtem właśnie flamaster. Test (pozbawiony nakładki ochronnej) należy umieścić bezpośrednio pod strumień moczu na ok. 5 sekund. Można również pobrać próbkę moczu do kubeczka na mocz, po czym zanurzyć test na wysokość 2/3 paska na ok. 10 sekund. Pamiętaj, by nie dotykać paska absorpcyjnego. Następnie nałóż nakładkę z powrotem na pasek i połóż test na płaskiej, suchej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach. Najprawdopodobniej jesteś w ciąży, jeśli na teście pojawiły się dwie kreski.

Test ciążowy płytkowy

Aby przeprowadzić test ciążowy płytkowy, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu z próbki i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik powinien być widoczny po ok. 3-5 minutach (w zależności od testu). Jesteś w ciąży, jeśli oprócz kreski kontrolnej pojawi się również kreska testowa. Nie należy jednak uwzględniać wyniku odczytanego po upływie 30 minut!

Dobry test ciążowy: paskowy

Test ciążowy paskowy także da wiarygodny i szybki wynik. Aby go wykonać, trzeba pobrać poranny mocz do czystego naczynia. Pamiętaj, by wykluczyć pierwszych kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. Następnie, trzymając pasek za niebieską część, zanurz go w próbce moczu. Wynik testu odczytaj po 4-5 minutach (ale nie później niż po 10 minutach!). Jesteś w ciąży, jeśli pojawiły się dwie kreski.

Cyfrowy test ciążowy

Ten test ciążowy działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy, ale odróżnia go cyfrowy wskaźnik, który najpierw pokazuje gotowość testu do działania, a po 3 minutach wynik: plus oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Producent zapewnia, że jest to na tyle dokładny i czuły test ciążowy, że można go zastosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki.

test ciążowy cyfrowy
mat. prasowe

Uwaga, nie wykonuj testu ciążowego zbyt wcześnie, by nie narażać się na niepotrzebną frustrację. Wynik może być fałszywy, jeśli test nie jest dostatecznie czuły, by wykryć ciążę na jej bardzo wczesnym etapie.

Najbardziej wiarygodny test ciążowy: z krwi lub z moczu

Test ciążowy z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po prawdopodobnym zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy (wykrywa obecność hCG), ale przeprowadza go specjalista.

Inny bardzo wiarygodny sposób na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży to test ciążowy z krwi. Badania na obecność hCG, zarówno z moczu, jak i z krwi, wykonywane przez specjalistyczne laboratoria są badaniami ilościowymi. Wynik takiego testu podaje dokładne stężenia hCG w moczu lub krwi. Ilościowy wynik pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale także dokładnie oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama