Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak zrobić test ciążowy
Fotolia
Objawy ciąży

Jak zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny? [CZĘSTE BŁĘDY]

Jak zrobić test ciążowy, aby uniknąć błędów? Przede wszystkim przed zrobieniem testu ciążowego dokładnie przeczytaj ulotkę. Test jest najszybszym i najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia, ale jeśli źle go zrobisz, wynik będzie dwuznaczny lub fałszywy. Jak się robi test ciążowy?

Zastanawiasz się, jak zrobić test ciążowy, by uzyskać pewną odpowiedź? Ważna jest pora dnia, pobrana próbka moczu i czas, jaki upłynął od ostatniej miesiączki. Tylko po spełnieniu kilku ważnych warunków test wiarygodnie sprawdzi poziom hormonu hCG, który pojawia się we krwi i w moczu kobiety po zapłodnieniu.

Spis treści:

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Jak zrobić test ciążowy?

Przy wyborze testu można kierować się ceną, sposobem wykonania lub wrażliwością testu – testy ciążowe mają różną czułość na hormon hCG w moczu. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi od 10 mIU/ml do 25 mlU/ml. Liczby oznaczają poziom hormonu beta hCG, jaki test jest w stanie wykryć w moczu (im mniejsza wartość wykrywalnego hormonu, tym wcześniej test wykryje ciążę).

Jeśli już masz zakupiony test ciążowy do zrobienia domowym sposobem, na spokojnie przeczytaj ulotkę, najlepiej dzień wcześniej. Na rynku dostępne są różne testy i choć ich działanie jest podobne, sposób wykonania poszczególnych testów może się nieco różnić. Dla wielu kobiet wykonanie testu to duże emocje, dlatego do wykonania testu warto przystąpić na spokojnie i z wiedzą, jak to zrobić.

Sprawdź również datę ważności testu ciążowego. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Pamiętaj także, że każdy test jest jednorazowy i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.

Kiedy zrobić test ciążowy? Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu – to wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe. Pamiętaj, aby wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. W ulotce zajdziesz także informację, po ilu minutach wynik jest wiarygodny.

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Nie ma sensu robić testu przed terminem spodziewanej miesiączki. Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu, w którym oczekujesz okresu, czyli ok. 14 dni po owulacji. Jeśli nie wiesz, kiedy miałaś owulację, oblicz to w kalendarzu dni płodnych.

Jak zrobić test ciążowy – najczęstsze błędy:

  • wykonujesz test zbyt wcześnie (przed terminem spodziewanej miesiączki);
  • robisz test po południu lub wieczorem;
  • używasz przeterminowanego testu ciążowego (nie kupuj testów na zapas!);
  • przed zrobieniem testu nie obmywasz okolic intymnych (do testu może dostać się np. śluz lub inna wydzielina);
  • mocz jest za bardzo rozcieńczony (wieczorem piłaś dużo wody, a w nocy kilka razy oddawałaś mocz).

Jak zrobić test ciążowy płytkowy

Zacznij od podmycia się i zebrania środkowego strumienia moczu do czystego i suchego pojemnika z plastiku lub szkła. Otwórz test ciążowy. Ułóż na płaskiej powierzchni płytkę testową. Weź pipetę i nabierz do niej trochę moczu. Wkropl do okienka oznaczonego napisem SAMPLE lub S zalecaną w ulotce liczbę kropel moczu. Jeśli przy wkraplaniu powstaną w okienku bąbelki, zlikwiduje je końcem pipety. Po 3-5 minutach można odczytać wynik testu.

Jak zrobić test ciążowy paskowy

Po umyciu okolic intymnych i ich osuszeniu zbierz próbkę środkowego strumienia moczu do pojemnika (czystego i suchego). Otwórz test i wyjmij pasek testowy. Zanurz go w próbce moczu końcem oznaczonym strzałkami skierowanymi w dół. Pasek zanurza się do wskazanej na nim wysokości, nie bardziej. Pasek musi pozostać w moczu tak długo, aż na dolnej części membrany testowej pojawi się czerwonawe zabarwienie – trwa to zwykle ok. 10 sekund.

Wyjmij pasek i połóż go na suchej czystej powierzchni. Wynik odczytaj po upływie 3 minut od wyjęcia paska z próbki moczu, ale nie później niż po upływie 10 minut od tego czasu.

Jak zrobić test ciążowy strumieniowy

Test strumieniowy nazywa się też testem flamastrowym, gdyż z wyglądu przypomina on pisak. Aby przeprowadzić test ciążowy z jego pomocą, trzeba zdjąć skuwkę i podstawić na ok. 10 sekund odsłoniętą w ten sposób końcówkę pod środkowy strumień moczu. Następnie trzeba ponownie założyć skuwkę i test umieścić poziomo na płaskiej powierzchni, okienkami testowymi do góry. Po 1-5 minutach wynik jest gotowy.

Zamiast podstawiać końcówkę pod strumień moczu, można ją na ok. 10 sekund zanurzyć w moczu zebranym do pojemnika.

Jak odczytać wynik testu ciążowego z moczu?

Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreseczki oznaczają pozytywny test ciążowy, czyli że na ok. 99% jesteś w ciąży. W przypadku testu cyfrowego będzie to znak „plus” lub odpowiedni napis. Jeśli w polu odczytu znajduje się tylko jedna kreska, wynik testu ciążowego jest negatywny. Ale wcale nie musi on oznaczać braku ciąży. Warto test powtórzyć za kilka dni lub wykonać badanie hCG z krwi. Czasem zdarza się, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale nie do implantacji zarodka.

Jak zrobić test ciążowy z krwi

Trzeba oddać krew, ale nie trzeba być na czczo ani nie trzeba zgłaszać się z samego rana. Próbka krwi pojedzie do laboratorium, w którym zbadana zostanie ilość hormonu b-hCG, Jest to podjednostka beta hormonu hCG, która można wykryć na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Test ciążowy z krwi można zrobić już po upływie 10 dni od współżycia, ale aby wynik był 100 proc. miarodajny, lekarze zalecają, aby wstrzymać się z oddaniem krwi do terminu, w którym powinna wystąpić najbliższa miesiączka. Wynik testu jest do odbioru zwykle po upływie 24 godzin od pobrania krwi. Poziom b-hCG pozwala też lekarzowi wstępnie ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Jeśli od lekarza otrzymasz skierowanie na test ciążowy z krwi, wykonasz go bezpłatnie. Można też poddać się temu testowi na własne życzenie, ale trzeba wtedy za niego zapłacić (cena zależy od przychodni).

Zobacz też: 

Blada kreska na teście ciążowym
AdobeStock
Objawy ciąży
Ciąża czy nie ciąża, czyli co oznacza blada kreska na teście ciążowym?
Wiele kobiet nie jest pewnych, jak interpretować taki wynik. Czy widząc bladą kreskę można mieć pewność, że się wkrótce zostanie mamą?

Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób, by się dowiedzieć czy jest się w ciąży. Za kilkanaście złotych można samemu w domu przekonać się, czy rodzina wkrótce się powiększy . Ale co jeśli zamiast dwóch wyrazistych kreseczek jedna jest bardzo blada? Czy taki wynik oznacza, że doszło do zapłodnienia? Uzbrój się w cierpliwość Wiele kobiet chce widzieć czy jest w ciąży jak najszybciej, jednak niezwykle ważne jest, by ze zrobieniem testu poczekać. Choć producenci twierdzą, że ich testy wykrywają ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia, to zdaniem lekarzy w większości przypadków nie ma sensu ich wykonywać przed terminem spodziewanej miesiączki . Warto również pamiętać, że każdy test ciążowy należy zrobić rano zaraz po przebudzeniu. Istotna jest także czułość testu, która jest oznaczona na opakowaniu. Test o czułości mniejszej niż 500 IU/I wskaże dobry wynik ok. 10 dnia po stosunku, test do 800 IU/I - po 14 dniach, a test o czułości 1000 IU/I poda wiarygodne wyniki dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.   Zarówno w przypadku testów płytkowych, strumieniowych, jak i paskowych dwie kreski oznaczają, że na 99 proc. jesteś w ciąży. Ale co jeśli kreska jest bladoróżowa? Nie brakuje w sieci wpisów kobiet, które mają wątpliwości. Jak działa test? Hormon Beta hCG (nazywany także hormonem ciążowym) to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. W organizmie kobiety pojawia się on tuż po zapłodnieniu, a po kilku dniach jego obecność można wykryć w moczu lub krwi ciężarnej. To właśnie obecność hCG wykrywana jest przez test ciążowy. Jeśli kobiet nie jest cierpliwa, może test robić zbyt wcześnie, a wynik jest niejednoznaczny , gdyż poziom hCG jest jeszcze zbyt niski. By nabrać pewności, najlepiej test powtórzyć za kilka dni lub udać się do laboratorium na badanie krwi (ale najwcześniej w terminie...

kobieta, piersi,
© lenets_tan - Fotolia.com
Objawy ciąży
5 fałszywych objawów ciąży
Te objawy miewa wiele kobiet, które... wcale nie są w ciąży. Sprawdź, jakie dolegliwości łatwo pomylić z wczesnymi objawami ciąży.
test ciążowy dwie kreski
Adobe Stock
Objawy ciąży
Test ciążowy – dwie kreski zwykle oznaczają ciążę (nawet jak jedna jest blada!)
Blada kreska na teście ciążowym może wywołać zmieszanie wśród kobiet starających się o dziecko. Słaba kreska nie zawsze oznacza brak ciąży. Sprawdź, co oznacza delikatna kreska na teście i kiedy powtórzy test, by wynik był wiarygodny.

Dwie kreski na teście ciążowym (szczególnie gdy pomiar został wykonany blisko terminu spodziewanej miesiączki) dają niemal pewność, że spodziewasz się dziecka (nawet jeśli jedna z nich jest blada) .  Testy ciążowe, obok badań krwi, są podstawowym narzędziem do sprawdzenia, czy kobieta będzie miała dziecko. Ich wynik zawsze powinnaś odczytywać zgodnie z dołączoną instrukcją, ponieważ po upływie określonego czasu wynik może być błędny. Spis treści : Test ciążowy – co oznaczają dwie kreski Słaba druga kreska na teście ciążowym  Co oznacza słaba kreska na teście ciążowym? Blada kreska na teście ciążowym: kiedy powtórzyć test? Test ciążowy: po kilku godzinach pozytywny Test ciążowy  – co oznaczają dwie kreski Test ciążowy pozytywny to pojawienie się w okienku wynikowym dwóch kresek. Jedna kreska to kreska testowa, druga informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem ciążowym. Jest on produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia się w ścianie macicy, a jego poziom zaczyna spadać dopiero około trzeciego miesiąca ciąży. Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna kreska mocna, druga delikatna, słaba kreska na teście ciążowym może być interpretowana jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Są jednak od tego różne odstępstwa. Czasami sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.  Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to wcale nie rzadkość.  Słaba druga kreska na teście ciążowym Jasna, słaba kreska na teście ciążowym najczęściej jest spowodowana zbyt dużym spożyciem płynów przed przeprowadzeniem testu (zbyt duża ilość płynów zmniejsza stężenie hormonu hCG w moczu). Ale to nie wszystko. Test mógł być bowiem przeterminowany lub przechowywany w złych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz