Reklama

Hormon Beta hCG (nazywany także hormonem ciążowym) to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. W organizmie kobiety pojawia się on tuż po zapłodnieniu, a po kilku dniach jego obecność można wykryć w moczu lub krwi ciężarnej. To właśnie obecność hCG wykrywana jest przez test ciążowy.

Reklama

Badanie poziomu beta hCG

Obecność tego hormonu można wykryć za pomocą domowego testu ciążowego jednak, by poznać dokładny jego poziom, należy wykonać laboratoryjne badanie krwi. Poziom beta hCG najlepiej zbadać w terminie spodziewanej miesiączki. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.

Normy hCG według wieku ciążowego płodu

Hormon hCG pomaga utrzymać ciążę i wpływa na rozwój płodu. Poziom hormonu wzrasta równomiernie przez pierwsze 14-16 tygodni ciąży (liczone od ostatniej miesiączki), po czym zaczyna stopniowo opadać. Ilość hormonu gonadotropiny kosmówkowej dostarcza informacji na temat ciąży w pierwszych jej tygodniach. Po porodzie hCG znika z krwi. Sprawdź, jakie są normy hCG w ciąży:

(tyg. liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki)

Nieprawidłowy poziom hCG może wystąpić u kobiet w ciąży pozamacicznej, ciąży bliźniaczej, przy niepełnym poronieniu, ciąży bezzarodkowej, ciąży zaśniadowej, niewydolności łożyska lub po śmierci płodu.

Na pewno słyszałaś o mężczyznach, którzy zrobili test ciążowy dla zabawy. U mężczyzn i nieciężarnych kobiet może wskazywać na istnienie zmian nowotworowych, które powodują wytwarzanie hCG z np. przy nowotworach pęcherza moczowego, płuc, jajnika, macicy, jąder.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama