najlepszy test ciążowy
Fotolia.com
Objawy ciąży

Najlepszy test ciążowy: który jest najczulszy i najszybszy? (i kiedy go zrobić?)

Najczulszy test ciążowy da ci niemal stuprocentową pewność, że jesteś w ciąży albo że nie doszło do zapłodnienia. Możesz wybrać test strumieniowy lub płytkowy, taki o czułości 10 lub 25 mlU/ml. Jeśli zależy ci na tym, by zrobić najszybszy i najbardziej wiarygodny test ciążowy, zrób test z krwi.

Najlepszy test ciążowy to test, który dzięki dużej czułości na hormon hCG w moczu wykryje ciążę lub ją wykluczy. Ale nawet najczulszy test ciążowy nie da wiarygodnego wyniku, jeśli zostanie zrobiony za wcześnie albo błędnie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, warto wybrać najdokładniejszy i najszybszy test ciążowy. Do wyboru masz testy o czułości 10 mlU/ml lub 25 mlU/ml. Najpopularniejsze są wygodne testy ciążowe strumieniowe i płytkowe.

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Jaki test ciążowy kupić?

Czułość testu ciążowego to dla wielu kobiet ważne kryterium wyboru. Najczulsze i najdokładniejsze testy ciążowe mogą wykryć ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Działanie testów ciążowych opiera się na wykrywaniu w organizmie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), czyli tzw. hormonu ciąży. HCG jest obecny we krwi już po 48 godzinach od implantacji zarodka, a jego stężenie wynosi >1 mIU/ml. W miarę rozwijania się zarodka poziom tego hormonu wzrasta. Test ciążowy najlepiej jest jednak zrobić nie wcześniej niż na ok. dwa dni przed planowanym terminem miesiączki. Wcześniej wynik testu może być zafałszowany.

Czułość testu ciążowego: 10 czy 25?

Czułość testu ciążowego oznacza najniższe stężenie hormonu hCG, jakie test jest w stanie wykryć. Jeśli zastanawiasz się więc, kiedy zrobić test ciążowy, najpierw sprawdź na opakowaniu jego czułość. Dostępne na rynku testy mają najczęściej czułość 10 mIU/ml (mogą wykryć nawet kilkudniową ciążę) oraz 20 i 25 mlU/ml (test będzie wiarygodny, jeśli zrobisz go 7-10 dni po współżyciu).

Pamiętaj jednak, że specjaliści zalecają robienie testów ciążowych najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli wstrzymasz się do tego terminu, kupisz dobry test ciążowy i nie popełnisz błędów podczas jego wykonywania, nie będzie miało większego znaczenia, czy kupiłaś ultraczuły test 10 czy 25.

Test ciążowy strumieniowy czy płytkowy?

Test ciążowy strumieniowy i płytkowy to najczęściej wybierane rodzaje testów. Oba wskazują na poziom hormonu hCG w moczu, ale sposób ich wykonywania nieco się różni. Wybierz ten, który będzie dla ciebie wygodniejszy.

Test ciążowy strumieniowy

Strumieniowy test ciążowy jest uważany za najwygodniejszy domowy test ciążowy. Nazywa się go też „flamastrowym”, ponieważ próbnik testu przypomina kształtem właśnie flamaster. Test (pozbawiony nakładki ochronnej) należy umieścić bezpośrednio pod strumień moczu na ok. 5 sekund. Można również pobrać próbkę moczu do kubeczka na mocz, po czym zanurzyć test na wysokość 2/3 paska na ok. 10 sekund. Pamiętaj, by nie dotykać paska absorpcyjnego. Następnie nałóż nakładkę z powrotem na pasek i połóż test na płaskiej, suchej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach. Najprawdopodobniej jesteś w ciąży, jeśli na teście pojawiły się dwie kreski.

Test ciążowy płytkowy

Aby przeprowadzić test ciążowy płytkowy, płytkę z testem połóż na płaskiej, suchej powierzchni, a potem pobierz mocz do czystego naczynia. Za pomocą zakraplacza (zazwyczaj dołączonego do testu) pobierz kilka kropel moczu z próbki i zakropl je w odpowiednim miejscu na płytkę. Wynik powinien być widoczny po ok. 3-5 minutach (w zależności od testu). Jesteś w ciąży, jeśli oprócz kreski kontrolnej pojawi się również kreska testowa. Nie należy jednak uwzględniać wyniku odczytanego po upływie 30 minut!

Dobry test ciążowy: paskowy

Test ciążowy paskowy także da wiarygodny i szybki wynik. Aby go wykonać, trzeba pobrać poranny mocz do czystego naczynia. Pamiętaj, by wykluczyć pierwszych kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. Następnie, trzymając pasek za niebieską część, zanurz go w próbce moczu. Wynik testu odczytaj po 4-5 minutach (ale nie później niż po 10 minutach!). Jesteś w ciąży, jeśli pojawiły się dwie kreski. 

Cyfrowy test ciążowy

Ten test ciążowy działa podobnie jak test strumieniowy lub paskowy, ale odróżnia go cyfrowy wskaźnik, który najpierw pokazuje gotowość testu do działania, a po 3 minutach wynik: plus oznacza ciążę, a minus brak ciąży. Producent zapewnia, że jest to na tyle dokładny i czuły test ciążowy, że można go zastosować już 4 dni przed przewidywanym terminem miesiączki

Test ciążowy cyfrowy Clearblue
mat. prasowe

CLEARBLUE TYGODNIOWY CYFROWY TEST CIĄŻOWY CB9
ALLEGRO
31,99 zł
Uwaga, nie wykonuj testu ciążowego zbyt wcześnie, by nie narażać się na niepotrzebną frustrację. Wynik może być fałszywy, jeśli test nie jest dostatecznie czuły, by wykryć ciążę na jej bardzo wczesnym etapie. 

Najbardziej wiarygodny test ciążowy: z krwi lub z moczu

Test ciążowy z moczu możesz także wykonać w przychodni. Poranną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium 7-10 dni po prawdopodobnym zapłodnieniu. Test jest wykonany podobnie jak domowe testy (wykrywa obecność hCG), ale przeprowadza go specjalista.

Inny bardzo wiarygodny sposób na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży to test ciążowy z krwi. Badania na obecność hCG, zarówno z moczu, jak i z krwi, wykonywane przez specjalistyczne laboratoria są badaniami ilościowymi. Wynik takiego testu podaje dokładne stężenia hCG w moczu lub krwi. Ilościowy wynik pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale także dokładnie oszacować, który to tydzień ciąży oraz (jeśli test zostanie powtórzony) sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz też:

Kiedy zrobić test ciążowy
AdobeStock
Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik?
Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był jak najbardziej miarodajny, zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważny jest nie tylko dzień wykonania testu, ale nawet pora dnia, w której zostanie on zrobiony. Sprawdź, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

jak zrobić test ciążowy
Fotolia
Objawy ciąży
Jak zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny? [CZĘSTE BŁĘDY]
Jak zrobić test ciążowy, aby uniknąć błędów? Przede wszystkim przed zrobieniem testu ciążowego dokładnie przeczytaj ulotkę. Test jest najszybszym i najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia, ale jeśli źle go zrobisz, wynik będzie dwuznaczny lub fałszywy. Jak się robi test ciążowy?

Zastanawiasz się, jak zrobić test ciążowy, by uzyskać pewną odpowiedź? Ważna jest pora dnia, pobrana próbka moczu i czas, jaki upłynął od ostatniej miesiączki. Tylko po spełnieniu kilku ważnych warunków test wiarygodnie sprawdzi poziom hormonu hCG, który pojawia się we krwi i w moczu kobiety po zapłodnieniu. Spis treści: Jak zrobić test ciążowy? (+ błędy podczas wykonywania testów) Jak zrobić test ciążowy płytkowy Jak zrobić test ciążowy paskowy Jak zrobić test ciążowy strumieniowy Jak odczytać wynik testu ciążowego z moczu? Jak zrobić test ciążowy z krwi Jak zrobić test ciążowy? Przy wyborze testu można kierować się ceną, sposobem wykonania lub wrażliwością testu – testy ciążowe mają różną czułość na hormon hCG w moczu. Czułość testów ciążowych dostępnych na rynku wynosi od 10 mIU/ml do 25 mlU/ml. Liczby oznaczają poziom hormonu beta hCG , jaki test jest w stanie wykryć w moczu (im mniejsza wartość wykrywalnego hormonu, tym wcześniej test wykryje ciążę). Jeśli już masz zakupiony test ciążowy do zrobienia domowym sposobem, na spokojnie przeczytaj ulotkę, najlepiej dzień wcześniej. Na rynku dostępne są różne testy i choć ich działanie jest podobne, sposób wykonania poszczególnych testów może się nieco różnić. Dla wielu kobiet wykonanie testu to duże emocje, dlatego do wykonania testu warto przystąpić na spokojnie i z wiedzą, jak to zrobić. Sprawdź również datę ważności testu ciążowego. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Pamiętaj także, że każdy test jest jednorazowy i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Kiedy zrobić test ciążowy ? Każdy test ciążowy z moczu należy wykonać rano po przebudzeniu – to wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe. Pamiętaj, aby wykluczyć pierwsze kilka kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy. W ulotce...

test ciążowy z krwi
Adobe Stock
Starania o dziecko
Test ciążowy z krwi – daje 100-procentowe potwierdzenie ciąży
Test ciążowy z krwi pozwala z niemal 100-procentową dokładnością potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć w zaledwie kilka dni po zapłodnieniu. Badanie pomaga także precyzyjnie określić, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje oraz czy jej przebieg jest prawidłowy.

Test ciążowy z krwi nie jest tak popularny jak testy z moczu , ponieważ, aby go zrobić, trzeba wybrać się do laboratorium na badanie krwi. To wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na wynik niż w przypadku testu z moczu. Jednak wykonanie testu ciążowego z krwi ma wiele zalet – pozwala na szybsze sprawdzenie , czy doszło do zapłodnienia i jest bardziej wiarygodne niż testy domowe. Test ciążowy z krwi: na czym polega kiedy zrobić normy kiedy wynik wiarygodność przygotowanie do badania Na czym polega test ciążowy z krwi? Test ciążowy z krwi polega na badaniu poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), który jest wytwarzany w organizmie kobiety przez zapłodnioną komórkę jajową, a następnie przez komórki łożyska. Organizm kobiety zaczyna produkować hormon hCG już około 7 dni po zapłodnieniu . Pomaga on w utrzymywaniu funkcji ciałka żółtego i wydzielaniu przez nie progesteronu , co umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej jamy macicy aż do wytworzenia łożyska. Hormon hCG pojawia się najpierw we krwi, a dopiero w drugiej kolejności w moczu. Stąd też jego pomiar w trakcie badania krwi daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy kobieta jest w ciąży. Są dwa rodzaje testu ciążowego z krwi, które polegają na: oznaczeniu ilościowym – mierzy dokładne stężenie hormonu hCG we krwi, oznaczeniu jakościowym – określa, czy hormon hCG jest obecny we krwi. Kiedy można zrobić test ciążowy z krwi? Test z krwi w kierunku potwierdzenia ciąży można wykonać już 7 dni od współżycia, w którego trakcie mogło dojść do zapłodnienia. Po takim czasie gonadotropina kosmówkowa może już być wykryta we krwi kobiety. To znacznie szybciej niż w przypadku testów z moczu, w których wiarygodny wynik testu jest możliwy do uzyskania nie wcześniej niż po 14 dniach od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj