Reklama

Drugi trymestr ciąży jest ponoć najprzyjemniejszy - mijają trudne początki, a nie dosięgają cię jeszcze kłopoty związane z końcówką ciąży. Korzystaj z tego, to najlepszy czas! I dbaj o siebie, bo w ten sposób dbasz także o swoje dziecko.

Reklama

Jak rozwija się ciąża?

Oprócz braku dolegliwości charakterystycznych dla pierwszych tygodni ciąży i przypływu energii możesz też odczuwać większy popęd seksualny. Jeśli lekarz ocenia, że jesteś zdrowa, nic nie stoi na przeszkodzie, byście bez przeszkód kochali się niemal do ostatnich dni ciąży.
Jednak... możesz mieć też teraz kłopoty z koncentracją. Nie wiadomo dlaczego właśnie kobietom w drugim trymestrze ciąży zdarza się to wyjątkowo często. Ale nie martw się, to absolutnie przejściowe.
Ponieważ dziecko teraz szybko rośnie, a z nim twój brzuszek, możesz zacząć mieć kłopoty ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Zawsze najlepiej ułożyć się na lewym boku, a pomiędzy nogo włożyć poduszkę. Taka pozycja jest najbezpieczniejsza i dla mamy, i dziecka. Ułatwia przepływ krwi, poprawia pracę nerek.

Waga i rozwój dziecka

W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo rośnie bardzo szybko. Jest teraz niewiele mniejsze od twoje dłoni. Waży do 85 do 140 g i mierzy od 10 do 13 cm. Choć skórę ma nadal przezroczystą, to nie potrwa to już bardzo długo – właśnie tworzy się tkanka tłuszczowa.
Powieki dziecka wciąż pozostają zamknięte, ale oczy już funkcjonują - gałki oczne się ruszają i są w stanie wychwycić tę odrobinę światła, które przebija przez powłoki brzuszne. Mało tego, oczy są pięknie oprawione brwiami i rzęsami.

Zdrowie – ważne badania

Najważniejsze w drugim trymestrze ciąży są regularne badania i wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj o wszystkich zleconych przez ginekologa badaniach: krwi, moczu. Tuż przed wizytą u lekarza położna za każdym razem zmierzy ci ciśnienie i zważy cię, a lekarz sprawdzi wysokość dna macicy.

Rada na 16. tydzień ciąży

Nie zapominaj o diecie i aktywności fizycznej.

Reklama
  • Dbaj o siebie i swoją dietę, ale kontroluj, co i ile jesz. To ważne, bo jeśli teraz zadbasz o swoją wagę i nie przytyjesz za dużo, to będzie ci łatwiej po porodzie powrócić do formy.
  • Pamiętaj też by się ruszać - wciąż możesz uprawiać niektóre sporty, np. pływanie. Ale rób to rozsądnie.
  • Bez ograniczeń możesz chodzić na spacery. Ruch jest ważny, bo ćwiczy mięśnie, a silne mięśnie są bardzo potrzebne podczas porodu.
Reklama
Reklama
Reklama