Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co jeść w ciąży 2 trymestr
Fotolia
Dieta w ciąży

Co jeść w ciąży: 2 trymestr

Co jeść w ciąży – 2 trymestr: ważny jest nie tylko dobór produktów, ale i jak największe urozmaicenie posiłków. W drugim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 360 kcal dziennie w porównaniu do czasu sprzed ciąży. Zobacz, jak powinno wyglądać odżywianie w drugim trymetrze ciąży, aby nic nie zakłóciło zdrowego rozwoju dziecka.

Co jeść w ciąży – 2 trymestr to czas, gdy narządy są już ukształtowane i rozwija się ciało dziecka. Czy wiesz, jak dużo różnorodnych składników odżywczych płód potrzebuje w drugim trymestrze ciąży? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co dzieje się, gdy dziecku brakuje np. wapnia albo żelaza, którego w danej chwili niezwykle potrzebuje? Cóż, czerpie go wówczas z twoich zasobów, bo natura jest bardzo roztropna. Nie wymaga natychmiastowego zaspokajania potrzeb żywieniowych dziecka, ale jednocześnie nie pozwala ich lekceważyć. Sprawdź, co jeść w ciąży w drugim trymestrze, żeby natura nie musiała nic od ciebie pożyczać.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Co jeść w ciąży: 2 trymestr

Dziecko w drugim trymestrze potrzebuje bardziej wartościowych i trochę bardziej kalorycznych posiłków. 

  • Jedz nabiał, jajka, chude mięso, tłuste ryby (jak najmniej przetworzone), kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, soję, tofu, zielone warzywa, pestki z dyni, suszone morele i śliwki, owoce bogate w witaminę C.
  • Mleko możesz zastąpić jogurtem i kefirem, jedz żółty ser (bogatsze źródło wapnia niż twaróg).
  • Pij 2,3 litra niegazowanej wody dziennie.
  • Zrezygnuj z dużej ilości soli, tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i białego pieczywa.


Dieta w ciąży, w jej drugim trymestrze, nie powinna zmieniać gwałtownie masy twojego ciała. Najlepiej, gdy rośnie ona systematycznie, o 200-450 gramów tygodniowo. W drugim trymestrze ciąży powinnaś przytyć około 6 kg.

Odżywianie w drugim trymestrze ciąży

Jak wspomnieliśmy, teraz niezbędna jest nieco większa ilość jedzenia, żeby pokryć zapotrzebowanie kaloryczne organizmu mamy i dziecka. W porównaniu do pierwszego trymestru ciąży zwiększyć należy liczbę porcji warzyw, owoców, produktów mlecznych i mięsa lub ryb. Poniżej dokładne ilości, jakie niezbędne są przyszłej mamie w drugim trymestrze ciąży:

  • 8 porcji produktów zbożowych – porcja to kromka chleba lub 3 łyżki kaszy albo ryżu;
  • 6 porcje warzyw – porcja to 100 g ziemniaków lub dowolnych warzyw;
  • 4 porcje owoców – porcja obejmuje 100 g owoców;
  • 4 porcje produktów mlecznych – porcja to szklanka mleka lub mlecznego napoju typu kefir, jogurt lub 2 plastry żółtego sera albo 100 g twarogu;
  • 3 porcje tłuszczu – jedna porcja to łyżka albo trzy łyżeczki oleju lub oliwy;
  • 1,5 porcji mięsa lub ryb – porcja to 150 g.


Przestrzegaj tych ilości poszczególnych typów produktów. Dzięki temu twoja dieta będzie odpowiednio kaloryczna, jak i pełnowartościowa – dla ciebie i dla dziecka.

Dieta w drugim trymestrze a zapotrzebowanie dziecka

Drugi trymestr to okres, w którym maleństwo bardzo szybko się rozwija. Zmieniają się proporcje jego ciałka: główka jest teraz mniejsza w stosunku do tułowia, wydłużają się rączki i nóżki, zaczyna kostnieć tkanka chrzęstna. Cieniutką, przezroczystą skórę pokrywa meszek. Dojrzewa mózg, powstają liczne połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, które umożliwiają pojawienie się nowych umiejętności. Dziecko potrafi ssać kciuk, połyka płyn owodniowy, staje się bardzo aktywne. Gdy ma 16-20 tygodni, możesz poczuć jego pierwsze ruchy. Pod koniec drugiego trymestru potrafi mrugać oczkami, wodzić wzrokiem, reaguje na różne dźwięki. Czuje, gdy głaszczesz swój brzuch i zmieniasz ułożenie ciała. Jego serduszko pracuje teraz bardzo intensywnie – przepompowuje ok. 30 litrów krwi na dobę, by dostarczyć dużo tlenu do wszystkich komórek. W szóstym miesiącu płód ma ok. 30-33 centymetrów długości, a waży 600-900 gramów.

W drugim trymestrze twoje maleństwo potrzebuje składników do tworzenia krwi. Szczególnie rośnie teraz zapotrzebowanie na:

  • żelazo, którego niedobór może dla mamy skończyć się osłabiającą cały organizm anemią;
  • kwas foliowy i witaminy z grupy B;
  • różnorodne biało do budowy nowych komórek nerwowych, tkanek, mięśni i kości;
  • dużo wapnia i wody;
  • cynk (jest w chudym mięsie, fasoli i grochu);
  • jod oraz kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdziesz je w oliwie oraz tłustych rybach morskich).


Sprawdź też:

kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
Anna Omelchenko - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości
Dieta kobiety przed ciążą i w czasie ciąży znacząco wpływa na formę dziecka nie tylko wtedy, kiedy przychodzi ono na świat, ale i na to, czy będzie zdrowe w przyszłości. Twoje dobre nawyki żywieniowe w ciąży pomogą dziecku w dorosłości uniknąć m.in. nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia.

Badania z ostatnich kilku dekad wskazują, że dieta matki przed ciążą oraz w trakcie ciąży wpływa nie tylko na masę urodzeniową dziecka . Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach wpływa  prawidłowy rozwój narządów płodu, który ma ścisły związek z  ryzykiem chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym. Specjaliści apelują, aby planowanie ciąży zacząć od analizy jadłospisu przyszłej mamy . –  Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim kwestia zgromadzenia tych  składników , które będą potrzebne w okresie ciąży i których tak szybko nie da się uzupełnić w trakcie jej trwania. Wtedy możemy uzupełnić to, co wpływa bezpośrednio na rozwój dziecka. Niedobory, które mogą w międzyczasie się pojawić, bardzo szybko narastają i mogą prowadzić do różnego typu zaburzeń.  – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa . Ginekolog dodaje, że kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, a le również  na  ilość spożywanych produktów. Zbyt duża podaż kalorii w ciąży sprzyja nadwadze matki, a ta z kolei zwiększa ryzyko makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy ciała noworodka . Duże rozmiary noworodka mogą być  np.  przyczyną powikłań w trakcie porodu. Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości mówią dr. G. Południewski i prof. dr hab. n. med. W. Furmaga-Jabłońska  

Lemoniada pietruszkowa - Przepis Moniki Mrozowskiej
Wydawnictwo Edipresse
Dieta w ciąży
Przepis na lemoniadę pietruszkową - źródło żelaza dla kobiet w ciąży
Pyszna i orzeźwiająca lemoniada pietruszkowa to zastrzyk energii na cały dzień.

Lemoniada pietruszkowa to doskonały przepis Moniki Mrozowskiej na orzeźwiający i energetyczny napój na dobry początek dnia. Jakie właściwości ma natka pietruszki? Natka pietruszki zawiera duże ilości żelaza i witaminy C, która wspomaga jego wchłanianie, dlatego jest tak ważna w walce z anemią. Dodawanie natki pietruszki do codziennego jedzenia jest szybkim i prostym sposobem na uzupełnienie żelaza w organizmie przyszłej mamy. Wystarczy jedna łyżka stołowa natki pietruszki, aby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C . Zobacz, jak przygotować pyszną lemoniadę pietruszkową: Kliknij w obrazek, by wydrukować przepis.  

ciąża, żywienie
Dieta w ciąży
Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?
Pępowiną, jak na taśmie w supermarkecie, cały czas płyną odżywcze składniki. Musisz teraz jeść bardzo zdrowo, żeby dziecku nie brakowało tego, czego potrzebuje dla rozwoju.

Kiedy w twojej ciążowej diecie zabraknie mu np. wapnia, dziecko zacznie czerpać z twoich zasobów, co w krótkim czasie odbije się na stanie twoich zębów czy włosów. Jak zatem układać dietę w ciąży, aby wartościowych składników wystarczyło dla was obojga? Poznaj zasady. Zdrowa dieta w ciąży – pierwszy trymestr Rozwój płodu Pierwszy trymestr to dla dziecka czas najbardziej intensywnych zmian i tworzenia się zaczątków wszystkich organów. Mniej więcej w 13. tygodniu ciąży płód waży ono ok. 40–60 gramów i ma 8–11 cm długości. Czego teraz potrzeba dziecku? Przede wszystkim dużo pełnowartościowego białka (a dokładniej mówiąc zawartych w nim różnorodnych aminokwasów), tłuszczów (szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6) oraz kwasu foliowego , jego soli i innych witamin z grupy B niezbędnych do budowy komórek nerwowych i cukrów jako źródła energii. Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Twoja ciążowa dieta powinna teraz zawierać białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce), zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy, tłuste ryby morskie (mają witaminę D, jod, fosfor, kwasy tłuszczowe). Owoce oraz warzywa jedz do woli. To źródło wielu cennych składników mineralnych, m.in. fluoru, selenu, magnezu, miedzi. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Eksperci, wypowiadający się o diecie w ciąży radzą, aby od samego początku ciąży unikać surowego mięsa i nie próbować nowych, nieznanych do tej pory dań.     Zdrowa dieta w ciąży – drugi trymestr Rozwój płodu Drugi trymestr to czas ogromnego wzrostu dziecka. W 26. tygodniu ciąży płód ma ok. 30–33 cm długości i waży już 600–900 g. Czego teraz potrzeba dziecku? Do tworzenia krwi wykorzystuje teraz więcej żelaza, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Zaś do budowy nowych komórek nerwowych,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz