Reklama

22. tydzień ciąży to nadal drugi trymestr, który zazwyczaj jest najlepszym czasem dla przyszłej mamy. To czas kiedy ustępują dolegliwości z 1. trymestru, a ciążowy brzuszek nie jest jeszcze tak duży żeby przeszkadzał ci w codziennych czynnościach.

Reklama

Jak rozwija się ciąża?

W 22. tygodniu wreszcie jest szansa na poczucie przypływu energii i ustąpienie mdłości i wszelkich ciążowych dolegliwości z 1. trymestru. Dziecko już czuje te same smaki co ty, zjedz więc dla niego coś pysznego i zdrowego, np. jakąś kolorową sałatkę ze świeżych warzyw. Jedz również produkty bogate w żelazo, bo dzięki temu możesz zapobiec anemii w ciąży, która bardzo często dopada kobiety w czasie ciąży. W 22. tygodniu ciąży na pewno ustąpiły już mdłości, zgaga, wzdęcia i niestrawności, więc ciesz się pełnowartościowymi posiłkami. Na szczęście powoli przestają dokuczać rozdrażnienie i rozkojarzenie, ale huśtawki nastroju nadal mogą być obecne.

Waga i rozwój dziecka

Twój maluszek w 22. tygodniu ciąży ma już około 20 cm i waży 0,5 kg. Ma już brwi, rzęsy i włosy, ale wszystko to jest w białym kolorze, pozbawione pigmentu, który dopiero za jakiś czas je zabarwi. W tym tygodniu, jeśli nosisz w brzuchu dziewczynkę, ma już ona pochwę. U chłopca natomiast jest teraz etap zstępowania jąder do moszny z okolic brzuszka. W 22. tygodniu ciąży rozwijają się już również zmysły dziecka, które zaczyna ćwiczyć: odróżnia już światło od mroku, ściska pępowinę ćwicząc zaciskanie piąstki, a także słyszy twój głos, dźwięki w twoim ciele i te dochodzące ze świata zewnętrznego. Zaczyna na różne stymulacje reagować kopnięciami, np. gdy słyszy twój głos śpiewający mu.

Zdrowie – ważne badania

Zrób badanie krwi, jeśli zdarzają ci się zawroty głowy w ciąży, omdlenia i zasłabnięcia. Może to być spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na nerwy, ale również to może być znak wysokiego stężenia progesteronu lub za niskiego poziomu glukozy we krwi.

Rada na 22. tydzień ciąży

Możesz zaobserwować u siebie kilka objawów, które początkowo mogą cię zaniepokoić, ale najczęściej nie zwiastują nic groźnego. Wśród nich mogą się pojawić: białawe upławy i bóle podbrzusza (z powodu powiększającej się macicy) czy skurcze mięśni nóg. Staraj się też ćwiczyć oddychanie i łapać świeże powietrze do płuc podczas spacerów (szczególnie jeśli odczuwasz zwroty głowy), to przyda się także podczas zbliżającego się porodu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama