Anemia w ciąży
panthermedia
Zdrowie w ciąży

Anemia w ciąży wymaga leczenia: jak się objawia i jak jej zaradzić?

Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Anemia w ciąży zdarza się stosunkowo często, ponieważ płód wykorzystuje substancje zawarte w krwi matki w celu budowania własnego organizmu. Mówiąc obrazowo, podczas anemii w ciąży dochodzi do rozcieńczenia krwi – szybciej przybywa wówczas osocza niż cennych elementów krwi tj. hemoglobiny czy żelaza. Warto w tym czasie wykonywać badania morfologiczne, aby monitorować parametry i kontrolować stężenie krwinek w organizmie. 

Spis treści:
1. Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny?
2. Objawy anemii w ciąży
3. Znaczenie żelaza w ciąży
4. Jak leczyć anemię w ciąży?
5. Dieta na anemię w ciąży
6. Przykładowy jadłospis dla ciężarnej
7. Jak zapobiegać anemii w ciąży?

Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny?

Normy badania krwi w ciąży z oczywistych względów różnią się od wyników kobiety niespodziewającej się dziecka. Jeżeli robisz badania, warto, abyś nie interpretowała wyników samodzielnie tylko z pomocą lekarza. U kobiet borykających się z anemią w ciąży  najważniejsze są ilości czerwonych ciałek krwi (E, RBC) oraz hemoglobiny (HB, HGB).


Norma czerwonych ciałek u przeciętnego człowieka to 4 2-5,4 mln/mikrolitr, zaś w ciąży jest ona zmniejszona do 3,5-4,5 mln/mikrolitr. Normą ilościową hemoglobiny u kobiety jest 11,5-15,5 g/dl. W przypadku ciąży jest to około 11,5-13,5 g/dl. 


Często bywa tak, że w każdym organizmie dochodzi do wahań norm ilościowych zarówno hemoglobiny, jak i erytrocytów i nie świadczy to o groźnych zmianach w ciele ciężarnej. Niemniej jednak każdy spadek poniżej tych norm powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Specjalista pomoże uzupełnić ewentualne niedobory.

Objawy anemii w ciąży

Niedokrwistość objawia się ogólnym pogorszeniem funkcjonowania organizmu. Im dłużej ciężarna cierpi z powodu anemii, tym dotkliwsze są jej objawy. Na początku pojawiają się:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • pogorszenie koncentracji,
 • kłopoty z pamięcią,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • szybkie męczenie się,
 • łamliwość paznokci,
 • wypadanie włosów.


Z czasem, jeżeli anemia w ciąży nie jest rozpoznana i leczona, do powyższych oznak dochodzą: 


Zaawansowana anemia w ciąży może zagrażać rozwojowi zarówno matki, jak i dziecka  i doprowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia czy wad płodu. Jeżeli cierpisz na wymienione wyżej objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza. Pamiętaj także o tym, aby zachować spokój – nawet zaawansowaną anemię można bez trudu wyleczyć. 

Znaczenie żelaza w ciąży

Pamiętaj, że żelazo w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla ciebie i płodu. Kontroluj ewentualny niedobór żelaza w ciąży poprzez wykonywanie comiesięcznych badań krwi. Lekarz zleca zwykle wykonanie morfologii krwi, którą powinno się wykonywać co 4-6 tygodni, choćby ze względu na fakt, że anemia może się pojawić na każdym etapie ciąży. Lekarz ją rozpoznaje, jeśli wyniki badań morfologicznych wskazują na:

Jak leczyć anemię w ciąży?

W przypadku niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza należy łykać tabletki z tym pierwiastkiem przepisane przez lekarza prowadzącego ciążę. W przypadku niezaawansowanej anemii zwykle wystarczy przyjmowanie przez ciężarną preparatów żelaza w dawce 120 mg na dzień. Ważne jest to, aby zażywać żelazo w ciąży na kilkadziesiąt minut przed posiłkiem, po to, aby mogło jak najlepiej się wchłaniać. Przy bardziej nasilonej anemii konieczne jest podanie żelaza dożylnie, dzięki czemu szybciej i w większej dawce trafi ono od razu do organizmu. Pamiętaj, aby dawkowanie żelaza zawsze konsultować z lekarzem.

Dieta na anemię w ciąży 

Masz szansę poprawić sobie morfologię w ciąży, odpowiednio modyfikując codzienny jadłospis i wzbogacając go w produkty bogate w żelazo. Dobrym pomysłem jest wybór diety, która oprócz żelaza dostarczy także porcję witamin B6 i C, które wspomogą jego przyswajanie. Aby wzmocnić organizm:

 • Jedz czerwone mięso, np. wołowinę. 
 • Pamiętaj, by codziennie w twoim menu znalazły się zielone oraz czerwone warzywa (sałata, brokuły, papryka). Pomoże także picie soku z buraków i z marchwi.
 • Kupuj jajka (najlepiej takie, które na stempelku na skorupce mają pierwszą cyfrę "0" lub "1" – to oznacza, że pochodzą od kur karmionych ekologicznie lub z wolnego wybiegu. I takie jajka są najzdrowsze dla kobiet w ciąży (a w żółtku na pewno mają dużo żelaza). 
 • Wprowadź do jadłospisu naturalne środki zakwaszające (cytrusy lub soki z tych owoców, truskawki, jagody, pomidory, maliny), bo poprawiają wchłanianie żelaza.
 • Jeśli łykasz tabletkę z żelazem albo jesz posiłek bogaty w ten pierwiastek, staraj się nie popijać go herbatą, która nie sprzyja wchłanianiu żelaza.

Przykładowy jadłospis dla ciężarnej z niedoborem żelaza

Jeśli borykasz się z anemią w ciąży, postaraj się świadomie komponować swój jadłospis, tak, abyś dostarczała organizmowi możliwie najwięcej witamin i minerałów, które przywrócą właściwy poziom krwinek. Oto przykładowy jadłospis dla kobiety zmagającej się z anemią w ciąży:

Śniadanie

 • 3 kromki ciemnego chleba 
 • łyżeczka masła 
 • 3 liście sałaty
 • pasta jajeczna z dodatkiem pomidora, łyżki szczypiorku, 2 łyżeczek majonezu 
 • herbata owocowa 


Obiad

 • talerz zupy z fasolki szparagowej 
 • pulpet cielęcy z jarzynami
 • 4 duże pieczarki 
 • 3/4 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej 
 • 3 liście sałaty z pomidorem i łyżeczką oleju słonecznikowego 
 • sok pomarańczowy 


Kolacja

 • befsztyk z polędwicy wołowej (150 g) 
 • pół brokuła 
 • surówka z marchwi i małego jabłka oraz łyżeczki oleju słonecznikowego 
 • sok z buraków

Jak zapobiegać anemii w ciąży?

Aby zapobiec anemii w ciąży, regularnie wykonuj badania, które pozwolą kontrolować stężenie hemoglobiny we krwi. Staraj się także jeść zbilansowane posiłki, bogate w żelazo i witaminę C. W diecie przyszłej mamy powinny znajdować się również produkty bogate w kwas foliowy. Są to:

 • pieczywo pełnoziarniste,
 • zielone i czerwone warzywa (brokuły, fasola, groszek zielony, papryka, pomidor),
 • owoce (cytrusy, maliny, truskawki, jagody, porzeczki),
 • ryby,
 • owoce morza,
 • jaja (zwłaszcza żółtka),
 • czerwone mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, cielęcina).


Unikaj zaś mocnej herbaty ze względu na obecność w niej taniny zmniejszającej zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Niewskazane są również napoje gazowane, bowiem zawierają fosforany, które blokują wchłanianie tego ważnego mikroelementu. Odpowiednia dieta w połączeniu z preparatami witaminowymi, które kobiety zazwyczaj otrzymują w ciąży, pomogą uniknąć niedokrwistości.

Źródło: www.webmd.com/baby/guide/anemia-in-pregnancy#1

Zobacz także:

Programowanie żywieniowe w ciąży [WIDEO]

kobieta, ciąża, kuchnia, sałaka, jeść, brzuszek
Dieta w ciąży
Dieta w ciąży - wideo
Ekspert wyjaśnia, jakie produkty mogą w ciąży zaszkodzić, a w które warto wzbogacić swoją dietę.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover 

kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
Anna Omelchenko - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości
Dieta kobiety przed ciążą i w czasie ciąży znacząco wpływa na formę dziecka nie tylko wtedy, kiedy przychodzi ono na świat, ale i na to, czy będzie zdrowe w przyszłości. Twoje dobre nawyki żywieniowe w ciąży pomogą dziecku w dorosłości uniknąć m.in. nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia.

Badania z ostatnich kilku dekad wskazują, że dieta matki przed ciążą oraz w trakcie ciąży wpływa nie tylko na masę urodzeniową dziecka . Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych we właściwych proporcjach wpływa  prawidłowy rozwój narządów płodu, który ma ścisły związek z  ryzykiem chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym. Specjaliści apelują, aby planowanie ciąży zacząć od analizy jadłospisu przyszłej mamy . –  Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim kwestia zgromadzenia tych  składników , które będą potrzebne w okresie ciąży i których tak szybko nie da się uzupełnić w trakcie jej trwania. Wtedy możemy uzupełnić to, co wpływa bezpośrednio na rozwój dziecka. Niedobory, które mogą w międzyczasie się pojawić, bardzo szybko narastają i mogą prowadzić do różnego typu zaburzeń.  – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, specjalista ginekologii i położnictwa . Ginekolog dodaje, że kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość, a le również  na  ilość spożywanych produktów. Zbyt duża podaż kalorii w ciąży sprzyja nadwadze matki, a ta z kolei zwiększa ryzyko makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy ciała noworodka . Duże rozmiary noworodka mogą być  np.  przyczyną powikłań w trakcie porodu. Jak dieta ciężarnej programuje zdrowie dziecka w przyszłości mówią dr. G. Południewski i prof. dr hab. n. med. W. Furmaga-Jabłońska  

mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć. Spis treści: Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka: objawy Anemia u niemowląt: leczenie Dieta przy anemii u niemowląt Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia. Skutki anemii u niemowlaka Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla. Niedokrwistość...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz