Zawroty głowy w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Zawroty głowy w ciąży: o czym świadczą i jak ich uniknąć?

Zawroty głowy w ciąży nie zawsze wskazują na poważne dolegliwości – często doskwierają przyszłym mamom o niskim ciśnieniu krwi. Ale silne zawroty głowy pod koniec ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak cukrzyca ciążowa czy anemia.

Zawroty głowy w ciąży mogą się zdarzyć w każdym trymestrze, a zwłaszcza na początku ciąży. Z reguły wystarczy, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad, aby ich uniknąć lub zmniejszyć ich dokuczliwość. Bywa jednak, że mogą być sygnałem poważnych zaburzeń, dlatego lepiej ich nie bagatelizować.

Spis treści:

 1. Zawroty głowy na początku ciąży
 2. Zawroty głowy w drugim trymestrze
 3. Zawroty głowy w trzecim trymestrze

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

Zawroty głowy w ciąży: czy to normalne?

Zazwyczaj nie ma nic dziwnego w tym, że w ciąży masz zawroty głowy. To naturalne w odmiennym stanie, szczególnie na początku ciąży. Niskie ciśnienie krwi, ucisk macicy na naczynia krwionośne – to wszystko może sprawiać, że czasem zakręci ci się w głowie. Wyjaśniamy, kiedy zawroty głowy w ciąży są normalne, a kiedy zgłosić się do lekarza.

Zawroty głowy w ciąży: przyczyny

Przyczyny zawrotów głowy zwykle zależą od etapu ciąży, na jakim doświadczasz tej dolegliwości. Czasem są niegroźne, ale czasem bywają niepokojące. Poniżej tłumaczymy, kiedy i dlaczego pojawiają się zawroty głowy w ciąży.

Zawroty głowy na początku ciąży

Uczucie kręcenia w głowie jest jednym z bardziej charakterystycznych objawów tego, że spodziewasz się dziecka. Nawet 75 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa zawroty głowy. Ich przyczyną jest niskie ciśnienie krwi. Z reguły mijają one około 4. miesiąca ciąży. Najczęściej uderzenie gorąca i mroczki przed oczami pojawiają się przy nagłej zmianie pozycji, podczas wstawania z łóżka lub z krzesła. Czasami mogą wywołać taki dyskomfort, że jesteś bliska omdlenia, czyli chwilowej i przejściowej utraty przytomności. Z reguły nie niosą one jednak ze sobą na tym etapie ciąży poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.  

Zawroty głowy w drugim trymestrze ciąży

Rosnący w twoim brzuchu maluszek, a co za tym idzie powiększająca się macica, uciskają na naczynia krwionośne, dlatego w drugim trymestrze ciąży również możesz miewać zawroty głowy. Unikaj energicznego wstawania, bo teraz twoja krew nie płynie tak szybko, jak zawsze, i ma zbyt mało czasu na dotarcie do mózgu. Z reguły jednak zawroty głowy na tym etapie ciąży przestają już być tak uciążliwe, jak w pierwszym trymestrze.

Zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży

Nadal masz zawroty głowy? Zgłoś to koniecznie lekarzowi! Zawroty głowy rzadko pojawiają się na tym etapie ciąży. Jeżeli występują, mogą być objawem innej dolegliwości, nie zwlekaj więc z poinformowaniem o tym lekarza na wizycie kontrolnej. Przyczyną zawrotów głowy w trzecim trymestrze ciąży może być:

 • niedobór cukru we krwi, zwłaszcza w drugiej połowie dnia;
 • niewystarczająca ilość żelaza w organizmie.

Zawroty głowy, które odczuwasz jako uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała, wynikają z zaburzenia funkcji części układu nerwowego odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Zasadniczą rolę w jej utrzymaniu odgrywają błędnik (część ucha wewnętrznego) oraz wzrok i dotyk. Ich uszkodzenie i wynikający z tego brak współpracy między organami może doprowadzić do zawrotów głowy.

W czasie ciąży ich przyczyną są zmiany zachodzące w układzie krwionośnym kobiety. Hormony w ciąży rozszerzają naczynia krwionośne, aby krew łatwiej przepływała do płodu. W konsekwencji spowalnia to jej powrót do serca, ciśnienie mamy obniża się i mniej krwi dociera do jej mózgu.

Zawroty głowy w ciąży: kiedy do lekarza?

Silne zawroty głowy w ciąży mogą być objawem innych chorób, dlatego nie lekceważ tej dolegliwości zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze i informuj o niej swojego lekarza. Kręcenie się w głowie w ciąży może być sygnałem:

 • Nadciśnienia płucnego objawiającego się dusznościami, zasłabnięciami i utratą przytomności. W takim przypadku konieczne będzie zażywanie leków obniżających ciśnienie.
 • Niedokrwistości objawiającej się osłabieniem, zawrotami i bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i problemami z koncentracją. Potrzebna będzie suplementacja żelaza i wzbogacenie diety w naturalne źródła żelaza takie jak: wątróbka, natka pietruszki, produkty zbożowe.
 • Cukrzycy ciążowej: między 24. a 28. tygodniem przeprowadza się test tolerancji glukozy, który ją diagnozuję. Nieleczona cukrzyca ciążowa może spowodować wady rozwojowe u dziecka, ma też negatywny wpływ na matkę. 

Zawroty głowy w ciąży: jak sobie radzić?

Ponieważ zawroty głowy w ciąży z reguły są wywołane nagłym ruchem twojego ciała prowadzącym do obniżenia ciśnienia krwi, staraj się unikać dynamicznych ruchów, zwłaszcza głową czy szybkiego wstawania z krzesła albo podnoszenia się z łóżka. Takie ruchy mogą jedynie nasilić kręcenie się w głowie i uderzenia gorąca. Wyrób sobie nawyk, aby po tym, jak usiądziesz na łóżku, odczekać chwilę, następnie przenieś nogi na ziemię, znowu chwilę poczekaj i dopiero potem wstań.

Gdy zaczyna ci się kręcić w głowie i czujesz, że zaraz zemdlejesz:

 • połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami;
 • usiądź i pochyl się do przodu, umieść głowę między kolanami, głęboko oddychaj, spróbuj się rozluźnić, a gdy poczujesz się lepiej, napij się i zjedz coś.

Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna w ciąży pomagają w łagodzeniu dolegliwości. Warto:

 • codziennie spacerować przez około pół godziny;
 • często wietrz mieszkanie i unikaj dusznych pomieszczeń.

Jeśli masz zawroty głowy, bardzo ważne jest też to, co jesz i pijesz. Dbając o odpowiedni poziom glukozy w organizmie, możesz zmniejszyć częstotliwość pojawiania się silnych zawrotów głowy w ciąży. W tym celu spożywaj dużą ilość:

 • mięsa królika, indyka, chudej wołowiny i cielęciny;
 • warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, np. pomarańczy, czarnej porzeczki i czerwonej papryki;
 • pieczywa wieloziarnistego;
 • płatków owsianych;
 • grubej kaszy;
 • tłuszczów roślinnych;
 • chudego mleka i jego przetworów.

​Pij przede wszystkim wodę. Zrezygnuj z kawy i innych napojów kofeinowych oraz napojów gazowanych i niegazowanych.

Zobacz też:

Niepokojące dolegliwości w ciąży
Zdrowie w ciąży
7 niepokojących objawów w ciąży. O których musi wiedzieć lekarz?
Niepokojące objawy ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą oznaczać, że dzieje się coś złego.

W ciąży wiele rzeczy może niepokoić, bo twój organizm pracuje inaczej niż zwykle. Wsłuchujesz się w swoje ciało, szukasz sygnałów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego? Zobacz, które niepokojące objawy nie mogą być zlekceważone. Niepokojące objawy w ciąży: Nierówne bicie serca Utrata przytomności Krwawienie lub plamienie Ból brzucha Pogorszenie widzenia Wymioty Słabsze ruchy dziecka Nierówne bicie serca w ciąży Martwi cię nietypowa praca serca? Masz wrażenie, jakby na chwilę się zatrzymało? Takie objawy mogą towarzyszyć anemii . Jej przyczyną bywa np. niedobór żelaza . Choć w ciąży często masz robioną morfologię krwi, braki tego pierwiastka wymagają dodatkowego badania (oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny). Lekarz może podejrzewać anemię, gdy: jesteś blada osłabiona (szybko się męczysz) często jest ci duszno. To ważne! Nierówne bicie serca może być też objawem problemów z układem krążenia. Powiedz o arytmii lekarzowi. Zleci dodatkowe badania i rozstrzygnie, czy potrzebne jest echo serca, które pomoże ustalić, co się dzieje. Utrata przytomności w ciąży W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, zasłabnięcia mogą zdarzać się częściej niż zwykle. Do omdlenia może doprowadzić: anemia – silna może skutkować znacznym osłabieniem i niskim ciśnieniem krwi . Mózg jest wtedy niedotleniony i łatwo o zawroty głowy, a nawet omdlenia. raptowna zmiana pozycji – (szybkie wstawanie z łóżka czy fotela) cukrzyca ciążowa – osoby nią dotknięte mogą zemdleć w wyniku spadku poziomu cukru we krwi, np. jeśli zbyt długo nie jadły. Każde omdlenie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jesteś w III trymestrze unikaj prowadzenia samochodu (nawet jeśli świetnie się czujesz). Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz usiąść za kierownicą,...

ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki
Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, ale też stresem, przemęczeniem lub niewłaściwym trybem życia. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę uskarżającą się na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się nie tylko niskie ciśnienie lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa – wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością. Ból głowy w ciąży: przyczyny Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. W większości przypadków bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej. Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to: stres; przemęczenie; odwodnienie; głód; siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna; niewłaściwa dieta; zbyt mała ilość snu. W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują ją nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły –...

Anemia w ciąży
panthermedia
Zdrowie w ciąży
Anemia w ciąży wymaga leczenia: czy zagraża dziecku, jak sobie z nią radzić?
Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Niedokrwistość w ciąży wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Anemia w ciąży zdarza się stosunkowo często, ponieważ płód wykorzystuje substancje zawarte w krwi matki do budowania własnego organizmu. Mówiąc obrazowo — anemia w ciąży prowadzi do rozcieńczenia krwi – szybciej przybywa wówczas osocza niż cennych elementów krwi, tj. hemoglobiny czy żelaza. Warto w tym czasie wykonywać badania morfologiczne, aby monitorować parametry krwi i kontrolować stężenie krwinek w organizmie.  Spis treści: Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Anemia w ciąży – czy szkodzi dziecku? Objawy anemii w ciąży Jak leczyć anemię w ciąży? Anemia w ciąży – kiedy do szpitala? Dieta na anemię w ciąży Przykładowy jadłospis na anemię w ciąży Jak zapobiegać anemii w ciąży? Znaczenie żelaza w ciąży Jak rozpoznać anemię w ciąży po parametrach hemoglobiny? Normy badania krwi w ciąży z oczywistych względów różnią się od wyników kobiety niespodziewającej się dziecka. Z tego względu lepiej nie  interpretować wyników samodzielnie, tylko poczekać na opinię lekarza . U kobiet borykających się z anemią w ciąży  najważniejszy jest poziom czerwonych ciałek krwi (E, RBC) oraz hemoglobiny (HB, HGB). Norma czerwonych ciałek u przeciętnego człowieka to 4 2-5,4 mln/mikrolitr, zaś w ciąży jest ona zmniejszona do 3,5-4,5 mln/mikrolitr. Normą ilościową hemoglobiny u kobiety jest 11,5-15,5 g/dl. W przypadku ciąży jest to około 11,5-13,5 g/dl.  Często bywa tak, że w każdym organizmie dochodzi do wahań norm ilościowych zarówno hemoglobiny, jak i erytrocytów. I nie świadczy to o groźnych zmianach w ciele ciężarnej. Niemniej jednak każdy spadek poniżej normy powinien zostać skonsultowany z lekarzem . Specjalista pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. Anemia w ciąży – czy szkodzi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj