Dziecko w brzuchu mamy jeszcze do niedawna nie stanowiło zainteresowania badaczy. Nikt nie skupiał się na jego rozwoju. Na szczęście dziś dzięki nowoczesnej diagnostyce prenatalnej wiemy, czego potrzebuje płód i jakie umiejętności osiąga jeszcze przed narodzinami. Sprawdź, jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu i czego się uczy, jeszcze zanim je poczujesz.

Reklama

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

Natura tak to mądrze urządziła, że dziecko w łonie mamy już może się bawić. Grzechotka czy grająca karuzela nad niemowlęcym łóżeczkiem nie będą pierwszymi zabawkami dziecka – mama też może się z nim bawić i tym samym pobudzić ruchy maleństwa! Jak to zrobić? Oto sprawdzone sposoby!

  • Pukaj w brzuch – gdy poczujesz kopnięcie, odpowiedz dziecku pukaniem. Gdy twoje dziecko poczuje to pierwszy raz, może na chwilę znieruchomieć. Ale po chwili zapewne „odkopnie” ci nóżką! Gdy poklepiesz brzuch w innym miejscu, ono znów spróbuje „odpowiedzieć” po swojemu.
  • Mów do dziecka – tak, jakby było cały czas obok ciebie. Możesz mu czytać (także bajki), szczególnie w ostatnim trymestrze. Myślisz, że płód nic nie zrozumie? To nie do końca prawda. Dziecko w brzuchu wyczuwa twoje emocje. Gdy mówisz do niego, odprężasz się, relaksujesz, uspokajasz, wyciszasz, a ono razem z tobą. Zapamiętuje też charakterystyczne cechy języka, jego rytm. To dlatego po urodzeniu dzieci potrafią odróżniać język ojczysty od obcego. Dla wzmocnienia efektu możesz też jednocześnie dotykać i delikatne masować brzuch (ale nie rób tego, jeśli jesteś w ciąży zagrożonej). Jeśli do tej pory nie czułaś obecności maluszka, być może wkrótce poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu!
  • Zmień pozycję – najlepiej połóż się na lewym boku. Kiedy kobieta odpoczywa, ustaje przyjemne kołysanie, które pobudza dziecko do snu.
  • Włącz muzykę – możesz mu także puścić skoczną, energiczną muzykę. Najlepiej zrób to, przykładając słuchawki do brzucha.
  • Śmiej się – śmiech poprawia krążenie krwi, dotlenia. Podczas badań USG zaobserwowano, że kiedy mama zaczyna się śmiać, dziecko w brzuchu podskakuje jak na trampolinie.
  • Jedz słodycze – wzrost stężenia glukozy we krwi sprawie, że płód podejmie aktywność. Oczywiście warto sięgać po słodkie przekąski z umiarem, a najlepiej wybierać te w pełni naturalne, np. zdrowe batoniki na bazie daktyli i płatków owsianych, lub dobrej jakości czekoladę (ale tylko kilka kostek!).

Lista przyjemności, którymi możesz obdarzać dziecko w brzuchu, jest dość długa. Najwięcej szczęścia daje jednak twoja miłość. Dziecko w twoim łonie jest w stanie wyczuć (na podstawie twoich reakcji, nastrojów, tonu głosu), czy jest oczekiwane i kochane. Co ciekawe, ruchy dziecka przed porodem mogą pobudzić też te mniej przyjemne bodźce (np. wypicie szklanki zimnej wody czy świecenie latarką w brzuch z bliskiej odległości).

Czego nie lubi dziecko w brzuchu?

Są sytuacje, które denerwują dziecko w brzuchu lub je męczą. Niektóre mogą źle wpływać na jego rozwój. Co szkodzi płodowi:

  • Stres mamy – dziecko w brzuchu odczuwa twoje zdenerwowanie. Gdy jesteś zestresowana, otrzymuje mniej tlenu. Długotrwały stres w ciąży powoduje wyrzut adrenaliny do krwi. Dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i mięśni macicy, czego skutkiem może być niedotlenienie dziecka.
  • Picie alkoholu w ciąży – w ciąży nie można pić wina, piwa, ani innych słabych trunków, ponieważ alkohol przenika przez łożysko. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!
  • Palenie papierosów – dym papierosowy nie tylko wnika do płuc mamy, ale również przenika przez łożysko i dociera do płodu. Jak bardzo jest szkodliwy, wiadomo od dawna. Zawiera m.in. substancje rakotwórcze. Warto podkreślić, że szkodzi nie tylko palenie papierosów, ale też narażenie ciężarnej na kontakt z dymem, czyli tzw. bierne palenie. Ciężarna powinna również unikać dymu z e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu.
  • Niektóre substancje w składzie lekarstw – właśnie dlatego tak ważne jest ostrożne dobieranie medykamentów. Zanim cokolwiek przyjmiesz, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.

Co umie dziecko w brzuchu?

Wiesz już, w jaki sposób pobudzić ruchy dziecka, a także jakie zachowania mogą zaszkodzić płodowi (i na pewno nie sprawią, że zacznie radośnie się wiercić i kopać!). Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakich fascynujących umiejętności nabywa maluch w czasie, kiedy jest w twoim łonie?

Zobacz także

Dziecko w brzuchu słyszy

Wbrew pozorom w brzuchu mamy, nie jest cicho. Pełno tam różnych dźwięków. Dzięki temu zmysł słuchu płodu cały czas jest stymulowany. Dziecko w brzuchu słyszy od 20. tygodnia życia płodowego. Płód słyszy między innymi bicie serca mamy, szum krążącej po ciele krwi, jej oddech. Te powtarzalne miarowe odgłosy działają na dziecko uspokajająco. Płód je zapamiętuje. Uważa się, że to jeden z powodów, dla których po urodzeniu dziecku lubi być przytulone do mamy – wtedy może słyszeć bicie jej serca.

Płód rozpoznaje głos mamy

Do dziecka w brzuchu docierają też odgłosy z zewnątrz. Są przytłumione przez wody płodowe, ale dziecko jest w stanie się ich nauczyć i rozpoznać po narodzinach. Dzieje się tak z głosem mamy, co potwierdzają liczne badania. Dziecko słyszy go, od kiedy zaczyna funkcjonować jego zmysł słuchu. Woli, gdy ton matczynego głosu jest ciepły, spokojny. Gdy mówisz lub śpiewasz, dziecko staje się aktywne.

Do dziecka w brzuchu docierają też głosy innych ludzi. Dziecko rejestruje twoje rozmowy od 6. miesiąca życia płodowego. Nie rozumie, czego dotyczą, ale wyczuwa towarzyszący im nastrój. Dowiedziono, że noworodki pamiętają głos swojego taty, jeśli często rozmawiał z mamą lub próbował przemawiać do brzucha.

Dziecko w brzuchu bawi się rączkami

Zmysł dotyku rozwija się już od 7.-8. tygodnia życia płodowego. Dziecko dotyka rączkami swoją twarz. Bawi się paluszkami, np. wkłada kciuk do buzi i próbuje go ssać (tak przygotowuje się do ssania piersi po narodzinach). Próbuje chwytać pępowinę i robi to z powodzeniem, a potem ją zaciska.

Płód reaguje na muzykę

Kiedy mama słucha muzyki, słyszy ją również dziecko w brzuchu. Nie musisz słuchać klasyki, już dawno obalono teorię o zbawiennym wpływie utworów Mozarta na rozwój płodu. Wybieraj utwory, które lubisz – gdy będziesz zrelaksowana, odpręży się również twoje dziecko w brzuchu. A może nawet nieco potańczy?

Reaguje na smaki i zapachy

Płód od połowy ciąży ma wykształcone kubki smakowe. Możliwość ćwiczenia zmysłu smaku dają dziecku wody płodowe, które maluch połyka. Są przesiąknięte aromatem tego, co je mama. Mówi się, że już na tym etapie życia dziecko uczy się akceptować wyraziste smaki, np. czosnku, cebuli, cytryny. Jeśli dieta mamy jest urozmaicona, pełna aromatycznych przypraw, jest mniejsza szansa, że dziecko będzie wybrednym niejadkiem. Zmysł powonienia u dziecka w brzuchu również jest rozwinięty. Wody płodowe mają swój charakterystyczny zapach, który dziecko zapamiętuje i odnajduje po narodzinach na ciele mamy. W ten sam sposób pachną jej sutki, do których dziecko próbuje dotrzeć w pierwszych minutach po porodzie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama