Plan liczenia ruchów dziecka (Możesz go sobie ściągnąć lub wydrukować!)
Plan liczenia ruchów dziecka pomoże ci kontrolować przebieg oraz rozwój ciąży - wydrukuj go i pokaż lekarzowi.
Ruchy dziecka świadczą o jego kondycji i zdrowiu w brzuchu mamy. Czy jest określona liczba ruchów? Nie ma. Przyjmuje się, że powinno być ich minimum 10 na godzinę aktywności dziecka. Zobacz, dlaczego trzeba kontrolować ruchy dziecka i w jaki sposób to robić.
Od czego zależą ruchy dziecka
Pierwsze ruchy dziecka odczujesz około 20-22 tygodnia ciąży. Nieco wcześniej, bo około 16-18. tygodnia ciąży czują je kobiety, które już wcześniej rodziły i już znają to odczucie. Wcześniej ruchy dziecka czują także kobiety szczupłe, z większą wrażliwością zakończeń nerwowych.
Pierwsze ruchy dziecka porównywalne są z:
- lekkim łaskotaniem,
- przelewaniem się wewnątrz brzucha,
- "trzepotaniem skrzydeł motyla".
Z czasem, ruchy staną się bardziej intensywne i mogą przybierać formę:
- szturchnięć,
- przeturlań,
- kopnięć,
- obrotów,
- skrętów.
Jeżeli dziecko ułożone jest pośladkowo, czyli główką do góry, odczujesz kopniaki malucha na szyjce macicy lub jako parcie na pęcherz. Jeżeli maluch ułożony jest główką do dołu, to wtedy poczujesz jego ruchy jako kopniaki w przeponę lub żebra.
Uwaga! Jeżeli minął 22. tydzień ciąży, a ty jeszcze nie czujesz ruchów dziecka, koniecznie zgłoś się do lekarza. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy, ale lepiej, aby lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
Większość przyszłych mam lepiej czuje ruchy dziecka leżąc w łóżku nocą lub rano. Ale ruchliwość dziecka jest zmienna, dlatego nie porównuj aktywności swojego maluszka ze spostrzeżeniami innych kobiet. Aktywność dziecka najczęściej związana jest z tym, co robi mama:
- jeżeli cały dzień jesteś "na nogach", twoje dziecko jest uspokojone przez rytm twojego ciała i kołysane do snu;
- wystarczy, że zwolnisz tempo, a zaraz poczujesz silniejsze ruchy dziecka;
- maluch może także się uaktywnić, gdy jesteś zdenerwowana lub oglądasz pasjonujący film.
Kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka?
Liczenie i monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest przez lekarzy wtedy, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo, w sytuacji, gdy przyszła mama ma:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę,
- ciążą wielopłodową,
- małowodzie,
- chorobę serca lub nerek,
- ciążę po terminie.
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych wskazań do liczenia ruchów dziecka. Jeżeli jednak masz wrażenie, że aktywność maluszka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są znacznie słabsze, trzeba policzyć jego ruchy.
Jak liczyć ruchy dziecka
Aby monitorować ruchy dziecka, wyrób sobie nawyk codziennej obserwacji, na którą poświęć około godziny. Połóż się na lewym boku lub w pozycji półsiedzącej tak, aby było ci wygodnie i zacznij liczyć wszystkie ruchy płodu, zarówno mocne, jak i słabe - kopanie, poruszanie, szmery, przewracanie się. Możesz policzyć ruchy dziecka na dwa sposoby:
- metodą Cardiff,
- poprzez liczenie ruchów dziecka w ciągu godziny.
Metoda Cardiff polega na zapisaniu pierwszego oraz dziesiątego ruchu i obliczaniu, ile czasu zajęło maluchowi ich wykonanie. Wynik prawidłowy to 10 wyraźnych ruchów płodu w ciągu 12 godzin. Odczucie 10 ruchów dziecka w krótszym czasie oznacza koniec dziennego testu. Na specjalnej karcie ruchów płodu ciężarna odznacza czas ostatniego,10 ruchu płodu. Jeśli liczba ruchów płodu jest mniejsza niż 10, następnego dnia trzeba bacznie obserwować jego ruchy. Jeżeli sytuacja nie zmieniła się (jest mniej niż 10 ruchów płodu), należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza.
Druga metoda polega na liczenie ilości ruchów wykonanych przez malucha w ciągu godziny. Powinno być ich około 10 na godzinę w zwykłej porze jego aktywności. Doliczenie do 10 sprawia, że nie musisz dalej liczyć. Jeżeli nie doliczysz do 10, policz kolejną godzinę od nowa. Jeżeli nadal nie doliczysz się 10, skonsultuj się z lekarzem.
Aby obserwacja były miarodajna, najlepiej przeprowadzaj ją codziennie, w podobnej porze dnia, kiedy dziecko jest najbardziej ruchliwe, a więc:
- po jedzeniu,
- wieczorem,
- po twojej aktywności fizycznej.
Kliknij w plan liczenia ruchów dziecka, aby go wydrukować:
Czy nie za mało się rusza?
Dzieci są najbardziej ruchliwe pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. W tym czasie ich aktywność staje się bardziej zorganizowana i stała, z wyraźnym czasem odpoczynku i ruchliwości. Najlepiej kontroluj ruchy dziecka dwa razy w ciągu dnia - rano, kiedy aktywność wydaje się mała i wieczorem, kiedy zazwyczaj maluch ożywia się.
Dziecku mogą się zdarzyć momenty dłuższego bezruchu - nie denerwuj się, dziecko w życiu płodowym też śpi. Jeżeli dziecko przez dłuższy czas nie rusza się, możesz je pobudzić do aktywności. Wystarczy:
- zjeść coś słodkiego,
- wypić trochę mleka,
- pochodzić.
Ruchy powinny się wtedy nasilić, gdyż malec zareaguje na zwiększony poziom glukozy we krwi (to dawka energii).
Od drugiego trymestru ciąży podczas kolejnych wizyt kontrolnych lekarz pyta o ruchy dziecka — jak często je wyczuwasz i w jakim stopniu są energiczne. Może też prosić o liczenie i notowanie ich w specjalnym dzienniczku aktywności ruchowej. Po 28. tygodniu ciąży powinnaś wyczuwać nie mniej niż 10 ruchów dziennie między godz. 9 a 21.
Pamiętaj! Mniejsza liczba kopnięć jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. Nawet jeżeli nie prowadzisz jeszcze dzienniczka liczby ruchów płodu, powinnaś zgłosić także nagły spadek aktywności dziecka.
Im bardziej zaawansowana ciąża, tym dziecko mniej ruchliwe
Zazwyczaj w 9 miesiącu ciąży kobiety denerwują się, że ruchów dziecka jest mniej, są też słabiej odczuwalne. Pamiętaj, że pod koniec ciąży, w okolicach 36. tygodnia ciąży ruchy maluszka mogą się zmienić: dziecko robi się coraz większe, a miejsca w brzuszku ma coraz mniej. Dlatego zamiast kopnięć czy szturchnięć będziesz mogła poczuć, że maluszek się przeciąga, powoli układając się w macicy w wygodnej do porodu pozycji.
Powodem do niepokoju może być sytuacja, jeżeli w ciągu całego dnia dziecko rusza się mniej niż zazwyczaj. Dlatego, jeżeli:
- twoje dziecko wykonało mniej niż 4 ruchy na godzinę lub nie ma ich w ogóle;
- ruchy dziecka zmieniły się, np. stały się gwałtowne lub zauważyłaś jakąkolwiek inną zmianę
zgłoś się niezwłocznie do lekarza prowadzącego, który skieruje cię na badanie kardiotokograficzne (KTG) do szpitala i badanie ultrasonograficzne, sprawdzające stan zdrowia dziecka i czynność jego serca, tętno dziecka oraz czynność skurczową macicy, przepływy krwi i stopień dojrzałości łożyska.
Uwaga! Koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeżeli ruchy dziecka ustały - od chwili ostatniego pomiaru ruchu minęło 12 godzin i nie pomaga budzenie dziecka. Zwłaszcza jeżeli w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne!
Badanie pomoże ocenić, czy dziecko jest bezpieczne i nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu lub też zostanie podjęta decyzja o zostawieniu mamy na obserwacji na oddziale patologii ciąży. Niekiedy konieczna jest zakończenie ciąży, jeżeli zdrowie dziecka jest w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.
Zobacz też:
- Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów!
- 4 pozycje, w których najłatwiej zajść w ciążę
- Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka w brzuchu? [WIDEO]