O ciąży

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

Pierwsze ruchy dziecka możesz poczuć ok. 16 tygodnia ciąży. Najpóźniej nastąpi to ok. 20-22 tygodnia. W pierwszej ciąży ruchy dziecka w brzuchu czyje się zwykle trochę później niż w kolejnych, ponieważ początkująca przyszła mama nie wie, że łaskotanie wewnątrz brzucha to właśnie poruszające się dziecko. Położna Katarzyna Płudowska wyjaśnia, że na kopniaki przyjdzie pora później.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu to jeden z najpiękniejszych momentów ciąży. Nasz ekspert, położna Katarzyna Płudowska, wyjaśnia, od którego tygodnia ciąży będziesz odczuwać ruchy dziecka oraz w jaki sposób je ocenić, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Spis treści:

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Nie ma jednego konkretnego terminu, od którego kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Położna Katarzyna Płudowska przyznaje, że z reguły wcześniej czują je mamy, mające już za sobą doświadczenie macierzyństwa. W ich przypadku jest to około 16. tygodnia ciąży. Kobiety po raz pierwszy będące w ciąży odczuwają ruchy dziecka w połowie ciąży, około 21. tygodnia ciąży. Na początku przypomina to łaskotanie, co często opisywane jest jako uczucie „motyli w brzuchu”.

Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się ich spodziewać?

Początkowo delikatne łaskotania wewnątrz brzucha, czyli pierwsze ruchy dziecka, odczuwa się w okolicach pępka. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, są to już konkretne, często bolesne kopniaki. Jeżeli dziecko ułożone jest pośladkowo, czyli główką do góry, odczujesz kopniaki malucha jako parcie na pęcherz. Jeżeli dziecko ułożone jest główką do dołu, to wtedy poczujesz jego ruchy jako kopniaki w przeponę.

W przypadku bolesnych ruchów dziecka możesz:

  • położyć się na lewym boku,
  • kołysać biodrami,
  • głaskać brzuch,
  • mówić do dziecka,
  • włączyć relaksacyjną muzykę.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Największa aktywność malucha przypada na okres między 22. a 35. tygodniem ciąży. Zwykle w 9. miesiącu ciąży kobiety martwią się, że tych ruchów jest mniej, są też słabiej odczuwalne. Wynika to z głównie z tego, że maluch ma już w brzuchu bardzo mało miejsca.

Aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo, warto w końcówce ciąży kontrolować ruchy dziecka. Znajdź w ciągu dnia chwilę odpoczynku, połóż się na lewym boku i zapisz liczbę kopniaków maluszka. Jeżeli w ciągu godziny naliczysz 10 ruchów, wszystko jest w porządku. Jest to szacowana liczba, czasami tych ruchów może być 8, czasami 15.

Zobacz także: Plan liczenia ruchów dziecka do wydruku

Co robić, gdy nie czujesz ruchów dziecka?

Jeżeli dziecko przez dłuższy czas nie rusza się, możesz je pobudzić do aktywności. Wystarczy zjeść lub wypić coś słodkiego, pochodzić. Bez obaw, dziecko w życiu płodowym też śpi, więc mogą się mu zdarzyć momenty dłuższego bezruchu.

Powodem do niepokoju może być sytuacja, jeżeli w ciągu całego dnia dziecko rusza się mniej niż zazwyczaj. Skontaktuj się wówczas ze swoim lekarzem prowadzącym, który skieruje cię na badanie KTG do szpitala.

Zobacz także:

wizyty kontrolne w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]
Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży to coś, z czym musi się liczyć każda przyszła mama. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy, żeby pacjentka pojawiała się w gabinecie co cztery tygodnie. W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej wizyty kontrolne muszą być częstsze.

Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży i regularnie wykonywane badań krwi i moczu pozwalają na kontrolowanie, czy ciąża przebiega wzorcowo, a w razie pojawienia się nieprawidłowości, umożliwiają szybkie reagowanie. Nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk , wyjaśnia, ile wizyt w ciąży czeka ciężarną i co ile tygodni należy iść do ginekologa.  Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży?  - Jeśli mówimy o ciąży fizjologicznej, przebiegającej bez komplikacji, to najczęściej lekarze proszą o zjawianie się w gabinecie co cztery tygodnie  – wyjaśnia dr Tadeusz Oleszczuk. Zwykle tak właśnie wygląda standardowy kalendarz wizyt u ginekologa w ciąży. Konsultacje raz na miesiąc wystarczą, by odpowiednio kontrolować stan zdrowia ciężarnej i dziecka. Pod koniec ciąży lekarz zwykle chce widzieć przyszłą mamę częściej, najlepiej co dwa tygodnie. Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej zgłosić się do 10-12 tygodnia ciąży, aby założyć kartę ciąży i dostać skierowanie na pierwsze, liczne ciążowe badania.  W przypadku ciąży zagrożonej bądź ciąży mnogiej lekarz prowadzący ustala terminy wizyt kontrolnych indywidualnie dla każdej pacjentki. Jakie badania wykonuje się w ciąży? Podczas pierwszej wizyty u ginekologa ciężarna dostaje skierowanie na: określenie grupy krwi, morfologię , badanie moczu, badania w kierunku obecności wirusa HIV , toksoplazmozy , różyczki i cytomegalii . Podczas kolejnych wizyt kontrolnych w ciąży lekarz zleca przyszłej mamie zazwyczaj badania krwi (morfologię) i moczu. Zdaniem dra Oleszczuka badanie moczu jest najważniejszym badaniem, które należy wykonywać w ciąży bezwzględnie co cztery tygodnie. Oprócz tego podczas każdej wizyty położna lub ginekolog: waży ciężarną, mierzy ciśnienie krwi przyszłej mamy , bada położenie dna macicy...

Poród - moment narodzin/ Nichole Hanna Photography
Nichole Hanna Photography/ birthphotographers.com
Poród naturalny
Poród jest piękny. Nie wierzysz? Zobacz zdjęcia
Poród jest wydarzeniem wyjątkowym pod każdym względem. Zobacz zdjęcia utrwalające najpiękniejsze chwile rodziców. Tego nie sposób opisać, to trzeba zobaczyć.
poród chłopca bardziej bolesny
AdobeStock
Aktualności
Co bardziej boli? Poród chłopca czy dziewczynki? Naukowcy już wiedzą!
Poród jest bolesny, to fakt stary jak świat (i porody!). Ale okazuje się, że to, jak bardzo boli, zależy również od... płci dziecka!

Naukowcy doszli do takiego wniosku po przebadaniu 56 kobiet . Okazało się, że mamy chłopców miały większe uszkodzenia ciała spowodowane porodem. Mamy chłopców bardziej cierpiały Czasopismo Pediatric Research, wydające prace badawcze dotyczące leczenia chorób dziecięcych oraz zaburzeń rozwoju, opublikowało artykuł oparty na badaniu przeprowadzonym przez San Cecilio Clinical Hospital w hiszpańskiej Granadzie oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Granadzie (UGR). Naukowcy chcieli sprawdzić, czy poród chłopca jest bardziej bolesny niż poród dziewczynki. W tym celu przebadali 56 ciężarnych, bardzo zdrowych mam. Z 56 ciąż 27 zakończyło się urodzeniem chłopców, co oznacza, że na świat przyszło 29 dziewczynek. Po porodzie lekarze dokładnie zbadali uszkodzenia ciał mam noworodków. Naukowcy odkryli, że biomolekuły matek, które powiły dziewczynki, miały mniejsze uszkodzenia. Badanie wykazało, że urodzenie chłopca skutkowało większymi stratami na zdrowiu matek. Naukowcy - Javier Diaz Castro i Julio Ochoa Herrera – przewodniczący badaniom są zdania, że taka analiza może otworzyć interesującą dziedzinę poszukiwań mówiących o korelacji między płcią noworodków a możliwym wpływem na długość życia i rozwój chorób u dziecka.   Kobiety bardziej odporne Dochodząc do wniosku, że płeć dziecka może mieć wpływ na poród, naukowcy starali się znaleźć przyczyny takiej zależności. Jako jedno z możliwych wytłumaczeń podają większą odporność kobiet na stres. Okazuje się, że układy enzymatyczne występujące u kobiet są dojrzalsze, gdy są gotowe do narodzin. Prowadzi to do stworzenia bariery, która z kolei pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom komórek. Podobnie jest w świecie zwierząt - samice posiadają pewien defensywny przeciwutleniacz, który jest lepszy od tego, co można znaleźć u samców. Prowadzi to do mniejszego uszkodzenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj