Odejście czopu śluzowego jest zupełnie naturalnym zjawiskiem pod koniec ciąży. Rozwierająca się szyjka macicy pozbywa się tego „korka” śluzowego, by zrobić miejsce dziecku, które niebawem przyjdzie na świat. U niektórych kobiet odchodzi on w całości, u innych stopniowo, przez co przyszła mama może nie być świadoma, że wydalenie czopu śluzowego miało już miejsce.

Reklama

Odejście czopu śluzowego: kiedy poród?

Kiedy odchodzi czop śluzowy? Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, dzieje się to pod koniec ciąży. Nie można jednak dokładnie określić momentu, kiedy nastąpi jego wydalenie, ponieważ jest to kwestią indywidualną u każdej kobiety. U niektórych z nich dzieje się to kilka tygodni przed porodem, natomiast u innych czop śluzowy odchodzi jedynie kilka godzin przed przyjściem dziecka na świat. Odejście czopu śluzowego po badaniu ginekologicznym również nie jest niepokojącym objawem.

Jak wygląda odejście czopu śluzowego?

Odejście czopu śluzowego oznacza wydalenie gęstej i zbitej wydzieliny na skutek rozwierania się szyjki macicy. Czop śluzowy może odejść na raty lub w całości. Jeżeli będzie się to odbywało stopniowo – kobieta może tego nawet nie zauważyć, dostrzegając jedynie większą ilość galaretowatej wydzieliny na swojej bieliźnie. Czop śluzowy, który odchodzi w całości, ma postać zbitej wydzieliny przypominającej korek. Jak wygląda czop śluzowy? Jest to kawałek gęstego śluzu o długości 5 cm i zazwyczaj ma kształt kanału szyjki macicy, czyli jest wąski i podłużny.

Co zrobić jak odejdzie czop śluzowy?

Gdy przyszła mama dostrzeże odchodzący czop śluzowy, powinna przede wszystkim zachować spokój. Jest to naturalny objaw zbliżającego się porodu. Jeżeli nie towarzyszą temu inne symptomy porodu – zazwyczaj nie wymaga to od razu jechania do szpitala. Do rozpoczęcia akcji porodowej może minąć jeszcze kilkanaście dni.

Odejście czopu śluzowego z krwią a poród

Czop śluzowy może być bezbarwny, żółty, beżowy. Zdarzają się też sytuacje, gdy przybiera on różowawą lub brązową barwę. Dzieje się tak, ponieważ podczas wydalania „korka śluzowego” mogą pękać drobne naczynka krwionośne. O ile naturalnym zjawiskiem jest odejście czopu śluzowego, to towarzyszące temu obfite krwawienie nie jest sytuacją normalną. Niezwłocznie powinnaś zgłosić się wtedy do lekarza.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama