Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady

Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.
Położna Malwina Sierzan
mgr Malwina Sierzan
Konsultacja merytoryczna

Jak pielęgnować noworodka to pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona – ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. Przeczytaj, jak dobrze opiekować się noworodkiem: jak go przewijać, kąpać, obcinać paznokcie i robić te wszystkie inne rzeczy, których pielęgnacja noworodka wymaga.

Spis treści:

 1. Jak opiekować się noworodkiem: porady 
 2. Jak pielęgnować noworodka: przewijanie
 3. Pielęgnacja pępka
 4. Jak pielęgnować noworodka: buzia
 5. Obcinanie paznokci
 6. Jak pielęgnować noworodka: kąpiel

Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film

Jak opiekować się noworodkiem: porady 

 • Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd.
 • Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.  
 • Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo, opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka.
 • Nie pakuj się w kłopoty. Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci, jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z przewijania nie da się zrezygnować niezależnie od okoliczności) i postaraj się, jak najszybciej wrócić do formy.
 • Nigdy nie zostawiaj bobasa samego na przewijaku. Nie rób tego nawet, jeśli jest zbyt mały, by się samodzielnie obrócić albo przesunąć. Naprawdę nie wiadomo, kiedy to zrobi po raz pierwszy, a upadek z komody, na której stoi przewijak (czy nawet z łóżka), może się źle skończyć.
 • Pamiętaj, że niemowlę ma bardzo delikatną i skłonną do podrażnień skórę. Dlatego wszystko, czym będziesz myć i smarować swoje dziecko, powinno być dobrej jakości, być bezzapachowe i przeznaczone od pierwszych dni narodzin.
 • Nie przesadzaj z kosmetykami (liczy się jakość, a nie ilość) ani tym bardziej z nimi nie eksperymentuj i nie zmieniaj ich bez potrzeby.
 • Do pielęgnacji maluszka używaj wyłącznie atestowanych produktów przeznaczonych dla niemowląt. Czytaj informacje na opakowaniach, bo nie każdy kosmetyk dla dzieci można stosować od pierwszych dni życia.
Ten krem do pielęgnacji niemowląt i dzieci nawilża skórę i kojąco wpływa na podrażnienia. Co zawiera?
Ten krem do pielęgnacji niemowląt i dzieci nawilża skórę i kojąco wpływa na podrażnienia. Co zawiera?
Ten krem do pielęgnacji niemowląt i dzieci nawilża skórę i kojąco wpływa na podrażnienia. Co zawiera?

 

Jak pielęgnować noworodka: przewijanie

 

 • Często zmieniaj pieluszki. Skóra na pupie niezwykle łatwo się odparza, dlatego trzeba zmieniać pieluszki po każdej kupie i zrobionym siusiu (także w środku nocy) i wówczas, gdy zaczynają „puchnąć”.
 • Pupę najlepiej przemywaj wacikiem zwilżonym wodą. Nawilżone chusteczki zostaw na okazję wyjazdu. Pamiętaj, żeby je ogrzać w dłoniach, bo często są nieprzyjemnie chłodne.
 • Jeśli masz córeczkę, podmywaj ją od przodu ku tyłowi, jeśli synka – starannie przemyj skórę wokół siusiaka i pod jąderkami. Dokładnie osuszaj skórę i smaruj ją kremem, jeżeli widzisz taką potrzebę. 

 

Pielęgnacja pępka

 

 • Pępuszka nie trzeba niczym smarować ani polewać. Goi się sam, a rodzice mają za zadanie jedynie zadbać o to, żeby był suchy i czysty.  
 • Zaleca się przy każdej zmianie pieluszki zerknąć na okolicę kikuta pępowiny, odchylić go delikatnie z każdej strony i przetrzeć suchym gazikiem. Jeżeli okolica ta jest zabrudzona kałem lub moczem, myjemy dokładnie wodą. Obecnie nie zaleca się używania środków na bazie alkoholu, a specjalistyczne preparaty tylko w sytuacji zmian sugerujących zakażenie około pępkowe.
 • Jak najczęściej (np. podczas przewijania) odsłaniaj go na kilka minut – dostęp świeżego powietrza przyspiesza gojenie.
 • Nie przejmuj się, jeżeli podczas pierwszych kąpieli zamoczysz kikut pępowiny. Istotne, aby po kąpieli dokładnie go osuszyć. Podwijanie przedniej części pieluszki zwiększa dopływ powietrza w te okolice, co skutkuje szybszym wyschnięciem i odpadnięciem.

 

 

 

Uwaga! Nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Jeśli zauważysz, że wokół pępuszka pojawiło się zaczerwienienie, opuchlizna, wydobywa się z niego podejrzany, niemiły zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z malcem do pediatry. 

 

Jak pielęgnować noworodka: buzia

 

Czym myć twarz noworodka? Przetrzyj buzię gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Oczyść fałdki pod brodą i na szyi dziecka.

 

 • Oczy przemywaj jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą (pamiętaj: jeden ruch = jeden gazik). Rób to zawsze od skroni w kierunku noska. Jeśli w kącikach zbiera się wydzielina, możesz, zamiast wody użyć soli fizjologicznej. Jeżeli jednak oczka ropieją mocno, wybierz się z dzieckiem do pediatry.
 • Nosek oczyszczaj tylko z zewnątrz. Jeśli w nozdrzach zebrała się w nich wydzielina, zaaplikuj do każdej dziurki po kropelce soli fizjologicznej (możesz też użyć preparatów wody morskiej) i ułóż dziecko na brzuchu – gdy kichnie, jego nosek oczyści się sam. Zapomnij o gruszce! Bezpieczny i wygodny jest specjalny aspirator.
 • Uszy czyść tylko z zewnątrz. Możesz to robić wacikiem zwilżonym wodą. Przemyj zakamarki małżowin, ujścia przewodów słuchowych i miejsce za uszami, gdzie lubi się zbierać ściekający pokarm. Nie wkładaj patyczków kosmetycznych do ucha!

 

Obcinanie paznokci noworodka

 

 • Paznokcie dziecka  rosną błyskawicznie, dlatego często trzeba je obcinać. Rób to wyłącznie malutkimi nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach albo minicążkami wyprodukowanymi z myślą o oseskach. Na wszelki wypadek miej pod ręką jałowe gaziki i sól fizjologiczną.
 • Przed „zabiegiem” u noworodka zdezynfekuj obcinacz lub nożyczki spirytusem i dokładnie umyj ręce – sobie i maleństwu.
 • Rączkę albo nóżkę maluszka trzymaj dość zdecydowanie, by ci się nie wyślizgnęła.
 • Paznokcie u nóg obcinaj prosto, by nie wrastały. Paznokcie u rąk – na półokrągło, tak by nie pozostawić ostrych kancików.
 • Na zrobienie manikiuru musisz wybrać dobry moment. Zabieranie się za niego, gdy dziecko jest rozdrażnione, głodne albo zmęczone, to gotowe problemy.
 • Pamiętaj, by dobrze oświetlić „miejsce zabiegu”. Musisz dobrze widzieć, by nie skaleczyć dziecka. Można tę czynność wykonać po kąpieli dziecka i karmieniu, gdy maluch zaśnie i będzie spokojny.

 

Jak pielęgnować noworodka: kąpiel

 

Kąp dziecko o stałej porze. Najwygodniej i najbezpieczniej robić to wieczorem. Woda powinna mieć około 37°C-38 (1 stopień więcej od temperatury ciała dziecka), a pomieszczenie około 24°C. 

 

 • Zgromadź wszystkie potrzebne akcesoria (pamiętaj o ręczniku!), upewnij się, że wanienka jest stabilna, a woda ma odpowiednią temperaturę.
 • Ułóż główkę dziecka na swoim lewym przedramieniu i obejmij dłonią paszkę. Prawą dłoń podłóż pod pośladki. Gdy dzidziuś będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mogła go myć, a lewą podtrzymywać. 
 • Ostrożnie zanurz dziecko, zaczynając powoli od stópek i patrząc na reakcję malucha. Umyj mu szyję, ramiona, brzuszek, pupę i nóżki.
 • Na końcu umyj główkę. Rób to łagodnym mydełkiem dla niemowląt – tym samym, którym myje się resztę ciała. Po 1 miesiącu życia możesz zacząć używać szamponu.
 • Po kąpieli zawiń dziecko w ręcznik, żeby nie zmarzło. Nie trzyj skóry, tylko osuszaj ją, dotykając ręcznikiem miejsce przy miejscu. Pamiętaj o fałdkach – w nich gromadzi się najwięcej wilgoci. 
 • Obecnie nie zaleca się używania oliwek u noworodków, łuszczący się naskórek to fizjologia. Można do kąpieli dodać parę kropelek olejku ze słodkich migdałów a jeżeli rodzice chcą użyć jakiegoś balsamu to z krótkim składem, bezzapachowego, przeznaczonego dla dzieci od pierwszych dni i przede wszystkim nawilżającego.

 


Zobacz także:

 

 

kąpiel noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kąpiel noworodka - film instruktażowy z położną Katarzyną Płudowską [WIDEO]
Kąpiel noworodka powinna być krótka i bezpieczna. Położna Katarzyna Płudowska pokazuje na filmie, jak kąpać noworodka, żeby nie płakał i żeby nie zrobić mu krzywdy. Jak trzymać noworodka, w jakiej temperaturze go kąpać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym filmowym instruktażu z internetowej szkoły rodzenia Mamo, To Ja.

Kąpiel noworodka może przebiegać bez płaczu, Zobacz film instruktażowy, w którym nasza ekspertka, Katarzyna Płudowska, położna z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność! Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennych rytuałów. Jednak pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że masz trzymać je w rękach, może działać paraliżująco. Kąpiel noworodka: co ci będzie potrzebne? Zanim zaczniesz kąpać maluszka, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować i miej to pod ręką: tetrę lub gąbkę (do wyłożenia wanienki) ręcznik pieluszki tetrowe pieluszki jednorazowe ubranko na zmianę płyn lub żel do kąpieli kosmetyki do pielęgnacji skóry (jeśli ich używasz). Środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci są emolienty – preparaty myjące, które chronią skórę przed wysuszeniem.  Do 6. miesiąca najlepiej myć włosy dziecka płynem do kąpieli, ponieważ główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, a szampon może ją wysuszać.   Temperatura wody do kąpieli noworodka Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą do kąpieli noworodka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego. Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu podczas kąpieli noworodka powinna wynosić ok. 25 stopni. Jeżeli jest chłodniej – dogrzej je, by maluch się nie przeziębił.   Kąpiel noworodka - jak trzymać dziecko? Bardzo ważne jest, aby pewnie trzymać noworodka podczas kąpieli i...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

AMR, jak często kąpać noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Rodzice powinni wiedzieć, jak często kąpać noworodka. Wbrew pozorom częstotliwość kąpieli nie jest bez znaczenia nie tylko dla higieny, ale i dla delikatnej skóry maluszka. Wyjaśniamy, co ile dni kąpać noworodka i czy codzienne kąpiele są konieczne.

Jak często kąpać noworodka – to pytanie zadają sobie młodzi rodzice, często zdezorientowani sprzecznymi poradami rodziny i zaleceniami specjalistów. Kiedyś codzienna kąpiel noworodka była normą i świadczyła o odpowiedniej dbałości o higienę dziecka. Dziś wiedza na temat potrzeb skóry maluszka jest szersza, zmieniły się więc też zalecenia co do tego, co ile dni kąpać noworodka.  Jak często kąpać noworodka? Jeśli zastanawiasz się, co ile dni kąpać noworodka, odpowiedź brzmi: mniej więcej co kilka dni lub 2-3 razy w tygodniu. Nie trzeba kąpać noworodka codziennie. Na co dzień wystarczy delikatnie przemywać pupę (przy każdej zmianie pieluszki), rączki i buzię dziecka wacikami nasączonymi letnią wodą. To ważne, bo zarówno okolice ust, jak i szyja maluszka mogą zabrudzić się resztkami pokarmu albo śliną.  Codziennie przemywaj też oczy noworodka, każde osobnym wacikiem zwilżonym letnią wodą lub solą fizjologiczną. Rób to jednym ruchem, w kierunku od zewnątrz do wewnątrz. Ważne: Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) podaje, że dzieci do ukończenia 1. roku życia należy kąpać trzy razy w tygodniu. Częstsze kąpiele nie są potrzebne, bo malutkie dzieci nie pocą się i nie brudzą aż tak bardzo. Dodatkowo częste kąpiele mogą wysuszać wrażliwą skórę i przyczyniać się do powstawania podrażnień. Doświadczona położna i pielęgniarka noworodkowa, Dorota Lewandowska, ma podobne zdanie i zaleca kąpać noworodka co 2-3 dni. Zwraca też uwagę na to, jak ważne w planowaniu kąpieli noworodka są podejście i zwyczaje jego rodziców: Jak często kąpać noworodka: pierwsza kąpiel Pierwsza kąpiel noworodka  może odbyć się w szpitalu, ale nie jest to konieczne (o ile maluszek nie został ubrudzony krwią albo smółką). Wg zaleceń WHO należy odczekać co najmniej 24 godziny od porodu i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz