Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czop śluzowy
AdobeStock
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy:  jak wygląda, kiedy odchodzi?

Czop śluzowy przez całą ciążę pełni bardzo ważną funkcję – chroni płód przed infekcjami. Zostaje wydalony, kiedy szyjka macicy mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu. Sprawdź, o czym dokładnie świadczy odejście czopa śluzowego i kiedy należy jechać do szpitala.

Odejście czopa śluzowego (inaczej korka śluzowego) jest jednym z pierwszych objawów nadchodzącego porodu, ale nie oznacza, że trzeba od razu jechać do szpitala. Czop nie zawsze też odchodzi w całości – zdarza się, że kobieta nawet nie zauważy tego zjawiska, jeśli zachodzi ono stopniowo. Zanim jednak to się stanie, warto wiedzieć, na co się przygotować, jeśli chodzi o wygląd czopa śluzowego: jego kolor, wielkość oraz to czy jest z krwią, czy bez.

Spis treści: 

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

Czop śluzowy w ciąży – co to jest?

Czop śluzowy to „korek” z gęstego śluzu, który znajduje się w szyjce macicy. Przez całą ciążę chroni płód przed drobnoustrojami, które mogłyby przedostać się do macicy i wywołać groźną dla płodu infekcję. Przed porodem zostaje  wypchnięty na zewnątrz, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy się rozwiera, a organizm zaczyna przygotowywać się do porodu.

Od chwili wydalenia czopa śluzowego lepiej powstrzymać się od aktywności seksualnej, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji.

Czop śluzowy – jak wygląda?

Jak wygląda czop śluzowy? Składa się z gęstego, ciągliwego śluzu (gęstszego niż w typowych wydzielinach z pochwy).

Gdy czop odejdzie – na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę o wielkości od 2 do 5 centymetrów. Wiele kobiet przed odejściem czopa śluzowego zastanawia się, „ile tego jest”, a potem nie zauważa momentu odejścia czopa, ponieważ pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy.

Czop śluzowy może mieć różny kolor. Może być przezroczysty, ale także różowy lub brązowy z uwagi na zawartą w nim krew. Zazwyczaj ma lekko żółtą lub beżową barwę. Jeśli czop jest zielony, powinnaś skonsultować się z lekarzem – to może  wskazywać na potencjalną infekcję lub inne dolegliwości. Pozostałe kolory nie powinny wzbudzać niepokoju. 

Czop śluzowy – prawidłowy kolor:

  • przezroczysty,
  • różowy,
  • brązowy,
  • beżowy,
  • lekko żółty. 
Jeśli poród jest blisko, czop śluzowy najprawdopodobniej będzie mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie.
 
Czop śluzowy może być z krwią lub bez. Czop śluzowy bez krwi przypomina galaretowatą wydzielinę, bezbarwną lub w jasnych kolorach (np. lekko żółtym). Czop śluzowy z krwią może być lekko różowy — w przypadku gdy przybiera czerwoną barwę, należy skontaktować się z lekarzem. 
 
 

Jak odchodzi czop śluzowy?

Odejście czopu śluzowego związane jest z rozwarciem szyjki macicy, która wydalając czop śluzowy, robi miejsce dla rodzącego się dziecka. Jest to naturalne zjawisko pod koniec ciąży. 

Czop śluzowy może odejść w jednym kawałku, przypominając korek uformowany z wydzieliny o wielkości od 2 do 5 centymetrów. Wtedy kobieta z pewnością go zauważy. 

Czop śluzowy odchodzi na raty

Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi na raty. Nie przyjmuje on wtedy postaci „korka” z gęstego śluzu, lecz po prostu gęstej wydzieliny, którą kobieta może dostrzec na bieliźnie. Jeśli czop śluzowy w ciąży odchodzi stopniowo – przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska.

Czop śluzowy – kiedy odchodzi przed porodem?

Czop śluzowy odchodzi pod koniec ciąży, ale u każdej kobiety może dziać się to w innym czasie. Moment odejścia czopa śluzowego to sprawa indywidualna. U niektórych ciężarnych czop odchodzi kilkanaście dni przed porodem, u innych – kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej. 

Odejście czopu śluzowego zapowiada poród, jednak nie jest powodem, aby od razu jechać do szpitala. 

W miarę zbliżania się terminu porodu, oprócz odejścia korka śluzowego, możesz spodziewać się także innych objawów. Są to:

Nie martw się, jeśli nie zauważysz odejścia czopu śluzowego – dziecko nadal jest bezpieczne, ponieważ chronią go wody płodowe. Prawdziwe objawy porodu trudno przegapić! 

Odejście czopu śluzowego – kiedy do szpitala?

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • czop śluzowy został wydalony przed 36. tygodniem ciąży,
  • był zabarwiony krwią i towarzyszyły mu nagłe, nasilone skurcze,
  • do odejścia czopu doszło zbyt wcześnie, a masz już za sobą poród przedwczesny.


Zobacz też:

jakie są objawy porodu
Fotolia
Przygotowania do porodu
Odejście wód, biegunka... Sprawdź, jakie są pierwsze objawy porodu!
Niedługo rodzisz i chciałabyś wiedzieć, jakie są pierwsze objawy porodu? Boisz się, że przegapisz coś ważnego i nie zdążysz do szpitala? Przeczytaj naszą ściągawkę: po tych oznakach poznasz, że zaczyna się poród.

Pierwsze objawy porodu mogą pojawić się nawet na kilka dni przed właściwym porodem. Skurcze, które będziesz odczuwała najpierw to skurcze przepowiadające – one nie są oznaką rozpoczęcia porodu , tylko ćwiczeniami macicy przed porodem i właściwymi skurczami porodowymi. Skurcze przepowiadające, zwane też skurczami Braxtona-Hicksa , mogą się pojawić już po 20 tygodniu ciąży. Pierwsze objawy porodu to m.in. obniżenie się brzucha i odejście czopa śluzowego . Dowiedz się, co jeszcze oznacza, że niedługo urodzisz. Pierwsze objawy porodu Czy wiedziałaś, że do pierwszych objawów porodu możemy zaliczyć oczywiste oznaki, takie jak odejście wód płodowych , ale także te mniej znane, jak np. zmiany apetytu czy biegunka? Oto pierwsze objawy porodu – pamiętaj jednak, że nie wszystkie muszą wystąpić u ciebie! brzuch się opuścił (jest niżej niż wcześniej) odszedł czop śluzowy ból pleców, pachwin i ud  biegunka utrata wagi zmęczenie lub przypływ energii  mniej ruchów dziecka  większy apetyt plamienie lub intensywne krwawienie odejście wód płodowych przed porodem regularne skurcze Przeczytaj też , kiedy możesz poczekać jeszcze w domu , a kiedy musisz już jechać do szpitala do porodu .

obniżenie brzucha w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem opada brzuch?
Obniżenie brzucha w ciąży zwiastuje bliski poród. W ten właśnie sposób ciało przygotowuje się do porodu, a dziecko zaczyna układać się w kierunku „wyjścia”. Sprawdź, po czym poznać, że obniżył się brzuch i kiedy to nastąpi.

Obniżenie brzucha w ciąży można zauważyć w ostatnich tygodniach przed porodem. Czasem opadnięciu brzucha towarzyszy też rozpieranie w kroczu i ucisk na pęcherz moczowy. Gdy brzuch się obniży, dziecko przestanie za to uciskać na przeponę, będzie ci więc łatwiej oddychać.  Spis treści:  Obniżenie brzucha w ciąży: przyczyny Kiedy obniża się brzuch w ciąży? Jak wygląda opadnięty brzuch w ciąży? Opuszczony brzuch w ciąży – inne objawy Obniżenie brzucha w ciąży: przyczyny Dlaczego brzuch obniża się przed porodem? Ma to związek z porodem. Na początku ciąży macica unosi się coraz wyżej i stale powiększa. Pod koniec ciąży dziecko i macica zaczynają przygotowywać się do porodu. Maluch zmienia pozycję – główka dziecka przesuwa się coraz bardziej w kierunku kanału rodnego. Gdy dziecko przesuwa się w dół – przyszła mama odczuwa to przez obniżenie brzucha. Zastanawiasz się, czy brzuch zawsze opada przed porodem? Nie jest to regułą, chociaż większość kobiet rzeczywiście ma opadnięty brzuch mniej więcej miesiąc przed terminem porodu . Kiedy obniża się brzuch w ciąży? W którym tygodniu brzuch się obniża? U niektórych kobiet to zjawisko występuje nawet 30 dni przed porodem, u innych – trzy tygodnie. Czas, kiedy to wystąpi, zależy również od tego, w której ciąży jest kobieta. A kiedy opada brzuch w drugiej ciąży? Obniżenie się brzucha w kolejnej ciąży może nastąpić dopiero 7 dni przed porodem lub wcale.  Jak wygląda opadnięty brzuch w ciąży? Obniżony brzuch zauważysz, gdy porównasz zdjęcia np. z 7 miesiąca ciąży i te zrobione w 9 miesiącu. Spójrz na zdjęcie, żeby zobaczyć, jak wygląda opuszczony brzuch w ciąży (zwróć uwagę na pozycję pępka!): Gdy będziesz uważnie obserwować swoje ciążowe ciało, zauważysz, że w ostatnim miesiącu brzuch znajdzie się niżej....

prywatny poród
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Prywatny poród – ile kosztuje, jakie usługi obejmuje rodzenie w prywatnej klinice
Poród prywatny jest swego rodzaju luksusem, ponieważ nie każda ciężarna może pozwolić sobie na wiążący się z nim wydatek. Przyszła mama, decydując się na prywatny poród, chce w ten sposób osiągnąć komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Sprawdź, ile kosztuje poród w prywatnej klinice i czym różni się od tego w szpitalu publicznym.

Poród prywatny odbywa się w prywatnej klinice i jest za niego pobierana opłata. Prywatne kliniki oferują różne pakiety, na które mogą zdecydować się przyszli rodzice.  Wiele kobiet decyduje się na prywatną placówkę, licząc tym samym na większy komfort i wygodę. Niektóre obawiają się rodzenia w publicznym szpitalu. Podczas porodu prywatnego rodząca ma zapewnioną osobną salę, a także szereg usług, dzięki którym rodzi w bardziej komfortowych warunkach. Cena porodu w prywatnym szpitalu Poród w prywatnej klinice jest dużym wydatkiem. Średnio kosztuje 8000 zł, a jeśli w grę wchodzi cesarskie cięcie – cena rośnie do ok. 11000 zł.  Cena prywatnego porodu zależy od: miasta,  wybranej kliniki, wybranego pakietu, zakresu usług. W klinice Medicover w Warszawie prywatny poród to koszt od 8900 zł do 209000 zł. Pakiet „Poród naturalny” – 8900 zł, Pakiet „Cesarskie cięcie” – 12 900 zł,  Pakiet „Prestige” – 20900 zł. Ceny porodu w prywatnym szpitalu Eskulap w Bielsku Białej:  poród siłami natury ze znieczuleniem przewodowym – 4500 zł, cięcie cesarskie – 4500 zł, cięcie cesarskie przy ciąży bliźniaczej – 5200 zł, cięcie cesarskie u pacjentki po dwóch operacjach brzusznych – 4700 zł, konsultacja do porodu (kwalifikacja ginekologiczna z badaniem USG) – 200 zł, konsultacja, kwalifikacja anestezjologiczna do porodu – 150 zł. Poród prywatny w państwowym szpitalu W niektórych państwowych szpitalach również można dopłacić do wybranych usług ponadstandardowych z zakresu położnictwa. Ich koszt zależy od konkretnego miasta i szpitala. Przykładowo za dodatkową opiekę położnej trzeba zapłacić ok. 1000-1500 zł, obecność bliskiej osoby podczas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz