Reguła Naegelego wraz z badaniem USG wykonanym w I trymestrze ciąży pozwalają dość precyzyjnie określić wiek ciąży i przybliżony termin porodu. Szacunki są na tyle dokładne, że na tej podstawie lekarze na późniejszych etapach ciąży oceniają, czy rozwój płodu jest prawidłowy. Pozwala to na dobór odpowiednich procedur medycznych, które w razie problemów pozwalają ratować życie i zdrowie dziecka oraz matki.

Reklama

Obliczanie daty porodu – wzór

Możliwość obliczenia daty porodu zawdzięczamy niemieckiemu położnikowi – Franzowi Naegele, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Wzór stosowany w regule Naegelego wygląda następująco:

termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni

Wzór ten pozwala obliczyć tzw. średni czas trwania ciąży prawidłowej, a zakłada się, że trwa ona 9 miesięcy i 7 dni, czyli ok. 40 tygodni. Reguła Naegelego wykorzystywana jest w kalkulatorach terminu porodu, dzięki którym samodzielnie można w prosty sposób obliczyć przybliżoną datę narodzin dziecka.

Reguła Naegelego zakłada, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a zapłodnienie następuje ok. 14 dnia cyklu. Dlatego w przypadku cykli trwających więcej lub mniej niż 28 dni, modyfikuje się wzór. Przy cyklach krótszych niż 28 dni, wartość 7 obniża się o tyle, o ile krótsze były cykle miesiączkowe. Jeżeli cykle były dłuższe niż 28 dni, wtedy liczbę 7 powiększa się o tyle, o ile dłuższe były cykle miesiączkowe.

Zobacz także

W przypadku cykli nieregularnych reguła Naegelego może dać niedokładny wynik – nie wiadomo, jaką wartość wstawić w ostatnie miejsce wzoru – czy wartość ta powinna być mniejsza, czy większa od 7. W takich przypadkach informacje ważne dla ustalenia terminu porodu uzyskuje się w czasie USG wykonywanego w I trymestrze ciąży.

Obliczanie terminu porodu i reguła Naegelego: ostatnia miesiączka była w maju

Reguła Naegelego zakłada, że wszystkie miesiące trwają trochę ponad 30 dni. Wynika to z prostego obliczenia: 365/12=30,416. Wzór na obliczenie terminu porodu dobrze się sprawdza w przypadku większości kobiet, ale nie jest wystarczająco precyzyjny, gdy data ostatniej miesiączki wypadała w maju. W takim przypadku od wyliczonej ze wzoru daty należy odjąć 3 dni albo, posługując się kalendarzem, ustalić, kiedy wypada koniec 40. tygodnia.

Przykład: Jeśli 1. dzień miesiączki przypadł na 20 maja 2021 i dzień ten wypadał w czwartek, to według reguły Naegelego termin porodu wypada: 27 lutego 2022 roku, czyli w niedzielę, a zatem będzie to 40 tygodni + 3 dni ciąży. Dlatego należy odjąć 3 dni, aby uzyskać datę ukończenia 40. tygodnia ciąży.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama