Seks w ciąży może sprawić nam wiele przyjemności. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby z niego rezygnować. Część kobiet nie ma jednak ochoty na seks w pierwszym trymestrze ciąży. Z kolei seks w drugim trymestrze ciąży, gdy mijają nudności i inne dolegliwości, bywa wyjątkowo przyjemny. Seks w trzecim trymestrze również może być bardzo satysfakcjonujący, jednak u ciężarnych pojawiają się często obawy i pytanie: do kiedy można się kochać z partnerem, by nie zaszkodzić dziecku?

Reklama

Do kiedy można w ciąży uprawiać seks? Nawet do ostatniego trymestru!

Do kiedy można współżyć w ciąży? Wiele par obawia się, że seks w ostatnim trymestrze ciąży może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do ciążowych powikłań, np. odkleja się łożysko lub wtedy, kiedy spodziewacie się bliźniąt. W zdrowej pojedynczej ciąży nie ma mowy o przedwczesnym porodzie wywołanym stosunkiem seksualnym. Lekarze zazwyczaj nie zabraniają seksu przez całą ciążę, a nawet w ostatnich dniach przed terminem porodu.

Obawa przed wywołaniem porodu seksem lub krzywdą dziecka, nawet nie do końca uświadomiona, może być powodem do zaprzestania stosunków i unikania seksu w 3 trymestrze. Warto jednak pamiętać, że im bardziej udane życie seksualne w ciąży, tym bogatszy będzie związek, zarówno przed jak i po narodzinach dziecka.

Dzięki udanemu pożyciu intymnemu może zostać zaspokojone pragnienie akceptacji i bezpieczeństwa, jakie odczuwa kobieta w ostatnich miesiącach przed porodem. Seks w ciąży może być źródłem przyjemności i rozluźnienia.

Jaka pozycja jest najlepsza w 3. trymestrze ciąży?

W 3. trymestrze ciąży duży brzuch może utrudniać kochanie się w wielu pozycjach, a zbliżenia w ciąży stają się dużym technicznym wyzwaniem. Na tym etapie warto zrezygnować z pozycji klasycznej – kobieta może odczuwać dyskomfort, a nawet ból, kiedy mężczyzna uciska swoim ciałem jej brzuch i piersi. Jak w takim razie się kochać dla obustronnej przyjemności?

Zobacz także

W 3. trymestrze ciąży poleca się seks:

  • w pozycji bocznej – kobieta opiera się plecami o klatkę piersiową mężczyzny i uginając nogę, ułatwia mu penetrację, a mężczyzna może w tym czasie obejmować i pieścić jej piersi lub stymulować łechtaczkę;
  • w pozycji na jeźdźca – mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem, twarzą do niego, kobieta może kontrolować głębokość penetracji, a sama pozycja nie uciska jej brzucha;
  • w pozycji na jeźdźca odwróconej – partner leży na plecach, partnerka siedzi tyłem do niego, okrakiem, kobieta kontroluje penetrację, a mężczyzna pieści jej plecy i pośladki.

W ostatnich tygodniach ciąży pochwa jest wyraźnie ciaśniejsza. Dla mężczyzny może to być wyjątkowo przyjemne, ale kobieta może odczuwać lekki ból. Pamiętaj, by nigdy nie zmuszać się do seksu! Podążaj za własnym ciałem i jego potrzebami.

Czy seks w 3. trymestrze ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Wielu mężczyzn boi się, że seks na tak późnym etapie ciąży może zaszkodzić dziecku. To błędne przekonanie. Dziecko jest chronione przez wody płodowe i czop śluzowy. Jest absolutnie niemożliwe, by stosunek seksualny miał na nie jakikolwiek wpływ. Skurcze, jakie mogą pojawić się u kobiety podczas orgazmu, dziecko odczuwa jako przyjemne kołysanie.

Jeżeli krępujesz się kochać z partnerem, a jednocześnie odczuwasz silny popęd seksualny, możesz spróbować zaspokoić się sama. Nie miej wyrzutów sumienia – przyjemność, jaką sobie sprawisz, spowoduje, że obudzą się twoje zmysły. Dzięki temu z większą odwagą pomyślisz o pieszczotach z partnerem.

Czasami, gdy lekarz uzna, że seks mógłby zagrozić utrzymaniu i przebiegowi zagrożonej ciąży, odradza on współżycie. W takiej sytuacji możecie odnaleźć łączącą was bliskość m.in. poprzez:

  • przytulania lub masaż – starajcie się być kreatywni w wymyślaniu tego, co może wam zastąpić stosunek seksualny;
  • pieszczenie się nawzajem ustami, leżąc na boku naprzeciwko siebie – spokojne, powolne pieszczoty mogą sprawić wam prawdziwą satysfakcję;
  • odnajdowanie u partnera nieznanych dotąd stref erogennych, które zapewnią mu nowe doznania.

Wspólne głaskanie, muskanie się wargami i zmysłowe pieszczoty dłońmi mogą wam wynagrodzić brak penetracji.

Sprawdź też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama