W ciąży seks jest inny
W ciąży seks może cię zaskoczyć. Jedne pary za nim przepadają, inne... tracą na niego ochotę. Masz wątpliwości, jak i ile możecie się kochać? Pomożemy ci je rozwiać.
- Łucja Tolak
Bo cały w tym ambaras, by dwoje chciało naraz... To dowcipne powiedzenie jest aktualne nawet wówczas, gdy jesteś w ciąży. Zwłaszcza wtedy bowiem niełatwo o swobodny i spontaniczny stosunek obojga partnerów do seksu. Trudno skupić się na własnych doznaniach, gdy myśli krążą wokół smyka... Ty możesz się bać, czy nie zaszkodzicie maluszkowi, mąż – czy nie sprawi bólu tobie... Sprawdź, jak się bezpiecznie kochać, gdy dziecko jest w drodze!
Co maleństwo czuje, kiedy się kochamy?
Nie zrobicie dziecku krzywdy. Jest ono dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – podczas stosunku nie wnikną tam drobnoustroje ani plemniki. Macica od strony szyjki zaś jest zamknięta warstwą śluzu. W trakcie twojego orgazmu dziecko czuje jedynie delikatne, kołyszące ruchy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może spowodować zupełnie niegroźne skurcze, trwające nawet do 30 minut po stosunku. To tzw. skurcze przepowiadające.
Czy nie przestałam być dla partnera atrakcyjna?
Jesteś pewna, że on tak myśli? Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełne piersi. Może się jednak zdarzyć, że przyszły tata czuje się nieswojo, zwłaszcza jeśli jesteś pierwszą „ciężarówką” w rodzinie. Może jest mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba!”. Porozmawiajcie o tym, co czujecie.
Czytaj też: Co twój mężczyzna myśli o seksie w ciąży
Dlaczego ostatnio nie mam ochoty na seks?
Podobne odczucia miewa wiele ciężarnych kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, jeśli zasypia się wręcz na stojąco, ma się mdłości... Zresztą gdy miną te dolegliwości, pożądanie słabnie z powodu bólu kręgosłupa i niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. A jak zareagowałaś na ciążę? Jeśli cię zaskoczyła i czujesz, że to koniec wolności, swoje rozgoryczenie możesz podświadomie przenieść na jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy są w upragnionej ciąży, skupione tylko na niej. Co na to poradzić? Jeżeli boli cię kręgosłup, poproś męża, by wymasował ci plecy. I może wypróbujecie nową pozycję?
Czytaj też: Skuteczne sposoby na mdłości - poznaj 5 najlepszych
Co zrobić, jeśli po stosunku pojawi się plamienie?
Nawet drobne krwawienie w ciąży może być groźne, więc należy skonsultować je z lekarzem. Trzeba bowiem sprawdzić, czy doszło tylko do niewielkiego otarcia śluzówki szyjki macicy podczas stosunku, czy też sprawa jest poważniejsza. Jeśli to otarcie, nie trzeba ograniczać kontaktów seksualnych.
Mam przedwczesne skrócenie szyjki macicy – czy mogę współżyć?
To zależy, w jakim okresie ciąży doszło do rozpoznania tej nieprawidłowości i jak duże jest skrócenie szyjki macicy. Jeśli konieczne było zabezpieczenie ujścia szyjki macicy szwem lub pessarem, musisz unikać klasycznych stosunków. Gdy skrócenie jest nieznaczne i lekarz stwierdzi, że nie postępuje, można powrócić do współżycia.
Jak uprawiać seks w drugiej połowie ciąży?
Brzuszek jest wtedy większy, więc pozycja klasyczna odpada. Wybór innej zależy od was, najważniejsze jest zaś oczywiście to, by było wam wygodnie. Możesz wybrać jedną z 4 najwygodniejszych pozycji seksualnych w ciąży.
A może w ostatnich miesiącach lepiej unikać seksu?
Z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne – aż do czasu odejścia wód płodowych. Tak powie ci każdy lekarz. Jeżeli jednak boisz się przedwczesnego porodu (takie zagrożenie istnieje w sytuacji, gdy nosisz bliźniaki, cierpisz na niewydolność szyjki macicy lub kiedyś urodziłaś przed terminem), pamiętaj, że przyjemność erotyczną można czerpać nie tylko ze zbliżenia, ale i czułych pieszczot.
Czytaj też: Jak nie urodzić przed terminem - sprawdź, kiedy rośnie ryzyko