Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Lęk przed seksem w czasie ciąży może pojawić się u obu stron, ale silniejszy bywa u mężczyzny. Niepotrzebnie. Dziecku na pewno nic się nie stanie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np. zagrażającego poronienia, porodu przedwczesnego czy odklejania się łożyska. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać.

Reklama

Czy w ciąży można się kochać we wszystkich pozycjach?

W pierwszym trymestrze ciąży lepiej unikać pozycji z głęboką penetracją (pozycja "na jeźdźca" daje kobiecie większą możliwość samodzielnego kontrolowania głębokości penetracji i intensywności ruchów), a w drugiej połowie ciąży lepiej nie uciskać brzucha (zaleca się wtedy pozycje "od tyłu" lub "na boku"). Trzy tygodnie przed porodem najlepiej powstrzymać się od intensywnego seksu, m.in. ze względu na ryzyko przyspieszenia porodu lub przebicia pęcherza owodniowego, które grozi zainfekowaniem dziecka.

Czy z brzuchem podobam się mojemu mężowi?

Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Może się jednak zdarzyć, że dla konkretnego mężczyzny ten fakt będzie blokadą nie do pokonania. Szczególnie dotyczy to panów, którym trudno łączyć wizerunek kobiety – kochanki, z kobietą – żoną i matką. Czasem też kobieta podświadomie wysyła sygnały, że nie jest teraz atrakcyjna i mężczyzna przez to się dystansuje. Warto popracować nad zaakceptowaniem swojego brzuszka, większych piersi. A jeśli to nie rozwiąże problemu, czasem pomaga rozmowa z psychologiem lub seksuologiem, do którego można wybrać się wspólnie.

Dlaczego mam teraz większą ochotę na seks?

To skutek burzy hormonalnej. W ciąży kobiety odkrywają często, że seks staje się ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miałaś kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży twoja seksualność może rozkwitnąć – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie nowej równowagi i poprawę życia erotycznego.

Zobacz także: Seksualne pozycje w ciąży - wygodne propozycje na każdy trymestr

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

Co sprawia, że podczas ciąży seks jest o wiele przyjemniejszy?

Twoje ciało szykuje ci sporo niespodzianek. Oksytocyna (hormon wywołujący skurcze macicy), której poziom wzrasta w ciąży, powoduje, że odczuwasz większą przyjemność z seksu, rośnie też poczucie bliskości z partnerem. Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, więc narządy płciowe są lepiej ukrwione. Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce. To wszystko wzmaga doznania seksualne. W trzecim trymestrze, w miarę powiększania się twoich kobiecych kształtów, sytuacja może się zmienić.

Od kiedy jestem w ciąży, nie mam ochoty na miłosne igraszki, dlaczego?

Kobieta w ciąży nie musi się do niczego zmuszać. Warto jednak pamiętać, że twój spadek ochoty na seks nie zawsze idzie w parze z osłabieniem pragnień twojego męża i jego postrzeganiem ciebie jako pięknej, zadbanej kobiety. Kobieta może stracić zainteresowanie seksem, gdy przeżyła poronienie, długo czekała na dziecko. Upragniona ciąża staje się wtedy najważniejsza, co jest zrozumiałe. W powrocie intymności do sypialni może pomóc szczera rozmowa o tym, co czują obie strony i czego pragną oraz szukanie kompromisu. Warto pamiętać też o tym, że ciążowa burza hormonalna może przygotować ci (także wam) jeszcze jakąś przyjemną odmianę w tej dziedzinie.

Uwaga! Każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, także to, do którego doszło w wyniku stosunku.

Reklama

Polecamy: Na seks najlepszy jest 2. trymestr ciąży – dlaczego?

Reklama
Reklama
Reklama