Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Po porodzie
Fotolia
Połóg

Skurcze macicy i bóle krocza po porodzie

To normalne, że po porodzie czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z ringu po ciężkiej walce. Boli brzuch, obkurczająca się macica, krocze. Znamy sposoby, by złagodzić poporodowe bóle.

Bóle poporodowe przez kilka pierwszych dni po porodzie są normalne, nie musisz się niepokoić. Obserwuj je jednak uważnie, by wykluczyć możliwość komplikacji. Mama po porodzie ma prawo jednak przez kilka tygodni czuć się nie najlepiej.

 

Poporodowe bóle i skurcze brzucha

Silne bóle i skurcze pojawiające się wyraźnie podczas karmienia piersią świadczą o tym, że obkurcza się macica i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka, stymuluje również czynność skurczową macicy.

Nie przejmuj się bólami i skurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie: dzięki temu macica szybciej wróci do dawnych rozmiarów. 
Ból i skurcze macicy możesz odczuwać silniej, jeśli urodziłaś kolejne dziecko, a także wtedy, gdy urodziłaś więcej niż jedno dziecko. 

Co robić, gdy skurcze i bóle są silne:
Jeśli skurcze przeszkadzają Ci się rozluźnić podczas karmienia piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić łagodne środki przeciwbólowe (zwykle z paracetamolem). Pomaga też delikatne głaskanie brzucha. Możesz też zastosować zimny na okolice podbrzusza (np. ze zmoczonej w wodzie pieluszki).
Bóle i skurcze macicy powinny minąć w ciągu tygodnia od porodu.

Kiedy bóle i poporodowe skurcze macicy mogą wzbudzić niepokój: Jeżeli bólom i skurczom macicy towarzyszą cuchnące, krwiste odchody połogowe, albo bóle i skurcze macicy są silne i trwają dłużej niż tydzień, powiedz o tym ginekologowi. Być może wdała się bakteryjna infekcja i konieczne będzie jej leczenie.

 

 

Poporodowe bóle w okolicy krocza

Jeśli dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, krocze jest spuchnięte i obolałe. Nic dziwnego: trzykilogramowy noworodek musiał przecież rozpychać się z całych sił, aby przecisnąć się przez malutki otwór. Gorzej, jeśli krocze pękło lub zostało nacięte podczas akcji porodowej – wtedy będziesz potrzebowała więcej czasu, aby dojść do siebie.
Rana powinna się zagoić mniej więcej w ciągu dziesięciu dni po porodzie, bez względu na to, czy powstała w wyniku samoistnego pęknięcia, czy nacięcia.

Jak pielęgnować okolice krocza
1. Jak najczęściej zmieniaj podpaski (najlepiej podczas każdej wizyty w toalecie).
2. Po każdym skorzystaniu z ubikacji starannie myj krocze ciepłą lub chłodną wodą (zimniejsza łagodzi ból). Pamiętaj o prawidłowym kierunku podmywania: z przodu do tyłu (nigdy odwrotnie!).

Kiedy skontaktować się z lekarzem: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku przeszywającego bólu w kroczu lub w razie rozwiązania się szwów. 

 

 

Jak uśmierzyć ból w okolicach krocza po porodzie

Podczas oddawania moczu staraj się, aby strumień omijał bolesne miejsce. Możesz też spróbować siusiać w trakcie brania prysznica – ciepła woda rozluźni Cię i jednocześnie zapobiegnie infekcji.
Przemywaj miejsca intymne kilka razy dziennie, a następnie dokładnie je osuszaj, najlepiej papierowymi ręcznikami.
Wietrz krocze jak najczęściej. Brak higieny to najczęstsza przyczyna infekcji ran krocza.

Gdy siedzisz, przyda Ci się małe dmuchane kółko (takie, jakiego dzieci używają na basenie), dzięki któremu unikniesz nacisku na ranę. Możesz też podczas siadania próbować zwierać ciasno pośladki, aby uniknąć podrażnienia krocza.
Aby przywrócić prawidłowe napięcie tkanek i krążenie krwi w okolicach podbrzusza, stosuj ćwiczenia Kegla.

 

 

 

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

śluz szyjkowy, płodność, dni płodne, śluz płodny, płodność kobiety
materiały prasowe
Połóg
Mama po porodzie
Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.

Ból brzucha i podbrzusza Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza.  Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha. Wygląd jak w ciąży Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.   Niepokojące krwawienie Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak  w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne.    Połóg to czas, gdy...

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

objawy połogu
Adobe Stock
O połogu
Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie! Spis treści:   Połóg – niepokojące objawy Odchody połogowe Ból kości ogonowej po porodzie Ból brzucha w połogu Ból krocza w połogu Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu Połóg – niepokojące objawy Niektóre objawy w połogu są niepokojące.  Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli: masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny), pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie, temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie), masz dreszcze, piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie, masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie, masz silne bóle podbrzusza lub pleców, oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz, odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy . Odchody połogowe Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni: odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste, są wyjątkowo wodniste, musisz powiadomić o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz