Ciało po ciąży - co zniknie, a co zostanie na zawsze
Spokojnie, nie wszystkie pociążowe zmiany są nieodwracalne. Sprawdź, czego spodziewać się po porodzie.
1 z 8
Brzuch po ciąży
Brzuch po porodzie
Brzuch jak w 6. miesiącu ciąży, rozciągnięta skóra, nadmiar tłuszczu - bez obaw, ok. 6-12 tygodni po porodzie nie będziesz o tym pamiętać. Warunkiem jest zbilansowana dieta, umiarkowane ćwiczenia (pamiętaj, by zacząć ćwiczyć dopiero po 6 tygodniach połogu!) i... cierpliwość. Twoje ciało zmienia się przez 9 miesięcy ciąży, dlatego ciążowy brzuszek nie zniknie w jedną noc. Daj sobie czas.
2 z 8
Piersi po ciąży
Piersi po porodzie
W ciąży są duże, czasem bolesne i bardzo wrażliwe. Po porodzie, jeśli będziesz karmić piersią, jeszcze takie zostaną, ale potem się zmniejszą. Niestety, po ciąży możesz mieć nawet mniejszy rozmiar miseczki biustonosza niż wcześniej.
Rozmiar piersi to jedno, drugie to wielkość i kolor brodawek sutkowych, które jeszcze kilka miesięcy po porodzie mogą być powiększone i ciemne.
Sprawdź - najczęstsze pytania o piersi w ciąży.
3 z 8
Stopy po ciąży
Rozmiar stopy po porodzie
W ciąży z trudem zakładasz swoje ulubione buty? To się zdarza. Za powiększenie rozmiaru stopy u kobiet ciężarnych odpowiada relaksyna - hormon, którego głównym zadaniem jest rozluźnienie więzadeł i przygotowanie w ten sposób organizmu do porodu. Uwaga, większy nawet o pół numeru rozmiar stopy zostanie taki już na zawsze.
4 z 8
Pochwa po porodzie
Pochwa po porodzie
Wiele kobiet obawia się, że pochwa po porodzie już nigdy nie wróci do dawnego stanu. Spokojnie, zazwyczaj wszystko wraca do normy, ale potrzeba na to trochę czasu (3-6 miesięcy) i ćwiczeń, zwłaszcza ćwiczeń mięśni Kegla.
5 z 8
Biodra po porodzie
Biodra po porodzie
W czasie ciąży i porodu kości miednicy u kobiety rozsuwają się o kilka centymetrów, aby ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Po porodzie na pewno to zauważysz - obwód bioder będzie większy, a wcięcie w talii - jeszcze wyraźniejsze. Ten stan może utrzymywać się przez długi czas (kilka lat), zdarza się też, że biodra już nigdy nie wracają do stanu sprzed ciąży. Ale nie ma się co martwić, szerokie biodra są przecież takie kobiece!
6 z 8
Dziąsła po ciąży
Dziąsła po porodzie
W ciąży dziąsła często krwawią i bolą - to efekt działania progesteronu. Dobra wiadomość - po porodzie dolegliwości miną! Pamiętaj tylko, by regularnie odwiedzać dentystę i - jak zawsze - dbać o higienę jamy ustnej.
7 z 8
Przebarwienia po ciąży
Przebarwienia po ciąży
Ciemne plamy na skórze, czyli tzw. ostuda, pojawiają się na twarzy zwłaszcza u kobiet o ciemnej karnacji. Dzieje się tak, ponieważ w ciąży pod wpływem działania hormonów następuje zwiększona produkcja melaniny. Przebarwienia nie znikną od razu po porodzie, ale w ciągu kilku miesięcy powinny stać się już znacznie jaśniejsze. Jeśli po pół roku nadal dostrzegasz ostudę, udaj się do dermatologa. Gdy skończysz karmić piersią, będziesz mogła rozpocząć kurację kremami wybielającymi.
8 z 8
Rozstępy po ciąży
Rozstępy po ciąży
Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, biodrach i piersiach. Gdy są świeże, mają czerwony lub brunatny kolor. Niestety, bardzo trudno całkowicie się ich pozbyć. Z czasem rozstępy bledną i się spłycają, ale nie znikają. Warto jednak jeszcze w czasie ciąży smarować miejsca szczególnie narażone na rozciągnie specjalnymi kremami (koniecznie takimi, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży). Dzięki temu rozstępów będzie mniej, a te które się pojawią, będą mniejsze.
Sprawdź 6 sposobów, by uniknąć nacięcia krocza przy porodzie.