Ciąża cię zaskoczyła. Bo trzeba jeszcze spłacić kredyt albo skończyć studia, a tu... dziecko. Jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z niemowlęciem, możesz też czuć lęk, czy będziesz potrafiła się nim opiekować, czy będziesz dobrą matką. Trudne uczucia mogą być tylko pierwszą reakcją na wiadomość o ciąży, z czasem ich intensywność zmaleje. Gdy poświęcisz uwagę rozwiązywaniu konkretnych problemów, stopniowo oswoisz się z nową sytuacją i zaczniesz dostrzegać jasne strony macierzyństwa.

Reklama

Kochanie, będziesz ojcem

Twoi bliscy jeszcze nic nie wiedzą. Pełna obaw wyobrażasz sobie scenę, w której mówisz swojemu partnerowi: „Będziemy mieli dziecko”. Tak wiele teraz zależy od jego reakcji, od tego, czy zaakceptuje ciążę i będzie cię wspierał, otoczy czułością i troską. Jeśli tak się stanie, na pewno poczujesz się bezpieczniej, będziecie mogli wspólnie szukać najlepszych rozwiązań i podejmować ważne decyzje. Macie na to prawie 9 miesięcy. To dużo czasu, żeby sobie wszystko poukładać i przygotować się na przyjęcie dziecka.

Zobacz nasz kalendarz ciąży

Musisz wiedzieć, że najbliższe miesiące będą dla ciebie i twojego mężczyzny czasem przemian psychicznych. On też może teraz przeżywać różne trudne uczucia, razem będzie wam łatwiej stawić im czoła. Nie koncentrujcie się na samych trudnościach, rozmawiajcie często o jasnych stronach rodzicielstwa. Pamiętajcie – akceptacja ciąży i mającego się narodzić dziecka jest procesem. Wasze uczucia będą się zmieniały w miarę rozwoju ciąży. W tym czasie macie szansę zbudować emocjonalną więź z dzieckiem. Wiadomość o jego istnieniu jest początkiem tej więzi, a początki często bywają trudne.

Doktorze, proszę mnie prowadzić

Wczesna ciąża to również czas gwałtownych przemian hormonalnych, które mogą się objawiać drażliwością i chwiejnością emocjonalną. Gdy twoje ciało przyzwyczai się do nowego stanu i odzyska równowagę, będzie ci łatwiej radzić sobie z trudnymi uczuciami. Może się też okazać, że większość tych uczuć po prostu się „rozpuści”, gdy usłyszysz bicie serduszka twojego dziecka, zobaczysz na monitorze jego paluszki, czy poczujesz, jak się rusza w twoim brzuchu.
W opanowaniu stresu z pewnością pomoże wczesny wybór budzącego zaufanie lekarza prowadzącego ciążę. Kontakt z fachowcem pozwoli ci się poczuć pewniej. Podczas wizyty dowiesz się, ile tygodni ma twoje dziecko i poznasz przybliżony termin porodu. Lekarz zleci niezbędne badania w ciąży i powie ci, jak o siebie dbać. Będzie ci towarzyszył aż do momentu rozwiązania, czuwając nad zdrowiem twojego dziecka i twoim. Taka relacja z lekarzem da ci wsparcie i będzie budować twoje poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz także

Witaj, maleństwo

Chwila, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, to rozstanie z dzieciństwem. Od tej pory musisz wziąć na siebie odpowiedzialność za rozwijające się dziecko. Pożegnanie własnego dzieciństwa może budzić smutek, żal, czy przygnębienie. Tracisz beztroskę dotychczasowego życia i poczucie wolności. Możesz doświadczać wielu trudnych, często sprzecznych i zmiennych uczuć. Nie warto z nimi walczyć, odrzucane czy spychane w ciemny kąt, i tak prędzej czy później dojdą do głosu. Nie pozwól też, żeby emocje w ciąży cię wciągały czy zalewały, nie poddawaj im się. W obydwu przypadkach tracisz cenną energię. Będzie najlepiej dla ciebie i twojego dziecka, gdy po prostu pozwolisz tym trudnym emocjom być; spróbuj je zaakceptować i zrozumieć. Możesz się też bać, czy donosisz ciążę i urodzisz zdrowe dziecko, czy dasz radę udźwignąć tę odpowiedzialność. Ciąża wymaga zmiany trybu życia, wiąże się z koniecznością rezygnacji z niektórych przyzwyczajeń. Wszystko to jest częścią procesu dojrzewania do nowej roli życiowej – roli matki. Dziel się tymi obawami z bliskimi osobami, szczególnie ze swoim mężczyzną.

Gdybyś jednak poczuła, że nie radzisz sobie z burzą emocji, nie podejmuj pochopnie żadnych życiowych decyzji, żeby temu zaradzić. Możliwe, że odezwały się jakieś twoje nierozwiązane problemy z przeszłości. Poszukaj grupy wsparcia dla kobiet w ciąży lub zwróć się o pomoc do psychoterapeuty. Ciąża to świetny czas, by zajrzeć w głąb siebie i uwolnić się od ograniczeń przeszłości.

Reklama

Jakie badania są w ciąży niezbędne?

Reklama
Reklama
Reklama