Kosmetyki w ciąży: jakich można używać, a jakie nie są bezpieczne?
Kosmetyki w ciąży to temat równie ważny co dieta czy kontrole lekarskie. Nie każda ciężarna wie, że bezpieczne kosmetyki w ciąży nie powinny zawierać niektórych składników, bo część z nich może szkodzić rozwojowi płodu. Kremy wyszczuplające, balsamy antycellulitowe czy silne kosmetyki z kwasami – lepiej o nich zapomnij w ciąży!
1 z 6
Kosmetyki w ciąży to wbrew pozorom ważny element dbania o zdrowie swoje i dziecka. Nie tylko dieta ma wpływ na przebieg ciąży, ale również to, jakich używasz kosmetyków. Niektóre z nich są po prostu niewskazane lub wręcz zakazane dla kobiet w ciąży (np. silnie działające kosmetyki przeciwzmarszczkowe czy przeciwtrądzikowe zawierają składniki, które – przenikając przez łożysko i dostając się do krwiobiegu – mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu). Inne, choć całkowicie bezpieczne kosmetyki, mogą się okazać nieodpowiednie akurat dla ciebie. Nawet jeśli nie jesteś alergikiem.
Kosmetyki w ciąży: jakie są bezpieczne?
Poniżej podpowiadamy, jakich kosmetyków można używać w ciąży, i czym się kierować, kompletując swoją ciążową kosmetyczkę. Warto też wiedzieć, jakich kosmetyków nie używać w ciąży. Oto sześć przykazań, o których nie możesz zapomnieć podczas zakupów w perfumerii lub drogerii.
1. Uważaj na kremy wyszczuplające w ciąży
Skrupulatnie sprawdzaj, czy kosmetyk, który chcesz kupić, nie zawiera składników niewskazanych czy zabronionych w ciąży. Na co powinnaś uważać? Na pewno na preparaty z kofeiną, czyli np. popularne kremy wyszczuplające. Lista niepożądanych działań kofeiny jest długa: podnosi ciśnienie krwi, wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, utrudnia przyswajanie wapnia, zmniejsza zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Dlatego lekarze na wszelki wypadek zalecają kobietom w ciąży, by nie używały kosmetyków z kofeiną.
2. W ciąży odstaw kosmetyki z kwasem salicylowym i retinoidy
Podobną ostrożność zaleca się kobietom w ciąży podczas stosowania silnie działających kosmetyków z kwasem salicylowym oraz preparatów z retinolem lub retinoidów, czyli witaminą A. Jej wysokie stężenie w organizmie mamy może być przyczyną powstawania wad rozwojowych u dziecka, np. nieprawidłowego rozwoju serca czy rozszczepu podniebienia.
Uwaga, aloes należy do produktów zakazanych w ciąży – ciężarne nie mogą go jeść, pić ani przyjmować suplementów na jego bazie. Inaczej jest jednak z produktami do pielęgnacji: kosmetyki z aloesem w ciąży są dozwolone, nie wyrządzą krzywdy tobie ani dziecku.
3. Nie eksperymentuj z kosmetykami w ciąży
Hormony, które szaleją w organizmie przyszłej mamy, są przyczyną nie tylko osławionych ciążowych dolegliwości czy nie mniej przykrych wahań nastrojów. Powodują również, że pod wpływem estrogenów zmienia się twoja skóra. Zazwyczaj na plus. Niestety, nie zawsze – niekiedy cera kobiety staje się wrażliwa, sucha i podatna na uczulenia. I to tak bardzo, że alergicznie reaguje nawet na te kosmetyki, które znała od lat. Dlatego najbezpieczniej jest stosować preparaty dobrze znane (chyba że twoja skóra zaczęła na nie źle reagować – wtedy konieczna jest zmiana).
4. Wybieraj kosmetyki hipoalergiczne w ciąży
Nawet jeśli dotychczas miałaś to szczęście, że o uczuleniu na kosmetyki tylko czytałaś lub słyszałaś od koleżanek, będąc w ciąży, musisz się liczyć z ryzykiem alergii. Wszystko przez burzę hormonalną. Najlepiej więc postaw od razu na preparaty delikatne, nawet hipoalergiczne. A już na pewno stosuj je do higieny okolic intymnych, szczególnie narażonych na podrażnienia.
5. Sprawdzaj, czy kosmetyki są przeznaczone dla ciężarnych
Dzięki temu zyskujesz pewność, że preparaty, których używasz do pielęgnacji ciała, nie mają w swoim składzie niczego, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na ciebie lub dziecko. Na przykład kosmetyki antycellulitowe zawierają zazwyczaj kofeinę lub retinoidy (syntetyczne pochodne witaminy A). A kobiety w ciąży – jak już pisaliśmy – nie powinny używać preparatów z tymi składnikami. Jak więc radzić sobie z „pomarańczową skórką”, której powstawaniu sprzyja ciąża? Właśnie wcierając w narażone na cellulit części ciała kosmetyki przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży, ponieważ nie mają one ani kofeiny, ani retinoidów.
6. Kosmetyki w ciąży: zmień nawyki
Przy doborze kosmetyków kierowałaś się dotychczas przede wszystkim wygodą? Z tego powodu np. nie używałaś specjalnych preparatów do higieny miejsc intymnych, tylko myłaś całe ciało jednym perfumowanym żelem? Teraz gdy jesteś w ciąży, powinnaś to zmienić. Perfumowane mydła sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych. Dlatego zamiast na wygodę postaw na profilaktykę i od dziś do higieny okolic intymnych stosuj specjalne środki do tego przeznaczone, najlepiej z kwasem mlekowym.
Zobacz też:
2 z 6
W ciąży studiuj etykiety kosmetyków
Zawsze sprawdzaj, czy kosmetyk, który chcesz kupić, nie zawiera składników zabronionych w ciąży, np. silnie działających kwasów, retinolu, kofeiny.
3 z 6
Nie testuj nowych kosmetyków w ciąży
W ciąży skóra może stać się wrażliwa i podatna na alergie. Nie kupuj więc kosmetyków, których nigdy wcześniej nie używałaś.
4 z 6
Wybieraj kosmetyki hipoalergiczne
Postaw na preparaty delikatne, naturalne. Stosuj je szczególnie do higieny okolic intymnych.
5 z 6
W ciąży kupuj kosmetyki dla ciężarnych
Będziesz mieć pewność, że są bezpieczne i przebadane pod kątem potrzeb twojej skóry.
6 z 6
Pamiętaj o higienie intymnej
Do higieny intymnej w ciąży stosuj specjalne kosmetyki, najlepiej z kwasem mlekowym.