Masowanie brzucha w ciąży: dozwolone, jeśli omijasz jedno wrażliwe miejsce
Masowanie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku, jeśli robi się to umiejętnie. Dotykanie, głaskanie i wcieracie kosmetyków w ciążowy brzuch może budzić obawy, ale o skórę brzucha można zadbać w bezpieczny sposób.
Masaż brzucha w ciąży jest bardzo potrzebny: uelastycznia skórę i sprawia, że staje się mniej podatna na rozciąganie. Masowanie brzucha w ciąży może pomóc uchronić przed rozstępami albo sprawić, że blizny będą płytsze i przez to mniej widoczne. Niektóre kobiety obawiają się jednak, że dotykanie i masowanie brzucha w ciąży kosmetykami może źle wpłynąć na dziecko albo wywołać skurcze. Jak w takim razie bezpiecznie pielęgnować skórę na brzuchu w ciąży?
Masowanie brzucha w ciąży: od kiedy można?
Im wcześniej, tym lepiej. Idealnie, gdybyś zaczęła masować skórę na brzuchu jeszcze przed ciążą lub zaraz po tym, gdy zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym. Od 3. miesiąca ciąży warto masować brzuch dwa razy dziennie. Ale aby nie doprowadzić do przedwczesnych skurczów, dwa tygodnie przed porodem lepiej zrezygnować z tej formy pielęgnacji.
W jaki sposób masować brzuch w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku?
Przede wszystkim masowanie brzucha w ciąży należy wykonywać bardzo delikatnie, omijając jego górną część – intensywne dotykanie tego miejsca może wywołać przedwczesne skurcze. Możesz robić masaż punktowy brzucha – dwoma palcami chwyć skórę i lekko unoś ją kawałek po kawałku, poruszaj i puść. Masaż możesz zakończyć chłodnym prysznicem, który spowoduje, że skóra stanie się bardziej jędrna i poprawi się krążenie krwi (to również dobrze wpływa na stan skóry i pomaga w walce z opuchlizną).
Co jest potrzebne do masażu brzucha w ciąży?
Podczas masowania brzucha w ciąży warto wcierać w skórę olejki, np. migdałowy, z jojoby, z zarodków pszennych. Możesz wykorzystać także oliwkę dla niemowląt, a nawet oliwę z oliwek. Zawarte w nich składniki nawilżą skórę i sprawią, że stanie się miękka i elastyczna.
W ciąży możesz również wykonywać masaż brzucha na sucho z wykorzystaniem szczotki. Wcześniej warto zrobić delikatny peeling całego ciała, żeby kosmetyki pielęgnacyjne mogły lepiej się wchłaniać.
Jakich kosmetyków używać do masażu brzucha w ciąży?
Oprócz wymienionych wcześniej olejków do masowania brzucha można stosować preparaty, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży – uwzględniają one szczególne wymagania skóry przyszłej mamy. Z powodzeniem można również używać kremów i olejków, które zawierają naturalne, ekologiczne składniki. Ich jakość i bezpieczeństwo powinny być potwierdzone certyfikatami np. BDiH, ECOCERT. Niektóre przyszłe mamy decydują się także na używanie delikatnych kosmetyków dla małych dzieci, np. emolientów czy nawilżających balsamów do ciała.
Zobacz też:
- Zabiegi kosmetyczne, na które powinnaś uważać w ciąży
- Szczotkowanie piersi: dlaczego warto to robić?
- Kremy na rozstępy: 15 kosmetyków, które naprawdę działają!