Od lat specjaliści zachęcają przyszłe mamy do aktywności fizycznej w czasie ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może w ten sposób poprawić kondycję, lepiej przygotować się do porodu i szybciej powrócić do formy po urodzeniu dziecka. Okazuje się jednak, że ćwiczenia to olbrzymia korzyść nie tylko dla kobiety, ale i dla maluszka.

Reklama

Inwestycja w zdrowie dziecka

Wcześniejsze badania koncentrowały się na korzyściach dla kobiet z nadwagą i pań z cukrzycą ćwiczących w czasie ciąży. Najnowsze odkrycie wskazuje, że aktywność fizyczna szczupłych i zdrowych ciężarnych może także bardzo korzystnie wpływać na zdrowie dziecka.

Zespół Jun Seoka Sona z Uniwersytu Stanowego w Waszyngtonie porównał potomstwo myszy, które ćwiczyły umiarkowanie przez 60 minut każdego dnia, z grupą kontrolną, która nie ćwiczyła. Po odstawieniu od piersi małe myszki przez 8 tygodni karmiono wysoko tłuszczową dietą. Co to oznacza w praktyce? U potomstwa aktywnych myszy po spożyciu pokarmu zwiększała się produkcja ciepła i spalane były dodatkowe kilokalorie. Co więcej, dzieci myszy, które sprawniej spalały tłuszcz, wykazywały mniej objawów cukrzycy i stłuszczenia wątroby oraz miały mniejsze szanse na rozwinięcie otyłości, czy problemów zdrowotnych związanych z nadwagą.

Ruch to zdrowie

Co prawda badanie zostało przeprowadzone na myszach, ale eksperci zapewniają, że aktywność fizyczna w czasie ciąży jest świetnym pomysłem (o ile lekarz prowadzący ciążę nie zabroni). „Opierając się na naszych odkryciach, zalecamy, aby kobiety - niezależnie od tego, czy są otyłe, czy chorują na cukrzycę - regularnie ćwiczyły w czasie ciąży, ponieważ sprzyja to zdrowiu metabolicznemu ich dzieci” - powiedział Son. Naukowcy będą kontynuować swoje badania, aby sprawdzić, dlaczego i jak ćwiczenia podczas ciąży wpływają na płód, a także zdrowie potomstwa już po narodzinach.

Reklama

Źródło: independent.co.uk

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama