Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA]
Emocje w ciąży nie zawsze łatwo okiełznać, często pojawia się płaczliwość i silny stres. Dlaczego w ciąży tak trudno o równowagę psychiczną i kogo częściej dopadają trudne emocje − wyjaśnia psycholog.
Emocje w ciąży bywają trudne, a psychologowie potwierdzają, że kobiety spodziewające się dziecka, oprócz zadowolenia i pełnego radości oczekiwania na narodziny, przeżywają typowe dla swojego stanu kryzysy – smutek, lęk, a nawet depresję. Płaczliwość i stres mogą pojawiać się zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i bezpośrednio przed porodem.
Spis treści:
- Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres?
- Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom?
- Smutek w ciąży: co może pomóc?
Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres?
Smutek w ciąży pojawia się dość często: na początku ciąży przyszłe mamy bywają nadwrażliwe, zbyt pobudliwe i mogą nie radzić sobie ze swoimi ciągle zmieniającymi się emocjami. Ciążowe niepokoje i lęki związane są przede wszystkim z przebiegiem ciąży i porodu, natomiast poczucie niepewności co do wywiązania się z roli matki bywa przyczyną depresji. Depresja ciążowa dotyka ok. 10 proc. ciężarnych, a aż jedna na cztery kobiety miewa problemy ze zdrowiem psychicznym w ciąży. Depresja ciążowa może być mylona z typowymi dla ciąży zaburzeniami nastroju. Ważne jest jej wczesne rozpoznanie, które pozwoli w porę otoczyć kobietę odpowiednią opieką i zapobiec wystąpieniu depresji poporodowej – groźnej i dla mamy, i dla dziecka.
Wcześniejsze badania potwierdzały, że trudne emocje w ciąży rzadziej występują u dojrzałych kobiet o dobrej samoocenie i zadowolonych z relacji z partnerem. Nie jest to jednak regułą.
Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom?
Silne emocje w ciąży mogą zdarzyć się nawet wtedy, gdy ciąża przebiega bez powikłań. Płacz w ciąży może wywołać np. konflikt z partnerem, trudności materialne czy brak wsparcia ze strony otoczenia, a także to, że ciąża była nieplanowana. Ale jeśli przyszła mama ma jakieś problemy ze zdrowiem, swoim lub dziecka, to wtedy głównym powodem jej negatywnych emocji staje się troska o dziecko i przebieg ciąży. Wówczas bardzo może pomóc dobra wiedza o stanie zdrowia (swojego i dziecka) i niezbędnym leczeniu. Ważne jest zwłaszcza zaufanie do lekarza oraz wsparcie ze strony najbliższych. To wszystko pozwoli zmniejszyć niepokój, wyciszyć lęk i przywrócić równowagę, która jest niezbędna w dalszym okresie ciąży.
Smutek w ciąży: co jeszcze może pomóc?
Czy wszystkie kobiety w ciąży dopada stres i nieuzasadniony smutek? Nowsze badania wykazały, że trudno określić jeden typowy sposób, w jaki zachowują się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży – taki, który odróżniałby je od kobiet niebędących w ciąży. Potwierdziły jednak, że niepokój i płacz w ciąży rzadziej pojawiają się u przyszłych mam, które potrafią konstruktywnie myśleć, czyli dobrze analizować sytuację i skutecznie rozwiązywać problemy. Takie podejście może chronić je przed silnym stresem i nerwami w ciąży.
Warto pamiętać, że ciąża może być nie tylko czasem radosnego oczekiwania i obserwowania rozwoju nienarodzonego dziecka. Sprzyja również uświadamianiu sobie wielu trudności i wyzwań, jakie przed nami stoją. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie podczas 9 miesięcy, na jakie może liczyć przyszła mama – ze strony partnera lub innych bliskich oraz opiekującego się nią personelu medycznego.
Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?
Zobacz też:
- Szczęśliwa po porodzie – od czego to zależy?
- Ciążowe strachy
- Jak stres w ciąży wpływa na poród?