stres przed porodem
Fotolia
Wygląd i samopoczucie

Stres przed porodem: czy nerwy mogą wywołać poród? [WYJAŚNIA PSYCHOLOG]

Stres przed porodem nie tylko źle wpływa na rozwój dziecka, ale też na przebieg samego porodu. Może go przyspieszyć, a intensywny stres w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może doprowadzić nawet do poronienia.

Stres przed porodem pojawia się u wielu kobiet w ciąży, ale często za przyczynę lęków oraz wysokiego poziomu niepokoju uważa się po prostu fakt bycia w ciąży. Tymczasem ciąża jest z wielu powodów czasem stresującym, a badania naukowe pokazały, że nerwy w ciąży wpływają na rozwój mózgu dziecka! Rzadziej jednak mówi się o tym, że stres przed porodem przekłada się bezpośrednio na sam poród.

Stres przed porodem: jak emocje wpływają na poród?

Stres przed porodem może w znacznym stopniu zaburzyć przebieg porodu. Hormonalny mechanizm porodu jest skomplikowanym procesem. Najważniejsze są w nim jednak dwie substancje: oksytocyna i adrenalina. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby podczas porodu w ciele kobiety było jak najwięcej naturalnej oksytocyny, a jak najmniej adrenaliny. Stres przed porodem może zmienić właściwe proporcje tych hormonów.

Za co odpowiadają hormony, na które bezpośredni wpływ ma stres przed porodem?

  • Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wydzielana jest przez matkę po to, aby poród mógł postępować. Warunki idealne dla wytwarzania tego hormonu to spokój, relaks, poczucie bezpieczeństwa, intymność, bliskość (również fizyczna) z partnerem.
  • Adrenalina i kortyzol to z kolei hormony stresu. Pojawiają się w ciele, gdy odbierasz daną sytuację jako zagrażającą, gdy czujesz niepokój, lęk, stres. Ciało się wtedy napina, uwaga koncentruje, przygotowujesz się do odparcia ataku. Zastanów się teraz: czy kiedy czułaś ogromny niepokój, byłaś w stanie skoncentrować się na czymś takim jak miłość bądź inne pozytywne emocje?


Poczucie miłości, bliskości, bezpieczeństwa sprawia, że oksytocyna zalewa organizm, jednak z drugiej strony lęk, niepokój, stres, obawa przed oceną sprawiają, że zamiast oksytocyny w ciele pojawia się adrenalina i kortyzol, które znoszą działanie hormonu miłości. Z czysto biologicznego punktu widzenia nie da się jednocześnie czuć miłości i lęku! To dlatego stres przed porodem może być szkodliwy.

Czy stres może przyspieszyć poród?

Długotrwały stres w ciąży może przyspieszyć poród, bo uwalniana w wyniku stresu adrenalina może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Na wcześniejszych etapach ciąży bardzo silny stres może wywołać poronienie

Stres przed porodem a depresja: jak wpływa na poród?

Stres w ciąży i przed porodem pojawia się często, bo ciąża predysponuje do wystąpienia trudności natury psychologicznej. To czas, w którym kobieta jest szczególnie podatna na depresję. W Polsce ciągle niewiele się o tym mówi, jednak na Zachodzie podaje się, że wiele kobiet w ciąży cierpi na tę poważną chorobę. To bardzo ważne – kobiety z depresją inaczej przechodzą przez poród! Ich brak wewnętrznej energii, wiary we własne siły i trudności z odczuwaniem pozytywnych emocji mogą skutecznie utrudnić cały przebieg akcji porodowej.

Co to jest tokofobia?

Stres przed porodem może przeobrazić się w tokofobię, czyli paniczny lęk przed porodem. Aby tokofobia była zdiagnozowana, należy skontaktować się z psychologiem bądź psychiatrą i podjąć terapię.

Uwaga, jeśli kiedykolwiek cierpiałaś z powodu zaburzeń lękowych lub afektywnych dwubiegunowych, pamiętaj, aby w okresie ciąży być pod kontrolą nie tylko ginekologa, ale też specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Stres przed porodem: co pomoże się zrelaksować?

Wypróbuj te sposoby, by zmniejszyć stres przed porodem:


Pamiętaj jednak, że jeśli te sposoby na stres przed porodem nie zadziałają, trzeba zgłosić się na konsultację do psychologa bądź psychoterapeuty. Twój stan psychologiczny ma wpływ nie tylko na to, jak będziesz wspominać ciążę, ale też na to, jak będzie przebiegać poród. Oznacza to tyle, że im więcej będzie w tobie spokoju, relaksu, akceptacji, miłości, tym więcej naturalnej oksytocyny wytworzy twój organizm. I tym samym sprawniej przebiegać będzie akcja porodowa.

Szczęśliwa ciąża: raport specjalny Mamotoja.pl
Mamotoja.pl

Uwaga! Z hasztagiem #UstąpCiężarnej zakładamy też zamkniętą grupę na Facebooku. Dołączysz?

Zobacz też: Zobacz też:

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

Mama
Joga dla początkujących: medytacja – co daje i jak zacząć praktykować? [WIDEO]
Medytacja pozwala na wyciszenie się, ukojenie myśli i zrelaksowanie umysłu. To świetny sposób na walkę ze stresem. Aby zacząć medytować, wystarczy znaleźć zaciszne miejsce, usiąść wygodnie i pozwolić myślom płynąć.

Jak zacząć medytować, pokazuje pochodzący z New Delhi w Indiach nauczyciel jogi, Jimmy z Yoga Retreatment w Pałacu Komierowo . Podstaw medytacji możecie nauczyć się w ramach naszej akcji Lato z Mamo, To Ja, w której przedstawiamy co tydzień instrukcję wykonania kolejnych podstawowych sekwencji jogi. Wiecie już, jak zrobić  Powitanie Słońca , Shalabhasana, czyli pozycję świerszcza oraz Dhanurasana ( pozycję łuku ). Dziś zobaczcie materiał wideo, jak wygląda medytacja w praktyce! Spis treści: Co daje medytacja? Jak zacząć medytować? Na czym polega medytacja? Co daje medytacja? Pięć minut medytacji codziennie rano potrafi zdziałać cuda. Dlaczego warto medytować? By uspokoić gonitwę myśli, połączyć się ze swoim sercem, zniwelować stres. To udowodnione naukowo: medytacja nie tylko relaksuje umysł , ale pomaga też zmniejszyć wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jak zacząć medytować? Zdaniem Jimmy’ego „to bardzo proste, jeśli masz powód i warunki, by to robić”. Usiądź w wygodnej pozycji. Możesz skrzyżować nogi albo, jeśli masz problemy z kolanami, usiąść na krześle. Znajdź odpowiednią przestrzeń dookoła siebie. Zwróć uwagę, czy jest cicho, czy nie ma zbyt wiele hałasu. Teraz możesz zacząć medytować. Na czym polega medytacja? To ćwiczenie umysłu, za pomocą którego możesz zagłębić się w swoich myślach, nie rozpraszając się bodźcami z zewnątrz. Oto wskazówki, jak medytować:   Usiądź w odludnym miejscu, trzymaj plecy wyprostowane. Rozluźnij ramiona. Złącz palec wskazujący z kciukiem, zaś dłonie, grzbietami do dołu, oprzyj na kolanach. Zamknij oczy, podbródek skieruj w stronę podłogi. Rozluźnij twarz i pozwól, by pojawił się na niej uśmiech. Skoncentruj się na oddychaniu. Powoli weź głęboki wdech. Powoli weź wydech. Zrelaksuj umysł. Staraj się...

płacz i smutek w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Trudne emocje w ciąży: kogo częściej dopada ciągły płacz i smutek? [KOMENTARZ PSYCHOLOGA]
Emocje w ciąży nie zawsze łatwo okiełznać, często pojawia się płaczliwość i silny stres. Dlaczego w ciąży tak trudno o równowagę psychiczną i kogo częściej dopadają trudne emocje − wyjaśnia psycholog.

Emocje w ciąży bywają trudne, a psychologowie potwierdzają, że kobiety spodziewające się dziecka, oprócz zadowolenia i pełnego radości oczekiwania na narodziny, przeżywają typowe dla swojego stanu kryzysy – smutek, lęk, a nawet depresję. Płaczliwość i stres mogą pojawiać się zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i bezpośrednio przed porodem. Spis treści: Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres? Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom? Smutek w ciąży: co może pomóc? Emocje w ciąży: dlaczego pojawia się płacz i stres? Smutek w ciąży pojawia się dość często:  na początku ciąży przyszłe mamy bywają nadwrażliwe , zbyt pobudliwe i mogą nie radzić sobie ze swoimi ciągle zmieniającymi się emocjami. Ciążowe niepokoje i lęki związane są przede wszystkim z przebiegiem ciąży i porodu, natomiast poczucie niepewności co do wywiązania się z roli matki bywa przyczyną depresji . Depresja ciążowa dotyka ok. 10 proc. ciężarnych, a aż jedna na cztery kobiety miewa problemy ze zdrowiem psychicznym w ciąży. Depresja ciążowa może być mylona z typowymi dla ciąży zaburzeniami nastroju. Ważne jest jej wczesne rozpoznanie, które pozwoli w porę otoczyć kobietę odpowiednią opieką i zapobiec wystąpieniu depresji poporodowej  – groźnej i dla mamy, i dla dziecka.  Wcześniejsze badania potwierdzały, że trudne emocje w ciąży rzadziej występują u dojrzałych kobiet o dobrej samoocenie i zadowolonych z relacji z partnerem. Nie jest to jednak regułą.  Płacz w ciąży: co sprzyja negatywnym emocjom? Silne emocje w ciąży mogą zdarzyć się nawet wtedy, gdy ciąża przebiega bez powikłań. Płacz w ciąży może wywołać np. konflikt z partnerem, trudności materialne czy brak wsparcia ze strony otoczenia, a także to, że ciąża była nieplanowana . Ale jeśli przyszła mama ma jakieś problemy...

Stres w ciąży
Fotolia
Aktualności
Stres w ciąży ma ogromny wpływ na dziecko. Zwiększa ryzyko zaburzeń
Negatywne emocje i stres w ciąży mają wpływ na dziecko jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Jakie są konsekwencje stresu w ciąży?

Badacze z Uniwersytetu Ottawy w Kanadzie odkryli, że u dzieci, których matki stresowały się w czasie ciąży, częściej występują zaburzenia zachowania. Stres w ciąży ma wpływ na dziecko Kanadyjscy naukowcy zebrali od ciężarnych kobiet dane dotyczące stresujących sytuacji występujących w ich życiu, takich jak choroby w rodzinie, kłopoty w pracy czy nieporozumienia z najbliższymi. Dzięki tym informacjom doszli do wniosku, że kobiety, które były często zestresowane w czasie ciąży, częściej rodziły dzieci z zaburzeniami zachowania , takimi jak ADHD. Stres w ciąży może powodować u dzieci zaburzenia charakteryzujące trudnością z hamowaniem impulsów, występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań, wysokim poziomem aktywności. To wszystko może prowadzić do trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, problemów w szkole czy uzależnieniem od używek. "Ogólnie rzecz biorąc, wykazaliśmy, że im więcej stresu, tym więcej objawów zaburzeń. Większości stresujących wydarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć ani im zapobiec, dlatego powinniśmy skupić się na pomaganiu matkom w radzeniu sobie ze stresem , by zapewnić ich dzieciom jak najlepszy start w życiu" – wyjaśnia koordynator badania dr Ian Colman. Stresowałyście się w czasie ciąży? Wiedziałyście, że wasz stres może mieć taki wpływ na dziecko? Zobacz także: Antystresowe menu oraz inne sposoby na stres w ciąży Źródło: rynekzdrowia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj