Kobiety w ciąży mają podobne sny
Kobiety w ciąży mogą mieć dziwne i niepokojące sny. Poznaj sekrety ciążowych snów - oto wyjątkowy sennik dla ciężarnych i ich partnerów.
W ciąży o wiele częściej chce ci się spać, więc masz też zdecydowanie więcej okazji do śnienia, i to nie tylko nocą. Jak większość przyszłych mam lepiej też zapamiętujesz swoje sny. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny – często się budzisz, np. by znaleźć wygodniejszą pozycję lub... odwiedzić toaletę.
Okazuje się, że sny kobiet w ciąży są podobne. I nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę teorię, zgodnie z którą marzenia senne są odzwierciedleniem teraźniejszości. I choć każda przyszła mama traktuje swój stan wyjątkowo, jej przeżycia i doświadczenia są zwykle podobne do przeżyć i doświadczeń innych ciężarnych (obawa przed porodem, macierzyństwem, zmianą stylu życia). I znajdują swoje odniesienia w snach. Zamiast się nimi zamartwiać, zobacz, jak je tłumaczyć. Do lektury naszego sennika zaproś również partnera. On też teraz śni inaczej.
Zobacz też: Sen o ciąży
Sennik - sny kobiety w ciąży
→ Małe zwierzątka
Kotki, ptaszki, baranki, kijanki mogą śnić się w I trymestrze ciąży. Poprzez takie sny może się ujawniać potrzeba wyobrażenia sobie tej małej abstrakcyjnej istotki, którą od niedawna nosisz pod sercem.
→ W potrzasku
Takie niepokojące historie mogą śnić się od około 4. miesiąca ciąży. Dom, z którego nie ma wyjścia, drzewo, z którego nie można zejść, symbolizują obawy o przyszłość, poczucie bezradności oraz nieodwołalności tego, co ma się zdarzyć, bo faktu, że jesteś w ciąży, nic już nie zmieni.
→ Wielkie rzeczy
Na przykład duże samochody, wielkie budynki. Ich udział w snach tłumaczony bywa coraz bardziej wydatnym ciążowym brzuchem.
→ Podglądanie
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
oblicz termin porodu Czytaj więcejPróby obejrzenia nienarodzonego maleństwa (np. otwieranie brzucha zamkniętego na zamek błyskawiczny) lub spotkania się z nim. Niektórym kobietom śni się, że wyjmują dziecko z łona i wkładają je tam z powrotem. Takie sny pojawiają się pod koniec ciąży i są wyrazem obaw o zdrowie dziecka.
→ To był tylko sen
Czyli sen we śnie. Przyszłej mamie może się śnić, że jej ciąża jest tylko snem, z którego się obudziła. Znaczenie snu bywa tłumaczone na dwa sposoby. Pierwsza wykładnia – zamknęłaś na zawsze rozdział życia w pojedynkę, a druga – chwila, w której dziecko opuści twoje ciało, jest tuż-tuż.
[CMS_PAGE_BREAK]
Sennik ciążowy przyszłego taty
Twój partner jest podekscytowany twoją ciążą, nową sytuacją i obawia się tego, co ma nastąpić. Mężczyźni jednak zwykle nie chcą o tym mówić. Stłumione odczucia mogą dojść do głosu w snach. Podpytaj ojca dziecka o jego sny. Może dowiesz się, co siedzi w jego głowie.
→ Sny erotyczne
Mogą się zdarzać częściej niż zwykle, kiedy partnerka jest w I trymestrze ciąży. Mężczyzna podświadomie odbiera wtedy opiekę nad kobietą i mającym się urodzić dzieckiem jako zagrożenie dla jego męskości.
→ Jestem macho
Sny przedstawiające mężczyznę w roli macho, np. triumfującego po wygranym meczu, są wyrazem jego potrzeby bycia męskim, by sprostać nowej roli.
→ Sen o rodzinie
W II trymestrze przyszłym ojcom częściej się śni rodzina. Niektórzy śnią, że sami są w ciąży i rodzą. Być może w ten sposób chcą zrozumieć, czym jest ciąża. Większość mężczyzn czuje się zepchniętych na boczny tor. Śnią zatem o samotności oraz o swoim odsunięciu.
→ Dziecko w prezencie
Taki podarek wyśnić się może w III trymestrze. Może być wręczany podczas skomplikowanej ceremonii. Tatusiom śni się także świętowanie z okazji narodzin maleństwa. Te sny są dowodem akceptacji i doceniania faktu, że pojawi się nowy członek rodziny.
Sennik - sny dziecka w brzuchu mamy
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
jak będzie wyglądało twoje dziecko Czytaj więcejOd 23. tygodnia życia płodowego twoje dziecko także śni. Podczas badań USG zauważono u płodów szybkie ruchy gałki ocznej. Dzieci znajdowały się wtedy w fazie snu REM. Jest to dowód na występowanie u nienarodzonych dzieci marzeń sennych!
O czym dziecko może śnić? Sennych tematów jest całkiem sporo. Dzieci śnią o tym, co robiły i co czuły, np. o ruszaniu nóżką i rączką, bawieniu się pępowiną, o dźwiękach, które dochodziły do nich spoza brzucha mamy. W snach maluchy mogą też przeżywać silne emocje – od błogości do pobudzenia, od zachwytu do zdenerwowania, a nawet strachu.
Zobacz też: 5 sposobów na problemy ze snem w ciąży!