Reklama

Trądzik w ciąży nie musi się pojawić, ale jeśli masz skłonność do wyprysków, licz się z tym, że na początku ciąży twoją skórę pokryją krostki. Jeśli trądzik w ciąży nie mija, a stany zapalne zauważysz nie tylko na twarzy, ale i na plecach, sięgnij po bezpieczne kosmetyki. W ciąży musisz stosować je ostrożnie! Polecamy również domowe sposoby na trądzik w ciąży – koniecznie je wypróbuj, bo są skuteczne. I sprawdź, czy trądzik w ciąży sugeruje płeć dziecka!

Reklama

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży to nieestetyczne zmiany i stany zapalne, głównie na twarzy i na plecach. Wypryski pojawiają się najczęściej na początku ciąży, bo właśnie wtedy gwałtownie rośnie poziom progesteronu i androgenów w organizmie przyszłej mamy. Pod wpływem hormonów gruczoły łojowe pracują intensywniej, a pory się zatykają. Jeśli dodatkowo na skórze namnożą się bakterie, powstanie trądzik. Inne przyczyny trądziku w ciąży to także zmiany immunologiczne i metaboliczne. Co ciekawe, większość kobiet, które zmagały się z trądzikiem przed ciążą, obserwuje nasilenie tej dolegliwości w ciąży.

Kiedy mija trądzik w ciąży?

Na szczęście trądzik w ciąży nie trwa wiecznie. To zwykle dolegliwość charakterystyczna dla pierwszego trymestru ciąży, która mija w drugim bądź w trzecim trymestrze dzięki działaniu estrogenów. A jeśli trądzik dokucza ci przez kilka miesięcy i stan cery się nie poprawia? Przyjrzyj się swojej diecie i ogólnemu stanowi zdrowia. Trądzik w ciąży nasilają:

  • stres;
  • nieprawidłowa dieta, nadmiar ostrych przypraw oraz cukru, np. czekolady.

Zdarza się niestety, że trądzik nie mija po ciąży, ale jest nadal widoczny w czasie karmienia piersią. To zazwyczaj wina hormonów i podwyższonego poziomu prolaktyny w trakcie laktacji.

Co stosować na trądzik w ciąży?

Jeśli trądzik w ciąży wyjątkowo ci dokucza, a zmiany są rozległe, najpierw poradź się ginekologa albo dermatologa, który zaleci bezpieczne leczenie. W codziennej pielęgnacji zaś zwróć uwagę na dokładne oczyszczanie skóry, delikatne złuszczanie i nawilżanie.

Domowe sposoby na trądzik w ciąży

  • zrób maseczkę z drożdży;
  • regularnie przemywaj zmiany skórne sokiem z cytryny lub olejkiem z drzewa herbacianego;
  • pij napar z bratka lub napar z pokrzywy;
  • dwa razy w tygodniu rób peeling enzymatyczny;
  • dbaj o dietę bogatą w witaminy A, E oraz kwasy tłuszczowe omega-3 (jedz ryby, orzechy, jaja, oleje roślinne, owoce i warzywa).

Kosmetyki na trądzik w ciąży

Używaj przede wszystkim delikatnych kosmetyków bezpiecznych w ciąży (sprawdzaj informacje na etykiecie!). Najlepsze na trądzik w ciąży są naturalne kosmetyki myjące (nie mydło!), płyny micelarne, peelingi enzymatyczne i kosmetyki mineralne do makijażu. Unikaj silnie wysuszających kosmetyków z alkoholem! W ciąży dopuszcza się przeprowadzenie zabiegów z kwasami – w gabinecie kosmetycznym pod kontrolą kosmetologa lub dermatologa.

Co jeszcze można stosować na trądzik w ciąży?

  • kwas azelainowy 15% i 20%;
  • nadtlenek benzoilu 2,5%-5%;
  • kwas salicylowy do 2% (nie na duże powierzchnie);
  • miejscowe antybiotyki (erytromycyna, azytromycyna, metronidazol);
  • cynk (doustnie, w dawce nie większej niż 75 mg na dobę).

Uwaga, na trądzik w ciąży nie wolno stosować retinoidów (pochodnych witaminy A), antybiotyków, jak tetracykliny, ani leków na bazie izotretynoiny. Te substancje mogą poważnie zaburzać rozwój płodu. Na czas po zakończeniu laktacji odłóż też profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, takie jak mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny.

Trądzik w ciąży a płeć dziecka

Niektóre kobiety wierzą, że dziewczynka zabiera mamie urodę, a więc trądzik w ciąży oznacza, że urodzi się córka. To zabobon! Wygląd, w tym także trądzik albo wręcz przeciwnie – promienna cera, nie ma nic wspólnego z płcią dziecka. Czasem w ciąży cera się pogarsza, ale najczęściej przyczyną są wahania hormonalne.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama